Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Budú nové AirPods od Apple vybavené monitoringom zdravia?

Budú nové AirPods od Apple vybavené monitoringom zdravia?
Richard Pliešovský
Budú nové AirPods od Apple vybavené monitoringom zdravia?

Slúchadlá slúžia na telefonovanie a počúvanie hudby, či iných zvukových formátov. Alebo nie? Podľa analytikov môžeme v nových AirPods čoskoro očakávať príchod funkcií, ktoré sme doteraz mohli vidieť len v smarthodinkách. O čo ide?

Nová štúdia z Machine Learning Institute Apple naznačuje, že v blízkej dobe môžeme očakávať nový smer, ktorým sa uberie využitie tohto šikovného gadgetu.

AirPods sú totiž schopné sledovať frekvenciu dychu používateľa monitorovaním zvuku jeho dychu s mikrofónmi zabudovanými v slúchadlách. Ide o inováciu, ktorá má obrovský potenciál v oblasti nositeľných zdravotníckych produktov. Sledovanie chorôb a stavov, ktoré ovplyvňujú zdravie dýchacích ciest totiž zvyčajne vyžaduje návštevu lekára, AirPods, resp. AirPods Pro ponúknu možnosť sledovať dýchanie jednotlivcov na diaľku.

Štúdia uvádza, že sa zbierali údaje od 21 osôb s použitím mikrofónových slúchadiel pred, počas a po namáhavom cvičení. „Dýchacia frekvencia bola ručne anotovaná počítaním počuteľne vnímaných vdýchnutí a výdychov“, uvádza štúdia. Na prekrytie rôznych zvukových podmienok pri dýchaní svojich subjektov sa použila pamäťová sieť.

Vedci tiež simulovali hluk a testovali, či sú dýchacie frekvencie detegovateľné v rôznych interiéroch a exteriéroch. Výskumníci prišli k záveru, že zvuk môže byť životaschopným signálom na pasívne odhadovanie dychovej frekvencie v hlučnejších prostrediach.

Pozrite si

Porazí Dávid Goliáša? Porovnali sme Apple AirPods Pro s Huawei FreeBuds 4

Nejde pritom o prvý prípad, kedy boli výrobky Apple skúmané z hľadiska ich možného použitia pri sledovaní zdravia dýchacích ciest. Apple Watch aktualizované na watchOS 7 môžu tiež sledovať dýchanie používateľa (ako voliteľná súčasť sekcie metrík spánku). V tomto prípade sa počet nádychov, ktoré osoba urobí, meria vstavaným akcelerometrom hodiniek. Nemá teda nič spoločné so zvukovým vstupom.

Ďalšia štúdia (Nature Biomedical Engineering) zistila, že údaje smarthodiniek o frekvencii dýchania dokázali odhaliť nákazu koronavírusom a že „63 % prípadov COVID-19 bolo možné zistiť pred spozorovaním symptómov“.

Samozrejme, nové spôsoby využitia nositeľných zariadení hľadajú aj iné spoločnosti, nielen Apple. No zdá sa, že práve táto značka je v ich možnom reálnom využití najďalej.