Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Budeme sledovaní kvôli koronavírusu? Nový zákon už prešiel parlamentom

Budeme sledovaní kvôli koronavírusu? Nový zákon už prešiel parlamentom
Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Budeme sledovaní kvôli koronavírusu? Nový zákon už prešiel parlamentom
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Premiér Igor Matovič na dnešnej tlačovej konferencii k novým opatreniam, ktoré schválila vláda včera v noci povedal aj to, čo sme počúvali posledné dva týždne – že by nás mali úrady sledovať a pripomínať, aby sme boli doma, v karanténe. Čo to vlastne bude znamenať?

AKTUALIZOVANÉ: Dnes, 25.3.2020 parlament s úpravami schválil návrh na úpravu zákona o telekomunikáciách. Téme sa venovali aj kolegovia z Denníka N

Zdroj | Sony

Hoci Igor Matovič povedal, že vláda schválila možnosť sledovania používateľov pomocou ich mobilných operátorov, nebude to také jednoduché. Operátori síce majú možnosti a pomocou triangulácie BTS staníc vedia pomerne presne určiť kde sa ktorý používateľ nachádzal a kde sa nachádza teraz, no napríklad nikto a nijakým spôsobom neprinúti ľudí, aby si brali so sebou mobilný telefón, keď pôjdu mimo domácu karanténu.

Čo teda chce vláda na čele s Igorom Matovičom spraviť? Už dnes bol na prerokovanie do parlamentu predložený návrh zákona, ktorým sa upraví pôvodný zákon, resp zákony. V tomto prípade má ísť o §63, ktorý sa má doplniť odsekom 18:

„(18) Údaje, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva podľa odseku 1 písm. b) až d) možno v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v zdravotníctve sprístupňovať Úradu verejného zdravotníctva na účel ich zberu, spracovávania a uchovávania v rozsahu potrebnom na identifikáciu fyzických osôb v záujme ochrany života a zdravia, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Údaje podľa predchádzajúcej vety môže Úrad verejného zdravotníctva zbierať, spracúvať a uchovávať počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu najdlhšie však do 31. decembra 2020.“.

Pozrite si

Čo je potrebné vedieť o koronavíruse na Slovensku? Všetko je na internete

Paragraf 63 telekomunikačného zákona pritom pojednáva o telekomunikačnom tajomstve, konkrétne o:

a) obsah prenášaných správ,

b) súvisiace údaje komunikujúcich strán, ktorými sú telefónne číslo, obchodné meno a sídlo právnickej osoby, alebo obchodné meno a miesto podnikania fyzickej osoby – podnikateľa alebo osobné údaje fyzickej osoby, ktorými sú meno, priezvisko, titul a adresa trvalého pobytu; predmetom telekomunikačného tajomstva nie sú údaje, ktoré sú zverejnené v telefónnom zozname,

c) prevádzkové údaje,

d) lokalizačné údaje.

Zdroj | Philips

Úprava zákona, resp. jeho doplnenie sa má týkať iba bodov b), c) a d), štát teda nebude vedieť o obsahu komunikácie používateľov.

V prípade novely zákona, ktorou chce vláda získať dáta od operátorov, nemá ísť o sledovanie Slovákov, ale identifikovanie tých, ktorí boli v určitom čase na konkrétnom mieste, resp. v jeho okolí. Ako povedal Igor Matovič aj počas tlačovky, cieľom je upozorňovať tých, ktorí sa pohybovali v zóne možnej nákazy v minulosti. Ale aj súčasnosti, pretože z dát od operátorov by vyššie menované úrady vedeli/mali/mohli identifikovať miesta a ľudí, ktorí mohli prísť vzájomne do kontaktu a ktorí mohli byť teoreticky nakazení.

K téme sa vyjadrili aj naši traja najväčší mobilní operátori. „Toto opatrenie je aktuálne v štádiu návrhu, ktorý ešte musí prerokovať NR SR. V tomto momente nie sú známe bližšie informácie. Vždy samozrejme postupujeme v medziach zákona a s cieľom čo najviac chrániť osobné údaje našich zákazníkov,“ povedala pre TECHBOX Tereza Molnár, hovorkyňa O2.

„Našou snahou je pomôcť riešiť aktuálnu situáciu, avšak pri zachovaní bezpečnosti, súkromia a ochrany osobných údajov našich zákazníkov, tak ako to od nás vyžaduje zákon. Pred prijatím špeciálnej právnej úpravy a zmenou legislatívy by bolo z našej strany predčasné komentovať časové alebo technické možnosti, navyše nateraz bez oboznámenia sa s konkrétnymi detailmi návrhu zo strany štátu,“ komentovala Alexandra Piskunová, hovorkyňa Orange Slovensko.

Aj Telekom sa viac-menej zhodol s ostatnými v tom, že počká na úpravu zákona, o ktorom hovoril Matovič a oficiálne sa vyjadrí až potom. „V prvom rade musíme počkať na finálne schválenie zmeny zákona. Vzápätí môžeme riešiť požadované riešenie a ďalšie požiadavky. Naďalej platí, že môžeme postupovať iba v súlade s platnou legislatívou.“ Všetci operátori sú ale schopní a ochotní pomôcť štátu v prípade, že bude zachované súkromie a ochrana osobných údajov ich zákazníkov.

Zdroj | Sony

Zo strany vlády tak ide skôr iba o informovanie a osvetu, nie priame a cielené sledovanie ľudí na Slovensku. Na to sú iné zákonné metódy, ktoré musí ale povoliť súd. Nás, všetkých používateľov smartfónov aj tak sledujú ich výrobcovia či tvorcovia softvéru. Za všetky príklady stačí jeden – čo myslíte, prečo Google Mapy zobrazujú dopravnú situáciu?

V súvislosti s novým koronavírusom a ochorením COVID-19 na Slovensku už vznikli dve mobilné aplikácie – Zostaň zdravý a novo vznikajúca od Sygicu.