Bude WhatsApp a Messager spolupracovať s Pokecom?

ZDROJ | Google

Európska únia predstavila legislatívny návrh, ktorý chce vyvážiť hospodársku súťaž v technologickom svete. Tentokrát chce znížiť silu a dosah najväčších sociálnych sietí a rozložiť ich vplyv medzi lokálne platformy.

Zákon o digitálnych trhoch, Digital Markets Act (DMA) si kladie za cieľ zmierniť koncentrovanú moc najväčších technologických gigantov tak, že umožní menším subjektom zapojiť sa do spravodlivého konkurenčného boja. Únia doteraz riešila protimonopolné problémy od prípadu k prípadu. DMA teraz chce naštartovať veľké reformy, ktoré konečne začnú riešiť systémové problémy na trhu.

Pozrite siJe ruská četovacia aplikácia Telegram bezpečná? Odpoveďou je jej história

Ktorých platforiem sa to týka nie je ťažké uhádnuť. Ide najmä o WhatsApp, Facebook Messenger a iMessage. Týto veľkí hráči sa budú musieť otvoriť a začať spolupracovať s menšími firmami, v našom prípade by to mohol byť napríklad Pokec. Vďaka tomu dostanú používatelia možnosť väčšieho výberu bez ohľadu na to, akú platformu používa príjemca. Bude môcť teda napríklad odoslať správu cez Facebook Messenger a príjemca si ju otvorí na „svojej“ sociálnej sieti, napríklad v iMessage, či v spomínanom Pokeci.

Ak pôjde všetko podľa plánov, DMA by mala vstúpiť do platnosti v októbri. Týkať sa to bude spoločností, ktorých trhová kapitalizácia je aspoň 75 miliárd eur, majú minimálne 45 miliónov používateľov mesačne a fungujú ako aplikácia, alebo sociálna sieť. Dotkne sa to firiem Apple, Amazon, Google, Meta, Microsoft, ale aj menších subjektov, napríklad Booking.com. Pôjde o tzv. strážcov brány. Ak nedodržia pravidlá, môžu dostať pokutu až do výšky 10 % celosvetového obratu za predchádzajúci rok a 20 % v prípade opakovaného porušenia. Ak bude spoločnosť nepoučiteľná, Európska komisia jej môže „na určitý čas zakázať akvizíciu iných spoločností“.

ZDROJ | Dell

Problémom môže byť kompatibilita medzi šifrovaním rôznych platforiem. Konečná dohoda bude zahŕňať viacero termínov, aby sa prispôsobili rôznym úrovniam interoperability (schopnosť rôznych systémov vzájomne spolupracovať). Spoločnosti môžu mať napríklad 3 mesiace na vyvinutie kompatibility správ z jednej služby na druhú, ​​ale mohli by dostať 2 dva roky na to, aby boli skupinové textové správy interoperabilné a až 4 roky na audio či video hovory.

Pozrite siFacebook umožnil Ukrajincom propagovať násilie voči ruským vojakom

Nový zákon bude mať široké právomoci a bude môcť iniciovať viacero protimonopolných opatrení. Používatelia dostanú právo na odinštalovanie, ktoré umožní odstrániť akýkoľvek predinštalovaný softvér a pri nastavovaní nového zariadenia budú mať na výber akú službu chcú používať. Firmy by mali získať prístup k údajom, ktoré generujú strážcovia brán, napríklad umožní spoločnostiam, ktoré predávajú tovar na platformách ako Amazon, prístup k analytike Amazonu o ich výkonnosti. Nebude chýbať ani nástroj na overenie dosahu reklám, kde bude zakázané kombinovať osobné údaje na účely cielenej reklamy.

ZDROJ | Apple

Ak DMA prejde v uvedenej podobe, pôjde o zásadný obrat, ktorý dotknuté spoločnosti nepoteší. Určite sa tomu budú zubami nechtami brániť, dôvodiť budú rizikom úniku osobných údajov, privysokými nákladmi, ale v konečnom dôsledku je jasné, že sa budú obávať o pokles tržieb a zisku. Napríklad Apple svoju službu iMessage spočiatku prezentoval ako open source a mal byť k dispozícii aj na Androidoch, nakoniec je uviaznutý len v ekosystéme Apple. Aj takto výrobca motivuje používateľov, aby si kupovali jeho výrobky.

ZdrojEuropean Parliament