Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bude vám chýbať teletext? Vieme prečo a kedy končí

Bude vám chýbať teletext? Vieme prečo a kedy končí
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Bude vám chýbať teletext? Vieme prečo a kedy končí
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Vo svete technológií vzniká mnoho služieb, rovnako veľa z nich aj končí. Jednou z tých, ktoré odchádzajú na zaslúžený odpočinok je Markízatext.

Markíza ukončuje poskytovanie svojej teletextovej služby, ktorú poznáte pod názvom Markízatext. Stane sa to k 31. decembru 2021, teda po 25 rokoch. Využívať ste ju mohli od roku 1997.

Zdroj | Markíza

Veľmi dôležitou súčasťou Markízatextu boli skryté titulky, boli určené najmä sluchovo postihnutým divákom. Tí sa však nemusia báť, neprídu o tuto vymoženosť. Služba bude dostupná aj po prvom januári 2022. Mimochodom, ide o zákonom garantovanú službu.

„Rušiť alebo redukovať služby je vždy ťažké rozhodnutie. Markízatext si však splnil svoju historickú úlohu a v dnešnej internetovej dobe sa stal už len minimálne využívanou službou, pričom jeho sledovanosť za posledné roky kontinuálne klesá,“ vysvetľuje dôvody tohto kroku Matthias Settele, generálny riaditeľ skupiny  Markíza.

Zdroj | Pixabay

O základné funkcie teletextu neprídu ani bežní diváci. Modernou alternatívou teletextu nie je len internet, sociálne siete a rôzne diskusné fóra, ale i HbbTV, čiže hybridné vysielanie. Divákom poskytuje oveľa širšie spektrum služieb a informácií, navyše v neporovnateľne atraktívnejšom rozhraní, oproti zastaralému teletextu.

HbbTV môžete využívať už niekoľko rokov. Stačí stlačiť červené tlačidlo na diaľkovom ovládači. K dispozícii máte obsah bezplatného videoarchívu Markíza  Plus, TV program, čítačky portálov Markiza.sk a TVnoviny.sk, aktuálnu predpoveď počasia, ale i jednoduché hry.

Zdroj | Towercom

Keď sme už pri tom, Markíza uvádza, že medzi najvyhľadávanejšie stránky na Markízatexte patrí TV program a aktuálne spravodajské informácie. Televízny program je dnes ľahko dostupný aj v rámci služby EPG, ktorú poskytujú operátori. Nepretržitý spravodajský servis nájdete na portáli TVnoviny.sk, ktorého obsah je k dispozícii aj prostredníctvom HbbTV.

Pred dvomi desaťročiami ste možno aj vy využívali Markízatext. Spomínate si, kedy naposledy ste využili teletext vy?