Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bude takto vyzerať finálne plne elektrické BMW i4? Má mať 600 km dojazd

Bude takto vyzerať finálne plne elektrické BMW i4? Má mať 600 km dojazd
Zdroj | BMW
Števo Porubský
Bude takto vyzerať finálne plne elektrické BMW i4? Má mať 600 km dojazd
Zdroj | BMW
Zdroj | BMW

Bude. Takmer. Aj keď BMW nazýva dnes predstavenú novinku Concept i4, novinka má predstavovať pohľad na prvé plne elektrické Gran Coupé. Nový koncept i4 vychádza z modelu i Vision Dynamics predstavenom v roku ešte v roku 2017. Koncept i4 sa má pretaviť do reálneho vozidla budúci rok, kedy sa chystá aj spustenie jeho predaja.

Zdroj | BMW
Zdroj | BMW

BMW i4 bude iba tretím modelom značky, ktorý bude mať čisto elektrický pohon. Po rodinnejšom BMW i3 a SUV BMW iX3 príde štýlové Gran Coupé BMW i4 s pomerne drsným výrazom a obrovskými ľadvinkami, na aké sme „zvyknutí“ z modelov ako X7, X6, X5 či 7er. Ľadvinky sú ale plné. Chladiť nie je potrebné žiadny klasický motor.

Zdroj | BMW

Naopak, za ňou sú uložené rôzne snímače, ktoré moderné i4 potrebuje. Špatiť to však bude ŠPZ-tka v strede ľadviniek, ktorú BMW radšej načrtlo iba veľmi jemne priehľadným plastom. Rovnaký dizajn bude aj na zadnej kapote, kde v koncepte je značka celkom iného tvaru ako tá bežná.

Zdroj | BMW

„Dizajn vozidla BMW Concept i4 ukazuje fantastické proporcie, mimoriadne expresívny charakter a, samozrejme, veľký dôraz na detail,” povedal Domagoj Dukec, šéf dizajnu automobilky BMW.

Zdroj | BMW

Hlavným benefitom má ale byť aj špičková dynamika. Zaujímavosťou je, že i4-ku bude poháňať iba jeden elektromotor s výkonom 390 kW (cca 530 koní). Pomerne vysoký výkon dokáže vystreliť novinku z 0 na 100 km/h za menej ako 4 sekundy. Maximálna rýchlosť má byť cez 200 km/h.

Dojazd 600 km (podľa WLTP) pri takomto tempe je nereálny, ale v praxi, pri bežnej premávke, by sa mohol šplhať k 500 km. Batéria má mať kapacitu 80 kWh. Nabíjať sa bude snáď aj na rýchlejšie ako na 100 kW nabíjačkách. To zatiaľ BMW nešpecifikovalo.

Zdroj | BMW

Samozrejmosťou sú aj moderné technológie v exteriéri – LED alebo laserové svetlomety, ale aj interiéri. Stačí sa pozrieť na obrovský zakrivený displej pred vodičom. V tomto prípade je zatiaľ otázne, či sa takýto prvok objaví aj v reálnom vozidle, ale technológie v súčasnosti to bez problémov umožňujú.

Zdroj | BMW

Displej vraj nepotrebuje tienenie, lebo špeciálna technológia skla minimalizuje odrazy. Uvidíme možno niekedy v teste. Novinke ale napríklad chýba head-up displej. Či ho bude mať finálna i4-ka je zatiaľ otázne. Unikátny je i volant, stredová konzola či sedadlá. Na presvetlený interiér si dalo BMW záležať.

Aj Concept i4 má špeciálny lak Frozen Light Copper, ktorý bol prvýkrát predstavený s Vision iNEXT.  V rámci BMW Concept i4 bavorská automobilka predstavila aj úplne nový vzhľad loga BMW. Nové logo má dvojrozmerný a prehľadný vzhľad.

Zdroj | BMW
Zdroj