Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bude Samsung Galaxy A41 hit u operátorov? Vyskúšali sme ho

Bude Samsung Galaxy A41 hit u operátorov? Vyskúšali sme ho
Richard Pliešovský
Bude Samsung Galaxy A41 hit u operátorov? Vyskúšali sme ho
79 %
Samsung nedávno aktualizoval model Galaxy A40. Prináša niekoľko vylepšení, napríklad v fotoaparáte, no bohužiaľ aj o 50 eur vyššiu cenu, než mal jeho predchodca. Aký dojem na mňa urobil počas 10-tich dní si môžete prečítať v nasledujúcej recenzii.

Výhody

  • Perfektný displej
  • Plnohodnotný Dual SIM slot
  • Kompaktné rozmery

Nevýhody

  • Nedostatočný výkon
  • Fotoaparát
  • Absencia bezdrôtového nabíjania

Poučka hovorí, že víťazná zostava sa nemení. Samsung mal na to iný názor a pustil sa na tenký ľad. Bohužiaľ, výsledok je viac než rozpačitý. O čo ide? Galaxy A41 je pomalý, pomalší ako býva zvykom pre zariadenia v tejto cenovej kategórii. Niekde si to nevšimnete, ale napríklad pri fotoaparáte veru áno.

Priznám sa, už dávno sa mi nestalo, aby som niekoľkokrát skontroloval, či sú stiahnuté všetky najnovšie aktualizácie, či nejde len o softvérový problém. Smartfónu evidentne neprospela výmena procesoru Exynos 7885 za MediaTek 6768.

Poďme však pekne po poriadku…

Na testovanie som dostal elegantný model s bielou zadnou stranou. Aj keď je plast leský, nemal som problémy s odtlačkami prstov, ako to bolo v prípade A40. Možno je to farbou, možno iným materiálom. Telefón sa drží v ruke mimoriadne dobre, aj keď palcom dočiahnem na vrchnú časť displeja len tak-tak.

Super AMOLED displej má 6,1 palcov pri rozlíšení 2 400 x 1 080 pixlov. Ponúka malé rámčeky po stranách, pomer strán 20:9 a jemnosť 431 PPI. Obrazovka podáva skvelé farby aj pozorovacie uhly, ale na to sme si už pri Samsungu za tie roky ľahko zvykli.

Smartfón neprekvapil ani rozložením ovládacích prvkov. Na ľavom boku nájdeme v hornej časti slot na dve nano SIM karty a microSD. Na hornej strane je umiestnený len mikrofón. Na pravom boku nájdeme v hornej časti tlačidlá na ovládanie hlasitosti a multifunkčné tlačidlo on/off, s ktorým sa po dvojitom stlačení zapne aplikácia Fotoaparát. Dole vidieť dierku na 3,5 mm jack, USB-C port a reproduktor.

Pozrite si

Samsung Galaxy A40 – výdrž 2 dni a plnohodnotný Dual SIM

Fotoaparát

Fotoaparát sa aktivuje dvojitým stlačením tlačidla on/off, čo je perfektná vychytávka, ktorú azda raz objaví aj Apple. Galaxy A41 je vybavený trojitým zadným fotoaparátom. Hlavný má 48 Mpx s clonou 2,0. Video dokáže nasnímať v HD, alebo Full HD kvalite s 30 obrázkami za sekundu. Druhý fotoaparát je superširokouhlý (123° uhol) s 8 Mpx a clonovým číslom f/2,2. Tretí, doplnkový, slúži na tvorbu hĺbky ostrosti. Má 5 Mpx a f/2,4.

V aplikácii Fotoaparát nájdeme v ľavo hore Nastavenia (obrázok dole), aktiváciu/deaktiváciu blesku, nastavenie časovača a voľbu pomeru strán (3:4, 9:16, 1:1 a Full). Úplne vpravo nájdete sadu filtrov a nástroj Krása.

Fotoaparát ponúka HDR, Optimalizátor scén, digitalny zoom, Dynamické zaostrenie, režim Pro a časozberné snímanie.

Kto obľubuje zhotovovanie selfíčiek, nadchne ho objektív s 25 Mpx rozlíšením. Clona f/2,2 mohla byť o niečo lepšia. Aj predná kamera zvládne video len do Full HD/30 fps kvality.

Chýba nočný režim, ktorý je dnes už povinnou výbavou aj v smartfónoch strednej triedy, rovnako by ste tu márne hľadali stabilizátor obrazu. Čo môžete od fotoaparátu čakať? Vydarené fotografie vonku, keď je dobré svetlo. Pri využívaní širokouhlého objektívu musíte rátať so zlou optikou po stranách.

V miestnosti, resp. v exteriéri so slabým svetlom sa žiadne zázraky nekonajú. Vtedy je dobré mať pevnú ruku a nafotiť viac záberov, z ktorých si použiteľné vytriedite. Ak mám povedať pravdu, čakal som o niečo lepšie fotografie.

Čo sa mi páčilo

Čo som si naozaj užíval boli kompaktné rozmery zariadenia. Bežne totiž používam iPhone Xs Max a to je už iná veľkosť. Páčili sa mi aj minimálne rámčeky (vzhľadom na cenovú triedu) a celkový dobrý pocit z displeja. Zdá sa, že aj pomer strán obrazovky (20:9) je v tomto prípade tým ideálnym „zlatým rezom“. Plastová zadná strana mi nejako zvlášť neprekážala.

Vítam ponechanie 3,5 mm jacka, v tejto triede totiž nie každý považuje za nutnosť vlastniť Bluetooth slúchadlá. Páčil sa mi tiež plnohodnotný dual SIM/microSD slot a hlavne, podpora rýchlonabíjania. V tomto prípade je síce len 15-wattové, ale aj tak sa 3 500 mAh batéria dobíja príjemne rýchlo.

Výdrž batérie sa pohybuje (v závislosti od spôsobu a intenzity používania) od jedného až takmer do dvoch dní. Oproti predchádzajúcej generácii má novinka väčší displej (5,9″ vs 6,1″), lepší hlavný fotoaparát (16 Mpx vs 48 Mpx), väčšiu batériu (3 100 mAh vs 3 500 mAh) a snímač odtlačkov prstov sa zo zadnej strany presunul pod displej.

Softvérová nadstavba One UI je z roka na rok vyspelejšia. Príjemne ma potešila funkcia zobudenia displeja, keď zdvihnete telefón. Nájdete tu podporu pohybových gest, Always-One, nočný režim či prepojenie smartfónu s OS Windows.

Čo by mohlo byť lepšie

Nízky výkon zariadenia som už spomenul. Celkovo som mal z fotoaparátu dojem, že nepatrí do roku 2020, ale skôr 2017. Absencia nočného režimu, stabilizátora obrazu, videá len do 30 fps, keď je štandardom minimálne raz tak viac.

Oproti predchádzajúcej generácii má Galaxy A41 implementovanú čítačku odtlačkov prstov pod displej. Aj keď sa nedá povedať, že fungovala zle, nebolo to ani na 100 %, ako sme my, odchovanci iPhonov, zvyknutí.

Nemôžem nespomenúť, že mi chýbala podpora bezdrôtového nabíjania, kapacita batérie sa zas môže zdať príliš nízka.

Verdikt

Smartfón má dosť nedostatkov na to, aby som ho mohol označiť ako vydarené zariadenie. Je to škoda, pretože potenciál na to mal. Okrem nedostatočného výkonu nepodáva presvedčivé výsledky pri fotografovaní. Je tak na mieste otázka, či nie je pre vás lepšou voľba siahnuť po predchádzajúcej generácii A40 (ak chcete ušetriť), alebo si priplatiť pri vyššej rade Galaxy A51. Tristo eur je pomerne vysoká suma vzhľadom k tomu, čo tento model dokáže. Kartami ešte môžu zamiešať operátori ak ho dokážu ponúknuť so zaujímavými balíčkami služieb.

Medzi jeho silné stránky patrí (neprekvapivo) AMOLED displej, plnohodnotný dual SIM s microSD slotom, no tiež 15 W rýchlonabíjanie, ktoré dá úplne vybitému zariadeniu za pár minút 30 % kapacity. Na škodu rozhodne nie je vodeodolnosť, prítomnosť audio konektora, nízka hmotnosť a rozmery hodné označenia mobilný telefón.

Smartfón Samsung Galaxy A41 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.