Reklama

Bude sa TECHBOX súdiť o patent s fínskym startupom Puzzlephone?

Marek Šimunek

Prvý aprílový deň v tomto roku sme vás viacerých rozosmiali nápadom vytvoriť smartfón, ktorý by si každý z vás vedel poskladať presne podľa svojich predstáv. Myšlienka super, len ako to zvykne byť, všetko ostalo stáť na financiách. Tie naopak napríklad nechýbajú gigantovi Google, ktorý tak môže smelo pracovať na svojom modulárnom smartfóne. Ten väčšina z nás pozná ako Project Ara. Čo nás však skutočne prekvapilo bol nápad, ktorý prišiel z krajiny kde ešte nedávno kraľovala Nokia. Vo Fínsku totiž vznikol projekt modulárneho smartfónu, v ktorom si určité časti budete vedieť vymeniť podľa potreby. No schválne, skúste si tipnúť, ako sa tento projekt volá? Veríme, že vám to dlho netrvalo a prišli ste na to, že sa jedná o Puzzlephone.

Puzzlephone

Puzzlephone

POZRITE SI
Prvý modulárny smartfón príde zo Slovenska!!!

Aj vám sa toto meno zdá povedomé? Aj nám! Presne tak sa totiž volá projekt smartfónu, ktorý sme vám ako prvoaprílový žart prezentovali v tomto článku. Dosť však bolo zábavy. Tento Puzzlephone vzniká vo Fínsku a stojí za ním spoločnosť Circular Devices. Samotný koncept modulárneho telefónu rozdelí telefón na tri samostatné časti. Základná ponúka displej, reproduktory a rám pre dvojicu zásuvných modulov. V nich sa má nachádzať batéria, spolu so sekundárnou elektronikou a mozog tvorený procesorom a fotoaparátom.

Podobne ako väčšina modulárnych smartfónov, aj tento fínsky Puzzlephone si buduje meno najmä na tom, že častou výmenou kompletných zariadení vytvárame zbytočne veľa odpadu. Ak by bolo možné meniť iba časti smartfónov, nemuseli by sme v prípade nových funkcií a vlastností vyhadzovať celý smartfón. Spoločnosť Circular Devices vraj na nápade pracuje už od roku 2013, a v priebehu roka 2015, teda presnejšie v jeho druhej polovici by chcela na trh priniesť prvú verziu modulárneho smartfónu Puzzlephone, ktorý by mal patriť do strednej triedy. Ten by mal priniesť operačný systém Google Android, ale nie je vylúčené, že sa Puzzlephone objaví aj s inými alternatívnymi operačnými systémami.

Puzzlephone

Puzzlephone

Sme sami zvedaví, či sa Puzzlephone stane realitou, alebo dopadne podobne ako náš aprílový žart. Na záver snáď povieme len toľko, že sa so spoločnosťou, ktorá za Puzzlephone stojí súdiť nebudeme, ale na druhú stranu sme celkom prekvapení, že náš aprílový nápad naberá reálne rozmery a niekedy v priebehu budúceho roka sa možno dočká aj skutočného predstavenia.

Foto: Puzzlephone

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.