Bude obrovský iPad realitou? A ak áno, čo asi prinesie?

Už ste určite zachytili rôzne šepkandy a overené informácie o tom, že Apple predstaví tento rok najväčší iPad v jeho histórii. To, čo sa možno zdalo na začiatku ako poriadna kačica sa možno naozaj stane skutočnosťou.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

POZRITE SI: Ak sa iPad Pro so stylusom stane realitou, mohol by vyzerať aj takto

Veď už v januári sme vás informovali o tom, že svoju predstavu o tom, ako asi bude najväčší iPad vyzerať predstavil aj Martin Hájek. Poďme sa však spoločne pozrieť na súhrn dohadov o tom, čo bude veľký iPad ponúkať.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

12,9“ displej?

Ak sa stane iPad Pro realitou malo by sa jednať o najväčší iPad, práve preto sa špekuluje o uhlopriečke 12,9“. Ak to bude pravda, tak Apple určite zachová Retina displej. iPad Pro by tak mohol disponovať displejom s rozlíšením 2 732 x 2 048 px, čo predstavuje jemnosť na úrovni 264 ppi.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

Rovnakú jemnosť displeja poskytuje aj súčasný iPad Air 2. Ak však Apple použije displej s vyšším rozlíšením, budú sa musieť vývojári popasovať s úpravou aplikácií pre nové rozlíšenie.

Externá klávesnica pre iPad Pro?

Apple počas úvodnej prezentácie k WWDC 2015 v predstavení nového iOS 9 uviedol informáciu o tom, že nová verzia mobilného operačného systému bude obsahovať natívnu podporu pre externé klávesnice, vrátane lepších skratiek pre ovládanie systému pomocou klávesnice.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

POZRITE SI: PRVÉ DOJMY | Apple iOS 9 – smiešne písmo a iné vychytávky

Práve vylepšenia pre externé klávesnice, ktoré iOS 9 prinesie by v konečnom dôsledku mohli naznačovať aj to, že iPad Pro dostane vlastnú externú klávesnicu, podobne ako tomu je pri niektorých Android tabletoch. Podobné riešenie by určite pomohlo lepšie využiť nový iPad na pracovné účely.

Bude aj stylus?

Ak si uvedomíte aký veľký by iPad Pro pri uhlopriečke 12,9“ vskutku bol, tak je potom na mieste aj dohad o tom, že by mohol obsahovať stylus. Ten by si určite svoje využitie na takto veľkom displeji našiel.

Apple by dokonca mohol stylus priamo implementovať do tela iPadu. Používatelia, ktorí radi na iPade využívajú aplikácie na kreslenie, alebo iné kreatívne nástroje by prítomnosť stylusu určite ocenili.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

iOS 9 s vylepšeniami pre „Pro“?

Už na iPade Air 2 prinesie nový iOS 9 množstvo užitočných vylepšení, ktoré z tohto obľúbeného tabletu spravia skutočne mobilný nástroj na prácu. V prípade iPadu Pro by tieto vylepšenia mohli byť ešte výraznejšie.

Určite sa očakáva upravená klávesnica, ktorá bude okrem už známych skratiek pre prácu s textom obsahovať aj iné vylepšenia. Tie by výrazne pomohli pri práci na takto veľkom zariadení bez externej klávesnice.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

Samozrejme bude iPad Pro obsahovať multitasking, ktorý s príchodom iOS 9 dostane iPad Air 2. V prípade 12,9“ displeja by však nový iPad mohol byť schopný spustiť vedľa seba dvojicu štandardných aplikácií pre iPady.

Nadopovaný nový procesor?

Samozrejme, že iPad s prívlastkom Pro bude potrebovať aj poriadne výkonný hardvér, ktorý nebude mať problém s tak veľkým displejom a rozlíšením. Srdcom nového iPadu by sa tak mohol stať procesor Apple A9, ktorý podobne ako v prípade predchádzajúcej verzie Apple A8 dostane prívlastok „X“.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

POZRITE SI: Apple iPad Air 2 – rýchlejší procesor, lepší displej a Touch ID v ešte tenšom tele

Apple A9X by tak bol „vytuningovanou“ verziou procesoru, ktorý možno už v septembri nájdeme aj v nových iPhonoch. Možno sa však Apple nakoniec rozhodne pre použitie niektorého moderného procesoru Intel Core M s pasívnym chladením.

Apple iPad Pro by Martin Hájek

To, či sa aspoň niektoré z týchto dohadov ukážu ako pravdivé uvidíme až časom. Ak Apple naozaj predstaví iPad Pro mohlo by sa tak totiž stať na samostatnom evente, ktorý však pravdepodobne bude až po predstavení nových iPhonov, ktoré sa očakáva na začiatku septembra.

Foto: Martin Hájek

Komentáre k článku