Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Brazília stopla predaj iPhonov. Nepáčilo sa jej "chudobnejšie" balenie

Brazília stopla predaj iPhonov. Nepáčilo sa jej "chudobnejšie" balenie
Zdroj | Apple
Tomáš Šmidák
Brazília stopla predaj iPhonov. Nepáčilo sa jej "chudobnejšie" balenie
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

V roku 2020 učinil Apple zásadný krok. Do balení od iPhone 12 a vyššie, prestal dodávať nabíjací adaptér a slúchadlá EarPods. Spoločnosť argumentovala, že týmto krokom sa zníži nielen spotreba drahých kovov, ktoré sa na výrobu adaptérov používajú ale aj emisie oxidu uhličitého, a to až o 2 miliardy ton.

Menšie balenie tiež dovolilo prepravu viacerých smartfónov na jednej palete, čím sa uhlíková stopa opäť o čosi znížila. To, čo spočiatku vyzeralo ako kontroverzné rozhodnutie sa dnes ukazuje ako správna cesta, na ktorú sa pridali už aj ostatní výrobcovia. Nie všetci sú však z tejto zmeny nadšení.

Brazílska vláda sa rozhodla pozastaviť predaje iPhonov, ktorým v balení chýba nabíjací adaptér. Podľa národnej agentúry na ochranu spotrebiteľa, je totiž takéto balenie nekompletné a neobsahuje všetky esenciálne prvky potrebné k správnemu používaniu zariadenia.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | James Lewis

Ministerstvo spravodlivosti a verejnej bezpečnosti nariadilo, z dôvodu tejto skutočnosti, zaplatiť spoločnosti Apple pokutu 2,3 milióna dolárov. Aby toho nebolo málo, brazílska telekomunikačná agentúra Anatel, zastavila prebiehajúcu registráciu iPhonu 12.

Apple sa ku kauze už stihlo vyjadriť. „V minulosti sme už niekoľko súdov na túto tému v Brazílii vyhrali a vieme, že naši používatelia poznajú aj iné možnosti nabíjania svojich zariadení.“ Spoločnosť sa samozrejme plánuje odvolať.

Toto všetko sa stalo deň pred oznámením novej rady iPhone 14 (Pro), ktorej balenie takisto nebude obsahovať nabíjací adaptér.

Zdroj