Bosch avizuje prielom v autonómnych autách s novým lidarom

ZDROJ | Daimler

Ultrazvukové detektory, optické, prípadne aj termovízne kamery, radary, aj lidary sa v testovacích flotilách autonómnych áut objavujú už dlhodobo, ale nie je jasné, v akej podobe budú zastúpené v ich komerčnej verzii.

Najbezpečnejšie by bolo pracovať s veľkou redundanciou, ale takáto nadbytočnosť predražuje výsledné vozidlo, v niektorých prípadoch dokonca markantne. Zrejme najdrahším zo senzorov je optický detektor lidar, ktorý sníma vzdialenosť a tvar objektov pomocou odrazených laserových lúčov.

Pozrite siDôležitý impulz pre autonómne autá? Nový lidar dovidí dvakrát ďalej

Aj to je dôvod, prečo napríklad Tesla pri svojich autopilotoch stavia hlavne na analýze obrazu z video kamier v kombinácii s radarom a lidary momentálne vôbec nepoužíva.

ZDROJ | Bosch

Výkonné lidary pritom dokážu detegovať objekty a prekážky na väčšiu vzdialenosť (až niekoľko sto metrov), ako kamery, čo pridáva čas na reakciu palubného systému. Problémom je však cena. Výkonný frekvenčne modulovaný lidar s kontinuálnou vlnou (Frequency Modulated Continuous Wave / FMCW lidar) od spoločnosti Blackmore stojí až okolo 20 tisíc dolárov, čo je pre hromadnú výrobu autonómnych áut momentálne neprijateľné.

Pozrite siAutonómne autá – väčšia zmena, než sme čakali

Na rozdiel od Tesly, ktorá tvrdí, že si bohato vystačí s kamerami a radarmi, nemecký dodávateľ automobilových komponentov Bosch si myslí, že lidar je nevyhnutný. Na CES 2020 v Las Vegas predstaví vlastný pokročilý lidarový systém, o ktorom člen predstavenstva spoločnosti Bosch Harald Kroeger tvrdí, že vyplní „medzeru medzi senzormi“.

Autonómne taxíky Mercedes-Benz v San José tiež využívajú senzory Bosch. Najnovší lidar však medzi nimi ešte nie je.ZDROJ | Daimler

Výrobca zatiaľ neodhalil veľa detailov o novom lidare, ale sľubuje, že systém dokáže odhaliť čokoľvek v blízkosti, aj vo väčšej vzdialenosti pred vozidlom – dokonca aj skalu na ceste. Zvýšený dosah dá riadiacemu počítaču dostatok času na výpočet potrebnej reakcie, či už je to brzdenie, zmena jazdnej dráhy, alebo niečo iné.

Bosch sľúbil, že sa jeho lidar bude dobre integrovať do vyrábaných automobilov, bude efektívny a cenovo dostupný. Dnešné lidary sú pomerne veľké a pri umiestnení na streche vozidla sú aj nemotorné a neprispievajú k dobrej dynamike. Podľa nemeckého výrobcu pôjde o prvý systém „vhodný na použitie v automobilovom priemysle“.

Bosch má vážne ambície v oblasti autonómne jazdiacich vozidiel už dlhšie. Nedávno to potvrdil spustením pilotného projektu autonómnych taxíkov v spolupráci s automobilkou Daimler v kalifornskom San José. Flotila tridsiatky autonómnych vozidiel Mercedes-Benz triedy S tam jazdí na hlavných ťahoch v oblasti San Carlos Street a Stevens Creek Boulevard medzi centrom a západom San Jose, zatiaľ pod dohľadom bezpečnostných vodičov.

ZdrojVB

Komentáre k článku