Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Boli sme sa pozrieť, ako Amazon pomocou robotov chystá darčeky na Vianoce

Boli sme sa pozrieť, ako Amazon pomocou robotov chystá darčeky na Vianoce
Michal Biznár
Boli sme sa pozrieť, ako Amazon pomocou robotov chystá darčeky na Vianoce

Robotizácia spoločnosti prebieha rýchlosťou, ktorú si nestíhame uvedomovať. Amazon ako líder v oblasti internetového obchodu si vypomáha vo svojich skladoch robotmi. Ako fungujú, sme sa boli pozrieť v Poľsku.

U nášho suseda na samom severe Poľska leží mesto Štetín a pri tomto meste leží dedinka s príznačným názvom Kołbaskowo, kde sa nachádza jedno z viacerých logistických centier Amazonu, odkiaľ sa distribuujú zásielky do celého sveta. V tomto období ide najmä o vianočné darčeky.

Pozrite si

Amazon.com chce byť uhlíkovo neutrálny, nakúpi 100-tisíc elektrických dodávok

Pred návštevou centra som nemal veľké očakávania, no musím povedať, že robotizovaný sklad bol pre mňa po dlhej dobe príjemným prekvapením, ktoré ma utvrdilo, že technológie majú zmysel.

V Amazone sú okrem automatizovaných ramien či pásov hrdí na robota Kivu, ktorý dokáže výrazne pomôcť ľudským pracovníkom.

Robot Kiva vyzerá podobne ako robotický vysávač, len je o niečo väčší a miesto vysávania, dokáže presúvať ťažký paletový náklad. Konkrétne ide o tovar s hmotnosťou až 600 kilogramov.

Koľko stojí jeden robot Kiva sme sa v Amazone nedozvedeli, no spoločnosť do firmy KIVA investovala v roku 2012 sumu 775 miliónov dolárov.

Keďže takých logistických centier, ako v poľskom Kołbaskowe, je po celom svete viacero, Amazon celkovo disponuje 200 000 robotmi. V samotnom Kołbaskowe sa nachádza  3 200 robotov Kiva.

Robot využíva umelú inteligenciu na plánovanie najlepšej trasy. Na nájdenie správnej palety sa používajú čiarové kódy. Aby sa zamestnancom pracujúcich v blízkosti robotov nič nestalo, pracovníci používajú robotické vesty, ktoré vysielajú signály robotom. Keď robot zaregistruje prítomnosť vesty, automaticky spomalí a upraví trasu, aby sa vyhol miestam, kde sa pohybuje zamestnanec. Prvý zákon robotiky Isaaca Asimova teda ostáva dodržaný.

Pozrite si

ZNAČKY | Amazon.com – od internetového kníhkupectva po technologického giganta

Na každej palete sa nachádzajú priečky s tovarom, ktorý sa posiela do celého sveta. Pracovník Amazonu iba počká, kým robot prinesie paletu a potom už len stačí ukladať tovar do voľných priečok. Automatizácia je na takej úrovni, že priečky, kde už zamestnanec nemá dávať tovar kvôli nedostatku priestoru, sa rozsvietia.

Okrem zjednodušenia každodennej práce, sa zvyšuje aj efektivita a znižuje počet chýb či dokonca zranení, keďže nie je potrebné palety presúvať ručne.

Amazon tiež využíva inteligentné plánovanie trás na čo najefektívnejšie doručenie balíkov. Do zbieraných dát sa dokonca berie do úvahy aj počasie či aktuálna cestná premávka. Z ďalších inovácií Amazon používa algoritmy na výber správnej veľkosti škatule pre daný rozmer objednávky.

Pozrite si

Amazon je najhodnotnejšou značkou súčasnosti

Amazon nám ukazuje robotizovanú budúcnosť, ktorej sa rozhodne netreba báť, keďže primárne pomáha pri práci. Strach zo straty pracovných miest v dôsledku robotizácie by nemal byť na mieste, keďže ako sa už viackrát ukázalo, robotizácia prináša so sebou vznik nových vyššie-kvalifikovaných pracovných pozícií. Tým pádom dochádza aj k tomu, že bežní pracovníci si zvyšujú svoje kvalifikácie a ďalej sa vzdelávajú.

Na záver dodám, že pokiaľ by ste si robotizované centrum chceli pozrieť osobne a budete mať cestu do Poľska, Amazon ponúka prehliadky svojich centier bezplatne každý deň pre verejnosť.

Za možnosť priniesť vám reportáž z Amazon Fulfillment Centra v poľskom Kołbaskowe ďakujeme spoločnosti Amazon.