Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bojíte sa systémov rozpoznávania tvárí? Výskumníkom sa systém podarilo oklamať

Bojíte sa systémov rozpoznávania tvárí? Výskumníkom sa systém podarilo oklamať
Michal Sobek
Bojíte sa systémov rozpoznávania tvárí? Výskumníkom sa systém podarilo oklamať

Ako vnímate systém na rozpoznávanie tvárí? Niekedy dokáže čary, ale situácia ohľadom koronavírusu mu dala rozhodne zabrať. Dá sa tento systém oklamať?

Pozrite si

5 naj kamier na zabezpečenie domácnosti pred dovolenkou

Dokážu útočníci vytvoriť tvárovú masku, ktorá by porazila moderné systémy rozpoznávania tváre? Skupina výskumníkov z Ben-Gurionovej univerzity v Negeve a Tel Avivskej univerzity dokázala, že sa to dá.

Účinnosť ich masky overili v experimentoch v reálnom svete vytlačením vzoru na látkovú masku. V týchto experimentoch bol systém schopný identifikovať iba 3,34 % účastníkov nosiacich masku v porovnaní s 83,34 %, ktoré dosiahli iné hodnotené masky.

Pandémia COVID-19 urobila z nosenia tvárových masiek zvyčajnú prax a spočiatku to brzdilo mnoho systémov rozpoznávania tváre používaných po celom svete.

Neskôr aj v tejto oblasti došlo k pokroku a technológia sa vyvinula a prispôsobila na presnú identifikáciu jednotlivcov, ktorí nosia lekárske a iné masky.

Pozrite si

Elektronickým občianskym sa mnohí čoskoro nepodpíšu. Týka sa to aj vás?

V tomto konkrétnom prípade sa výskumníci rozhodli zistiť, či dokážu vytvoriť špecifický vzor alebo masku, ktorá by fungovala proti moderným systémom rozpoznávania tváre založených na hĺbkovom učení.

Použili proces optimalizácie založený na gradiente na vytvorenie univerzálnej masky, ktorá by falošne klasifikovala každého nositeľa, a to bez ohľadu na to, či je muž alebo žena, ako neznámu identitu, a dokonca aj vtedy, keď čelí rôznym systémom rozpoznávania.

Zdroj | theconversation

Výskumníci zdôraznili, že modely rozpoznávania tváre môžu byť trénované tak, aby rozpoznali ľudí, ktorí nosia ich a podobné nepriateľské masky.

V súčasnosti sa systémy rozpoznávania tváre spoliehajú na celú oblasť tváre, aby odpovedali na otázku, či sú dve tváre tej istej osoby, ale výskumníci veria, že existujú tri riešenia.

Pozrite si

AKTUÁLNE: Orange opäť zdražuje, ako sa to dotkne vášho paušálu?

Prvým je učenie sa protivníkov, čiže trénovanie modelov s obrázkami tváre, ktoré obsahujú vzory protivníkov. Druhým je trénovanie modelov tak, aby predpovedali iba hornú časť tváre. Po tretie, modely rozpoznávania by mohli byť trénované na generovanie dolnej oblasti tváre na základe hornej oblasti tváre.