Boeing chce ľudí na Marse skôr ako SpaceX

ZDROJ | Wikipedia

Možno je to povinná marketingová reakcia na vystúpenie Elona Muska, v ktorom odhalil plány SpaceX na kolonizáciu Marsu. Boeing a SpaceX sú momentálne najvážnejšími súpermi pri doprave kozmonautov NASA na vesmírnu stanicu ISS.

Pozrite siSpaceX odhalil smelý plán kolonizácie Marsu!

Prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Boeing Dennis Muilenburg to ale kľudne mohol myslieť vážne, keď na kon­fe­ren­cii “What’s next?”v Chicagu  poznamenal, že prvého člo­veka dopraví na Mars raketa Boeingu.

CEO Boeingu Dennis Muilenburg
CEO Boeingu Dennis MuilenburgZDROJ | Boeing

Nie sú to len slová do vetra. Boeing vyrábal aj prvý stupeň rakety Saturn V, ktorá v projekte Apollo dopravovala kozmické lode na Mesiac. V súčasnosti už má vyvinutú vlastnú kozmickú loď CST-100 Starliner, ktorá na krátke vzdialenosti (hlavne k ISS) dopraví až 7 kozmonautov. Prvý pilotovaný let by sa mal uskutočniť vo februári 2018.

https://www.youtube.com/watch?v=Mh4URPtpEYY

CST-100 však bude pre let na Mars príliš malá a tak sa slová šéfa Boeingu týkali pravdepodobne nosnej rakety SLS (Space Launch System). Ide o momentálne najväčšiu nosnú raketu, ktorá má v NASA nahradiť raketoplány a po zrušení programu Constelation vychádza z konceptu rakiet Ares I a Ares V.

Pozrite siMisia NASA Mars 2020 bude na červenej planéte hľadať život

Na vývoji a výrobe nosiča SLS sa okrem Boeingu podieľajú firmy United Launch Alliance, Orbital ATK, Aerojet Rocketdyne. Raketa bude mať podľa verzie nosnosť 70 až 130 ton a má slúžiť aj na lety k Mesiacu a neskôr aj k Marsu a k asteroidom.

Rôzne verzie nosiča SLS
Rôzne verzie nosiča SLSZDROJ | Wikipedia
Etapy dobývania Marsu a stav vývoja jednotlivých prostriedkov podľa Boeingu.
Etapy dobývania Marsu a stav vývoja jednotlivých prostriedkov podľa Boeingu.ZDROJ | Boeing

Šéf SpaceX Elon Musk na tej istej konferencii reagoval bez vzrušenia. Keď bol požiadaný o názor na vyhlásenie Muilenberga konštatoval, že súťaž v oblasti medziplanetárnych letov je dobrá a prospeje veci. „Je dobré mať viac želiezok v ohni. Čím viac, tým lepšie“, povedal Musk.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=45&v=6eirHoHsaQo

Ako tieto preteky dopadnú, ukáže nasledujúce desaťročie. SpaceX by chcela dostať ľudí na Mars v roku 2024 (nepilotovanú loď Red Dragon už v roku 2018), kým NASA a Boeing uvažujú o termíne v roku 2030. Ak vezmeme do úvahy možné sklzy, súboj môže byť veľmi tesný.

V konečnom dôsledku však nie je dôležité, kto bude na Marse ako prvý. Pristátie človeka na červenej planéte bude obrovským skokom pre ľudstvo ako celok, dodal Musk.

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku