Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Veda
  • 3 min.
  • 11.10.2016

Boeing chce ľudí na Marse skôr ako SpaceX

Boeing chce ľudí na Marse skôr ako SpaceX
Zdroj | Wikipedia
Juraj Procházka
Boeing chce ľudí na Marse skôr ako SpaceX
Zdroj | Wikipedia
Zdroj | Wikipedia

Možno je to povinná marketingová reakcia na vystúpenie Elona Muska, v ktorom odhalil plány SpaceX na kolonizáciu Marsu. Boeing a SpaceX sú momentálne najvážnejšími súpermi pri doprave kozmonautov NASA na vesmírnu stanicu ISS.

Pozrite si

SpaceX odhalil smelý plán kolonizácie Marsu!

Prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Boeing Dennis Muilenburg to ale kľudne mohol myslieť vážne, keď na kon­fe­ren­cii “What’s next?”v Chicagu  poznamenal, že prvého člo­veka dopraví na Mars raketa Boeingu.

Zdroj | Boeing

Nie sú to len slová do vetra. Boeing vyrábal aj prvý stupeň rakety Saturn V, ktorá v projekte Apollo dopravovala kozmické lode na Mesiac. V súčasnosti už má vyvinutú vlastnú kozmickú loď CST-100 Starliner, ktorá na krátke vzdialenosti (hlavne k ISS) dopraví až 7 kozmonautov. Prvý pilotovaný let by sa mal uskutočniť vo februári 2018.

CST-100 však bude pre let na Mars príliš malá a tak sa slová šéfa Boeingu týkali pravdepodobne nosnej rakety SLS (Space Launch System). Ide o momentálne najväčšiu nosnú raketu, ktorá má v NASA nahradiť raketoplány a po zrušení programu Constelation vychádza z konceptu rakiet Ares I a Ares V.

Pozrite si

Misia NASA Mars 2020 bude na červenej planéte hľadať život

Na vývoji a výrobe nosiča SLS sa okrem Boeingu podieľajú firmy United Launch Alliance, Orbital ATK, Aerojet Rocketdyne. Raketa bude mať podľa verzie nosnosť 70 až 130 ton a má slúžiť aj na lety k Mesiacu a neskôr aj k Marsu a k asteroidom.

Zdroj | Wikipedia
Zdroj | Boeing

Šéf SpaceX Elon Musk na tej istej konferencii reagoval bez vzrušenia. Keď bol požiadaný o názor na vyhlásenie Muilenberga konštatoval, že súťaž v oblasti medziplanetárnych letov je dobrá a prospeje veci. „Je dobré mať viac želiezok v ohni. Čím viac, tým lepšie“, povedal Musk.

Ako tieto preteky dopadnú, ukáže nasledujúce desaťročie. SpaceX by chcela dostať ľudí na Mars v roku 2024 (nepilotovanú loď Red Dragon už v roku 2018), kým NASA a Boeing uvažujú o termíne v roku 2030. Ak vezmeme do úvahy možné sklzy, súboj môže byť veľmi tesný.

V konečnom dôsledku však nie je dôležité, kto bude na Marse ako prvý. Pristátie človeka na červenej planéte bude obrovským skokom pre ľudstvo ako celok, dodal Musk.

Zdroj