Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BMW prichádza s modernizovaným radom X5 a X6

BMW prichádza s modernizovaným radom X5 a X6
Zdroj | BMW
Igor Neštrák
BMW prichádza s modernizovaným radom X5 a X6
Zdroj | BMW
Zdroj | BMW

Mníchovská automobilka BMW svetu prináša rozsiahlu modernizáciu radov X5 a X6, ktoré patria k tradičným predstaviteľom segmentu Sport Activity Vehicle (SAV) a Sports Activity Coupé (SAC). Okrem vynovených spaľovacích verzií výrobca prichádza s najnovšou generáciou plug-in hybridného systému.

Modernizovaná dvojica sa bude naďalej vyrábať v závode BMW Group Spartanburg v USA, kde sa nachádza kompetenčné centrum pre modelový rad BMW X. K prvým zákazníkom sa modernizované BMW X5 a BMW X6 dostane v apríli 2023.

Aktualizovaný dizajn BMW X5 zahŕňa novo navrhnuté vetracie otvory v predných bočných paneloch a štandardné obloženie exteriéru saténovým hliníkom a strešné lyžiny zo saténového hliníka. Tvar písmena L známy z iných modelov BMW sa odráža horizontálne a vytvára konzistentne osvetlený motív X v zadných svetlách.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | BMW

Interiér nového BMW X5 a BMW X6 sa nesie v duchu digitálnej technológie tvorenej 12,3 palcovým informačným displejom za volantom a stredovým displejom s uhlopriečkou 14,9 palca, ktoré sú umiestnené za jednou sklenenou plochou.  Komfortné sedadlá pre vodiča a spolujazdca je možné objednať ako alternatívu k štandardným športovým sedadlám s povrchom Sensafin. 

Výraznou modernizáciou prešiel aj pohonný systém pre plug-in hybridný variant SAV a aktualizovaný model nesie označenie BMW X5 xDrive50e. Šesťvalcový zážihový radový motor spolu s elektromotorom ponúka  systémový výkon 360 kW/490 koní. Výkon benzínového motora je 230 kW/313 k, kompaktný elektromotor integrovaný do osemstupňovej prevodovky Steptronic Sport produkuje menovitý výkon 145 kW/197 k.

Využiteľná kapacita akumulátora integrovaného v oblasti podvozku, sa oproti predchádzajúcej generácii zvýšila takmer o 25 percent na 25,7 kWh. Výkon nabíjania sa zvýšil dvojnásobne na 7,4 kW. Elektrický dojazd nového BMW X5 xDrive50e je 94 – 110 kilometrov vo WLTP cykle. BMW X5 xDrive50e zrýchli z pokoja na 100 km/h (62 mph) za 4,8 sekundy.

Bezpečnosť v novom BMW X5 a v BMW X6 sa posunula na ďalšiu úroveň s výrazne rozšíreným výberom automatizovaných jazdných a parkovacích systémov. Medzi voliteľnými funkciami, ktoré sú teraz k dispozícii, je automatický asistent pre obmedzenie rýchlosti, výstraha pri odchode, aktívna navigácia, kontrola rýchlosti na trase, rozpoznávanie semaforov (v závislosti od trhu), asistent núdzového zastavenia a asistent zmeny jazdného pruhu.

Príplatkový parkovací asistent Professional umožňuje automatické parkovanie do a von z miest a kompletné manévre na vzdialenosť až 200 metrov, ktoré možno ovládať zvonku auta pomocou aplikácie My BMW. BMW iDrive založená na operačnom systéme BMW 8 prináša do BMW X5 a BMW X6 zakrivený displej BMW a nové digitálne služby. 

BMW Live Cockpit Plus využíva cloudový navigačný systém BMW Maps, príplatková verzia Live Cockpit Professional prichádza s head-up displejom vybaveným funkciou Augmented View. BMW Digital Key Plus umožňuje zákazníkom zamknúť a odomknúť svoje nové BMW X5 alebo BMW X6 prostredníctvom technológie UWB s vylepšeným zabezpečením s kompatibilnými smartfónmi s operačným systémom iOS alebo Android. Digitálne služby od BMW Charging pre BMW X5 xDrive50e sú teraz integrované do aplikácie My BMW.

Zdroj