Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BMW i7 je na Slovensku! Kde by ste chceli sedieť, vpredu alebo vzadu?

BMW i7 je na Slovensku! Kde by ste chceli sedieť, vpredu alebo vzadu?
Roman Calík
BMW i7 je na Slovensku! Kde by ste chceli sedieť, vpredu alebo vzadu?

Na Slovensku opäť patríme k vyvoleným. Len deň po svetovom uvedení vlajkovej lode BMW i7 sme si ju mohli „ohmatať“ naživo neďaleko Bratislavy na podujatí The Privilege of Luxury. Pozrite si aj náš Reels na Instagrame. Bude sa v novom elektrickom BMW lepšie sedieť vpredu alebo vzadu?

BMW nás pozvalo do priestorov bratislavského múzea moderného umenia Danubiana na zážitkové podujatie (trvá až do 30. apríla 2022), kde sme videli viacero výnimočných modelov BMW vrátane horúcej novinky – elektrickej verzie BMW i7. Už pri vstupe nás čakalo unikátne BMW iX & Re:design iX. Takto si totiž v rámci slovinskej súťaže pre umelcov predstavuje spracovanie exteriéru elektrického modelu Urban Klinkon, študent magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Ľubľane. Súťaž vznikla pri príležitosti 50. výročia spolupráce spoločnosti BMW Group s globálnym svetom umenia.

Pozrite si

BMW iX 50 – parádny dojazd pretkaný TOP technológiami

V odhaľovaní pohľadu umelcov sme pokračovali ďalej. V Danubiane sa totiž nachádza aj jeden z 99 kusov unikátneho modelu THE 8 X JEFF KOONS. Táto, už na prvý pohľad unikátna 8-čka, zaujme špeciálnym lakom tvoreným z 11 farieb, pričom len vytvorenie laku trvá 288 hodín. Tvorcom je známy umelec Jeff Koons.

Vystavený model je výsledkom najnovšej spolupráce s automobilkou BMW. Umelec na BMW M850i ​​xDrive Gran Coupé vytvoril svoju interpretáciu moderného a výkonného športového vozidla. Žiaľ celá limitovaná edícia modelu je už vypredaná, ale podľa našich informácií sa minimálne 1 ks objaví aj na Slovensku. Mimochodom, posledný kus limitky sa vydražil v New Yorku za 475 000 dolárov. Zisk z aukcie putoval v prospech Medzinárodného centra pre nezvestné a zneužívané deti ICMEC.

Všimnite si najmä interiér modelu, ktorého sedadlá dotvárajú externé lakovanie a nemôžeme sa pri pohľade na ne vyhnúť slovnému spojeniu „Spider-man“ 🙂

Danubiana nám odhalila aj úplne nové BMW X7. Horúca novinka najväčšieho SUV výrobcu odhaľuje budúcnosť svetiel a dizajnu prednej časti BMW modelov. Všimnite si úzke LED svetlá, ktoré dodávajú modelu nový charakter.

Nezostalo však len pri svetelnej technike, BMW X7 ponúka množsvo noviniek, ktoré vidieť okrem exteriéru najmä vo vnútri!

Interiér totiž dostal kompletne nový infotainment v najnovšej 8. generácii. Dominuje mu tak veľký 12,3-palcový digitálny kokpit no najmä 14,9-palcový širokouhlý displej, kde ovládate všetky dôležité funkcie automobilu vrátane multimédií.

Starý dobrý ovládač iDrive našťastie zostal, pričom nechýba množstvo hardvérových tlačidiel okolo neho. Ovládanie tak môže byť naďalej intuitívne aj pre tých, ktorý stále preferujú klasiku pred dotykovým displejom.

Samozrejmosťou je možnosť vybrať si 6 alebo 7 miest na sedenie, a tak si toto luxusné SUV môže dopriať aj veľká rodina. Len pozor, na dovolenku sa už do kufra pobalíte ťažko, miesta za 3. radom sedadiel je žalostne málo.

Už BMW X7 naznačilo nový dizajnový smer automobilky, ktorý sme naplno zažili pri úplne novej 7-čke. Len pár hodín po svetovej premiére sme mali možnosť na Slovensku zažiť BMW i7, teda plne elektrickú verziu luxusnej limuzíny výrobcu. A… páčila sa nám!

Obrovský predný gril s podsvietením nemožno prehliadnuť, no paradoxne v kombinácii s novými úzkymi LED svetlometmi nepôsobí predok veľmi mohutne, skôr elegantne a vcelku „nahnevane“. Boli sme na tento nový „kukuč“ v redakcii veľmi zvedaví a musíme uznať, že naživo vyzerá BMW i7 veľmi dobre a mimoriadne moderne.

Pozrite si

BMW i7 je luxusná a plne elektrická limuzína s 8K displejom a dojazdom 625 km

Elegancia celkovo modelu BMW i7 nechýba, no prekvapilo nás, že zadná časť nemá prepojené svetlá. Svetlá cez celú šírku sú aktuálne trednom, hlavne pri elektrických modeloch, tu ich však nenájdete. Vadí, nevadí?

Milým prekvapením sú dvere, ktoré sa vám otvárajú automaticky. Je samozrejme na vás, ako sa rozhodnete dver otvoriť, ak zvolíte špeciálne tlačidlo dvere sa vám otvoria a dokonca aj samé elektronicky zatvoria – opäť ak stlačíte správne tlačidlo vo vnútornej výplní dverí. Toto funguje na všetkých dverách, nielen vpredu.

A teraz to najdôležitejšie. BMW i7 sa dostane na náš trhu už v tomto roku a to najskôr vo verzii, ktorú sme videli aj naživo – teda plne elektrické. Má batériu s kapacitou 101,7 kWh, čo by malo stačiť na 625 kilometrov dojazdu podľa normy WLTP. Zo skúseností vieme, že reálny dojazd bude nižší, ale cca. 500 km aj pri diaľničných rýchlostiach by ste dosiahnuť mohli.

Poteší aj fakt, že model BMW i7 xDrive60 môžete nabíjať výkonom až 195 kW, čo je mimochodom totožná hodnota, ktorú ponúka napríklad BMW iX alebo BMW i4. Ale podstatné je i to, čo je vo vnútri. A tu sa nebudete vedieť rozhodnúť, či sedieť vpredu alebo vzadu.

Ak si sadnete dozadu, čaká vás viacero noviniek. Samozrejme tých technologických. Tou najväčšou je práve panoramatická presklená strecha Sky Lounge, ktorá ukrýva výklopný 31-palcový displej s 8K rozlíšením! Áno priatelia, vzadu ponúkne konečne limuzína kino, ako sa patrí. Výhodou tejto vychytávky je aj 5G konektivita s prístupom k dobre známym streamovacím aplikáciám ako napríklad Netflix.

Tento displej však nie je jediným tech lákadlom sedania vzadu. Každý pasažier totiž nájde doslova „smartfón“ zabudovaný do dverí. Cez dotykové rozhranie tak viete ovládať práve aj vyklopenie hlavného displeja, ale i ďalšie funkcie i7-čky vrátane sedadiel či klimatizácie.

Rátajte s nami, vzadu sú 3 displeje, z ktorých ten najväčší má až 31-palcov. No displeje nechýbajú ani vpredu!

Tu sa môžete tešiť na známu dvojicu veľkých displejov najnovšieho infotainmentu, podobne ako v prípade modelov iX či X7, a to kombináciu 12,3-palcového displeja so 14,9-palcovým dotykovým displejom pre ovládanie funkcií multimédií a nastavenia automobilu, či online služieb.

Úplne nový je v tomto prípade aj volant s dotykovými tlačidlami, kde však nechýbajú ani hardvérové pre hlasitosť či pohyb v menu. Cez hlavný displej budete mať pod kontrolou aj nabíjanie a nastavenie správania sa elektromobilu počas nabíjania.

Celkovo je systém moderný, aj keď pozrite sa na zoznam aplikácií. V takto modernej luxusnej limuzíne sa zrazu akoby ocitnete o 10 rokov späť, stačí sa pozrieť na grafiku ikoniek aplikácií. Nehovoriac o tom, že v takomto množstve sa kľudne aj stratíte.

Našťastie nechýba ovládanie iDrive, no v tomto prípade je ovládač nízky a horšie uchopiteľný. Aspoň to zachraňuje jeho vzhľad pripomínajúci kryštál. Taktiež podsvietenie cez celú kryštálovú lištu naprieč palubnou doskou pôsobí efektne a mimoriadne luxusne.

Celkovo je pozítívne, že v interiéri nájdete viac látky ako kože. Cítite sa komfortne, doslova akoby ste sedeli v modernej obývačke plnej technológií.

V redakcii sa na reálny test novinky mimoriadne tešíme. Sme zvedaví najmä na funkčnosť asistečných systémov, a to aké v nás zanechajú dojmy. Zatiaľ je totiž kráľom našich testovačiek aktuálna generácia Mercedes-Benz triedy S, kde sme boli z funkčnosti systémov nadšení. BMW i7 však ukazuje, že má vo svojej triede čo ponúknuť.