Reklama

BMW 328 Hommage: koncept s dvojicou Apple iPhone 4 na palubovke

Števo Porubský

BMW v tomto roku oslavuje 75. narodeniny historického športového modelu 328 z 30. rokov minulého storočia a tak pripravilo koncept retro športiaka s dvojicou Apple iPohnov 4 zabudovaných v palubnej doske. To však nie je jediné, na čo sa dá pozerať s otvorenými ústami.

 BMW 328 Hommage

BMW 328 považuje nielen výrobca za najkrajší a najúspešnejší športový automobil 30. rokov minulého storočia. Tento model položil akýsi základný kameň novej koncepcie vozidla, podľa ktorej vedie výkon k úspechu iba vtedy, ak sú efektívne zladené všetky komponenty. Keďže v tomto roku oslavuje historické BMW snov svoje 75. narodeniny, výrobca to chce patrične osláviť na podujatí Concorso d´Eleganza Villa d´Este s modelom BMW 328 Hommage. S cieľom uplatniť dnešné moderné princípy sú mnohé komponenty exteriéru aj interiéru konceptu vyrobené z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami. Miesta, na ktorých sa v prípade BMW 328 Hommage použili sú všade jasne viditeľné – od vonkajšku až po vnútro. Výrazne vertikálne orientované obličky mreže chladiča imitujú klasický štíhly dizajn obličiek prvých modelov BMW. Neodmysliteľnou súčasťou sú zadné svetlá, svojrázne interpretujúce pre značku typický tvar písmena L. Mierne asymetrické čelné sklo má v strede výklenok, typický pre dizajn niekdajších pretekárskych vozidiel. Krížom cez prednú kapotu a bočné panely sa zas vinú široké kožené pásy ako spomienka na mnohé pretekárske špeciály minulosti. Okrúhle predné svetlomety sú pripomienkou svetiel originálneho historického 328.  

 BMW 328 Hommage

Apple iPhone 4 ako retro kúsok?

Celá interiérová štruktúra je vytvorená z karbónu, kože a hliníka, čím sa aj v kabíne demonštruje ľahkosť konštrukcie vozidla. Interiér BMW 328 Hommage definujú dve výrazné povrchové línie – jedna z línií pokračuje od prednej kapoty smerom k vodičovi, druhá je orientovaná na priestor spolujazdca. Prístroje použité v BMW 328 Hommage sú rovnakou mierou športové aj funkčné. Jednoduchému panelu dominuje jediný veľký okrúhly prístroj – výrazný otáčkomer. Špecialitou palubnej dosky sú dva držiaky na iPhone 4 vrátane týchto smartfónov, umiestnené pred spolujazdcom. Tie poskytujú ďalšie zobrazovacie funkcie – tvoria prístroj zvaný Tripmaster s dvoma hlavnými funkciami: stopkami na meranie časov na kolo a GPS itinerárom. Bližšie informácie o technickej špecifikácii výrobca zatiaľ nezverejnil. Nový koncept sa totiž pravdepodobne nebude nikdy vyrábať. Škoda. Nezabudnite si ale aspoň pozrieť fotogalériu nižšie, ktorá vám koncept opíše omnoho lepšie ako samotné slová.

BMW 328 Hommage

foto: BMW

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.