Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 21.3.2016

Bios Incube – z popola mŕtvych vyrastie symbol nového života

Bios Incube – z popola mŕtvych vyrastie symbol nového života
Zdroj | Bios Incube
Terézia Miková
Bios Incube – z popola mŕtvych vyrastie symbol nového života
Zdroj | Bios Incube
Zdroj | Bios Incube

Bios Incube je produkt, do ktorého umiestnite popol z pozostatkov zosnulého. Z popola a ďalších prímesí sa stane pôda, v ktorej môže vyrásť zo semienok strom.

Symbol stromu sa v rôznych historických obdobiach objavoval v rôznych mytologických kultoch a náboženstvách. Jeden z jeho historických významov je napr. strom ako biblický symbol poznania dobra a zla, resp. večného života alebo smrti – nesmrteľnosťou duše.

Zdroj | Bios Incube

V roku 2013 bol predstavený podobný produkt s názvom Bios Urn od rovnakých výrobcov. Bios Urn je nádoba pre nebožtíkov, resp. urna, ktorá je z materiálu, ktorý sa v prírode ľahko rozloží. Tím výrobcov pokračoval vo vývoji, aby Bios Urn predstavil širšiemu spektru pozostalých.

https://www.youtube.com/watch?v=yPPBB1QPP88

Bios Urn bol navrhnutý s ohľadom na životné prostredie. Pokračovaním spomenutého projektu je Bios Incube. Stromový „inkubátor“ je prvý systém, ktorý vám umožní uložiť pozostatky nebožtíka vo vašej blízkosti. Bios Incube kombinuje Bios Urn s inteligentnými technológiami.

Senzory v Bios Incube snímajú okolité životné prostredie. Zasadenému stromu je tak sprostredkované potrebné množstvo vody a živín.

Zdroj | Bios Incube

Produkt Bios Incube obsahuje tri základné súčasti – Bios Urn, Bios Incube a Mobile Application. Inkubátor ovládate pomocou aplikácie na vašom smartfóne.

Čo sa nachádza vo vnútri senzoru? Snímač vlhkosti pôdy zabezpečuje dostatok vlahy rastúcemu stromčeku vzhľadom na jeho druh. Nachádza sa v ňom taktiež snímač, ktorý sa stará o dostatočné množstvo hnojiva v pôde.

Taktiež je v ňom zabudovaný aj teplomer, ktorý pomáha regulovať teplotné rozdiely v inkubátore v porovnaní s okolitým prostredím. Snímač vlhkosti vzduchu je taktiež k dispozícii. Solárny senzor meria množstvo slnečného svetla, ktoré rastlina prijala v porovnaní s jeho skutočnou potrebou. V prípade, že akákoľvek s podmienok nie je v rovnováhe, aplikácia vás upozorní.

Zdroj | Bios Incube

Momentálne sa nachádza Bios Incube vo fáze konceptu. Na Kickstarter prebieha kampaň. Bios Incube má aj množstvo pozitívnych referencií. Ak chcete projekt finančne podporiť, v rámci kampane je niekoľko možností.

Ak sa chcete stať majiteľom kompletného produktu Bios Incube, jeho cena sa pohybuje okolo 350 dolárov, v prepočte okolo 310 €. Výrobcovia Bios Incube zabezpečujú celosvetovú distribúciu. Oficiálnym majiteľom produktu by ste sa v tomto prípade mohli stať už v priebehu novembra 2016.

Na svete už je viac ako 60 000 pozostalých, ktorý sa rozhodli umiestniť popol z pozostatkov svojich príbuzných do rozložiteľných úrn a vypestovali strom ako symbol nového života.