Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bionické rameno z 3D tlačiarne zmenilo chlapca na Iron Mana

Bionické rameno z 3D tlačiarne zmenilo chlapca na Iron Mana
Juraj Procházka
Bionické rameno z 3D tlačiarne zmenilo chlapca na Iron Mana

Nielen zubné náhrady a kostné, alebo kĺbové implantáty sa dajú efektívne vytvárať pomocou 3D tlačiarní. Uvažuje sa už dokonca aj o tlači tkanív pomocou bielkovín, či dokonca živých buniek. Ale to sme trochu odbočili.

iron_man-rameno

POZRITE SI: Bioprotézy ovládané mozgom vrátia postihnutých do hry

So zaujímavým nápadom prichádzajú študenti z University of Central Florida, ktorí v rámci neziskovej organizácie Limbitless Solutions vyrábajú pomocou 3D tlačiarní bionické končatiny pre deti, informoval portál Engadget.

Nesnažia sa o vzhľadovo dokonalé riešenia, usilujú sa skôr spojiť užitočné so zábavou. Deti totiž ocenia, ak budú môcť istý čas používať robotickú končatinu ako od svojho filmového superhrdinu. Mladý organizmus rýchlo rastie a čoskoro potrebuje vymeniť bioprotézu za väčšiu. Aj preto je otázka nízkych nákladov dôležitá.

POZRITE SI: Muž má vďaka bioprotézam dve „živé“ ruky

Materiálové náklady na jednu končatinu dosahujú 350 USD a vyžadujú 30 až 50 hodín práce. Na videu je demonštrovaný zážitok chlapca menom Alex, ktorý dostal bionické rameno v podobe repliky paže Iron Mana priamo od hlavného hrdinu Tonyho Starka z rovnomenného filmu. Jeho predstaviteľ Robert Downey Jr si to užíval takmer rovnako ako malý oslávenec.

Bionic arm

Foto: Engadget