Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BioLite AlpenGlow 500 a SolarHome 620+: ideálni spoločníci na záhradné parties

BioLite AlpenGlow 500 a SolarHome 620+: ideálni spoločníci na záhradné parties
Tomáš Šmidák
BioLite AlpenGlow 500 a SolarHome 620+: ideálni spoločníci na záhradné parties
50 %

Dostali sa nám do rúk produkty spoločnosti BioLite, konkrétne AlpenGlow 500 a SolarHome 620+. Tie by mali slúžiť ako ekologická alternatíva energie a osvetlenia pre vaše chatky, záhrady či terasy. Či ňou aj naozaj sú, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

BioLite je americká spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2006. Venuje sa výrobe energetických produktov, ktoré nepotrebujú k svojmu fungovaniu prístup k sieti a sú vhodné pre rekreačné a outdoorové účely. Prerazila najmä vďaka svojim kachliam, ktoré dokážu pomocou termolelektrickej technológie, premeniť teplo z horiaceho dreva na elektrinu.

My sme mali možnosť otestovať dva produkty. Outdoorovú lampu AlpenGlow 500 a osvetlenie napájané solárnym panelom SolarHome 620+. Nakoľko sa blíži leto, rozhodli sme sa ich zobrať do ich prirodzeného prostredia: na záhradu.

Začneme menším z dvojice, lampou AlpenGlow 500. Tá ponúka pekný oválny dizajn, ktorý je oživený tyrkysovou farbou. Na spodnej strane nájdete praktický háčik, vďaka ktorému si ju viete zavesiť na tyč, trám alebo konár.

Na vrchnej strane sa nachádza hlavné tlačidlo pre vypnutie a zapnutie. V spodnej časti tela sú ešte dve záslepky, pod ktorými sa ukrýva nabíjací port a USB vstup. Tu by som dal prvé mínus za nutnosť nabíjania cez micro USB, nakoľko ide o zastaralý port a ocenil by som nabíjanie cez USB-C.

Samotná lampa je pekne spracovaná. Primárne materiály sú plast a guma čo je skvelá kombinácia, nakoľko ide outdoorovo zameraný produkt. Lampa je tiež chránená voči vode na úrovni certifikácie IPX4, takže sa nezľakne dažďa ani premotivovaného suseda s hadicou.

Hlavným lákadlom tohto produktu, sú jeho možnosti svietenia a ich prispôsobenie. Či už chcete jasne osvetliť priestor alebo ním len atmosfericky doplniť scénu, ku všetkému sa dostanete na pár klikov.

Pomocou horného tlačidla si viete prepínať aj medzi ďalšími farebnými profilmi. Jeho dlhým stlačením viete nastaviť intenzitu svietenia a tiež cyklovať medzi niekoľkými farbami, pokým nenájdete tú správnu, ktorá vám vyhovuje. Všetky farebné kombinácie však dostanete až keď lampou zatrasiete. Vtedy začne plynule prepínať medzi všetkými dostupnými farbami a k dispozícii budete mať doslova svetelnú šou.

Batéria má kapacitu 6 400 mAh a jej výdrž má veľké rozpätie. Počas najvyššej možnej intenzity, vám lampa vydrží svietiť približne 5 hodín. Ak ale budete energiou šetriť, výdrž môže byť aj na úrovni 200 hodín. Tak či tak, mne sa ju počas testovania nepodarilo vybiť ani len okrajovo. Nabíjanie zaberie približne 3 hodiny. Zariadenie tiež slúži ako powerbanka a viete si ním nabiť ostatné zariadenia cez integrovaný USB-A port.

Presuňme sa ale k tomu väčšiemu a pre mňa aj zaujímavejšiemu z dvojice, SolarHome 620+. V jeho balení dostanete okrem hlavného modulu, do ktorého sa všetko ostatné príslušenstvo zapája, 3 lampy a solárny panel, ktorý dokáže generovať výkon až 6 W.

Samotné zapájanie je veľmi intuitívne. Na zadnej strane sú znázornené piktogramy, ktoré označujú kam treba, ktorý kábel zapojiť. Naraz však viete mať zapojené maximálne dve prídavné lampy.

 

Po zapojení solárneho panelu do modulu sa začne postupne nabíjať jeho 23 Wh batéria. Ak je panel umiestnený na priamom a silnom slnku, nezaberie nabíjanie viac ako 2 hodiny. V prípade, že ste modul donabíjali, výrobca neodporúča panel hneď odpájať, najmä keď bol dovtedy vystavený priamemu slnku. Samotný modul v sebe ukrýva svetlo, rádio a reproduktor.

Ten hrá pomerne nahlas, no kvalitou nevyniká. Pomocou bočného slotu na SD kartu si prostredníctvom neho viete pustiť aj vlastné piesne. Displej, na ktorom sa vám všetky informácie zobrazujú, je pekne čitateľný aj na priamom slnku a tlačidlá pod ním fungujú bezproblémovo.

Pokiaľ by ste však chceli využívať modul len ako lampu, prípadne energetický zdroj pre externé svetlá, nie je problém. Svetlá sa podobne ako panel zapájajú na zadnej strane. Kábel je dostatočne dlhý na to, aby ste ich rozvešali na väčšiu vzdialenosť a osvetlili tak väčšiu plochu. Na ich tele sú háčiky aj samotných kábloch sú háčiky, pre lepšie uchytenie.

Ovládanie prebieha cez spínač, ktorým viete prepínať medzi 3 rôzne silnými intenzitami svietenia. Svetlo je príjemné a podobne ako na module, má teplejšiu farbu.

Ako by som tieto produkty zhodnotil? Jedná sa o skvelých spoločníkov na letné grilovačky či večerné posedia. AlpenGloW 500 poteší hlavne svojim vypracovaním, možnosťami a dlhou výdržou batérie. SolarHome 620+ je zase ideálnou vstupnou bránou do sveta obnoviteľných energií, pre ľudí so záhradkami, chatkami a tiež pre podniky s malou. Kvalitou zvuku síce neoslní, no svojou modularitou a možnosťami určite áno.

A aké sú ceny testovaných produktov? BioLite AlpenGlow 500 kúpite za 85 € a BioLite SolarHome 620+ za 175 €. Do redakcie nám produkty zapožičala spoločnosť M-LINK.