Bicykle a autá budúcnosti budú mať možno titánové pneumatiky ako rover od NASA

ZDROJ | The Smart Tire Company

NiTinol, špeciálny materiál z niklu a titánu, ktorý sa bude v budúcnosti využívať na vesmírne vozidlá, sa možno dočká svojho uplatnenia aj pre „pozemské“ prostriedky. Ako prvé by sa použitia tohto materiálu mohli dočkať bicykle.

Vyvinúť materiál, ktorý by spĺňal vlastnosti ako pneumatiky a pritom by bol menej škodlivý k životnému prostrediu a zároveň ponúkal ďalšie výhody je nápad za milión. Podarilo sa to firme The Smart Tire Company. V spolupráci s NASA sa podarilo vyvinúť revolučný materiál NiTinol.

ZDROJ | The Smart Tire Company

Pozrite siLordstown Endurance je elektrický pick-up s motormi v kolesách

NiTinol okrem pevnosti vyniká svojimi špeciálnymi vlastnosťami, medzi ktoré patrí napríklad aj to, že po tom, čo je materiál deformovaný sa znovu narovnáva.

Mesačný Rover využíval oceľové kolesá od firmy Goodyear. Problémom bola veľkosť a tiež hmotnosť, ktoré obzvlášť v miestnej gravitácii spôsobovali problémy. Preto bola vyvinutá nová technológia NiTinol ktorá by mala byť využívaná práve na budúce prostriedky na Marse. Súčasný rover Perseverance využíva hliník.

Prvé kolesá z NiTinolu by sa mali začať predávať už začiatkom roku 2022 a práve na bicykloch by mali ponúknuť kvalitu, ktorá sa udrží na celý život. Hlavnou výhodou je samozrejme absencia defektov, keďže kolesá nedisponujú stlačeným vzduchom.

ZDROJ | The Smart Tire Company

Pozrite siElektrinou poháňané kolesá dokážu roztočiť aj BMW X6

The Smart Tire Company, ktorá pripravuje komerčné využitie týchto špeciálnych kolies, chce okrem bicyklov využiť materiál NiTinol aj pri autách. Výhodou tiež je, že tieto kolesá sú oveľa ekologickejšie. Nevyužíva sa guma, ropa a ani iné chemikálie, ktoré sa používajú pri výrobe bežných pneumatík. NiTinolové kolesá sa testujú napríklad pri aute Jeep Wrangler.

ZdrojThe Smart Tire Company

Komentáre k článku