Bicí automat Roland TR-808 slávi 40 rokov. Dodnes sa podieľa na množstve hitov

Roland

Kultový programovateľný bicí automat TR-808 s obľubou používajú muzikanti a producenti od jeho predstavenia v roku 1980. Napriek jeho pokročilému veku prišiel na trh minulý rok nový model. Originálnej verzie sa v 80. rokoch predalo približne 12 000 kusov.

Známy výrobca pri príležitosti narodenín pripravil sériu dokumentov ako aj špeciálnou webstránkou venovanej tomuto prelomovému hudobnému „nástroju“. Na Spotify si môžete prehrať playlist zostavený z piesní, na ktorých sa podieľal aj zvuk TR-808.

Myšlienka na vznik bicieho automatu prišla koncom 70. rokov v Japonsku. Ľudia si už vtedy robili hudbu doma, slúžila im na to zvyčajne gitara, klavír, resp. klávesy. Bicia zostava rozhodne nebola niečo, na čo sa dalo hrať v bežnej domácnosti.

Pozrite siRoland A-88MKII MIDI – unikátny nástroj pre hudobníkov

Ako prvý prišiel na svet model CompuRhythm CR-78 v roku 1978. Bol prvým bicím automatom Rolandu, vytvoril štandard a vydláždil cestu k neskorším úspechom. Použil ho napríklad Phil Collins na svojom albume In the Air Tonight.

ZDROJ | Roland

Cieľom nového modelu bolo priniesť realistické zvuky. Pamäťové čipy, nevyhnutné na prehrávanie nahrávok skutočných zvukov bicích, boli v tej dobe príliš drahé. Technici preto zvolili analógovú syntézu, po prvý raz ju použili v modulárnej zostave Roland System-700.

Zásadný vplyv na zvuk TR-808 mali vyradené tranzistory 2SC828-R. Aj keď neboli chybné, prejavovali niektoré veľmi osobitné vlastnosti, ktoré pomohli dať TR-808 jeho charakteristický prskavý zvuk. V skutočnosti bola táto malá súčiastka taká dôležitá pre konečný zvuk, že keď sa minuli zásoby tranzistorov, výroba TR-808 bol prerušená.

Tajná zbraň Rolandu, vyradené tranzistory, ktoré nespĺňali parametre sa výborne hodili do analógového a osobitého zvuku bicích.ZDROJ | Toshiba

Ďalšou vychytávkou bol nástroj Rhythm Composer. Prostredníctvom série 16 farebných tlačidiel mohli umelci ľahko programovať a ukladať svoje vlastné rytmy. To robilo z TR-808 prístupný a kreatívny nástroj. Bol to tiež prvý príspevok firemnej metódy „TR-REC“, pri ktorej sa vytvoril bicí rytmus, používa sa mimochodom dodnes.

Bicí automat nemal problém prechádzať rôznymi hudobnými žánrami – elektro, pop, soul, hip hop, techno, house, trap, Miami bass…

Sound Behind the Song: “Love Lockdown” by Kanye West

Viete že…

Roland TR-808 je najznámejší bicí automat všetkých čias a tento rok bol zaradený do Siene slávy NAMM TECnology? Sieň slávy bola založená v roku 2004. Komisia sa skladá z 50 uznávaných audio odborníkov, vrátane autorov, pedagógov, technikov a ďalších expertov. Výrobky alebo inovácie musia byť najmenej 10 rokov na trhu.

Desať skladieb, ktoré možno nepoznáte:

Drum Machine Classics: 10 808 Tracks You May Not Know

TR-808 sa stal nadčasovým zvukom hudobných nástrojov v duchu zdeformovanej elektrickej gitary či acid-basovej linky z jedného z ďalších ikonických strojov od Rolandu, TB-303.

Pozrite siRoland Facet Grand Piano – krajší dizajn klavíru na trhu nenájdete

Ak si chcete vyskúšať, aké zvuky sa dajú z tejto legendy vykúzliť, Roland sprístupnil modul TR-808 v súprave doplnkov Roland Cloud, kde do 31. augusta poskytne bezplatnú skúšobnú verziu nástroja. Predtým sa však musíte (bezplatne) zaregistrovať.

Roland TR-808 stál v čase príchodu na trh 1 195 dolárov, čo by dnes bolo po zohľadnení inflácie zhruba 3 700 dolárov. Predával sa v rokoch 1980 až 1982, potom bol nahradený novou generáciou s označením TR-909. Tej sa predalo približne 10 000 kusov.

ZdrojRoland

Komentáre k článku