Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bestseller od Hyundai má nového nasledovníka, prichádza úplne nová KONA

Bestseller od Hyundai má nového nasledovníka, prichádza úplne nová KONA
Zdroj | Hyundai
Igor Neštrák
Bestseller od Hyundai má nového nasledovníka, prichádza úplne nová KONA
Zdroj | Hyundai
Zdroj | Hyundai

Po veľmi úspešnej prvej generácii modelu KONA prichádza kórejský výrobca s úplne novou druhou generáciou, ktorá bude najkomplexnejším produktom segmentu B-SUV. Hyundai KONA bude ponúkať najširšiu ponuku pohonných jednotiek od spaľovacích motorov, cez hybridné elektrické a končiac čisto elektrickými batériovými pohonmi.

Výrobca sa rozhodol pre netradičný postup vývoja druhej generácie, keďže ako prvý variant bol navrhnutý elektromobil a ostatné pohony sa mu prispôsobili. Prvá generácia si vytvorila skvelú povesť a nový model chce v tomto trende ďalej pokračovať.

Druhá generácia prináša duálne 12,3-palcové panoramatické obrazovky, digitálny kľúč Digital Key 2 Touch, kompletné aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA) a online navigáciu Connected Car Navigation Cockpit (ccNC). Elektromobil KONA Electric v rámci segmentu B-SUV ponúka najlepší dojazd (podľa WLTP 490 km) a dodáva špecifické prvky ako úložný priestor pod prednou kapotou, napájací konektor Vehicle-to-Load (V2L) alebo aj Head-up Display.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nová nastupujúca generácia má väčšie rozmery, KONA je dlhá 4355 mm, čo je o 175 mm viac ako mala predchádzajúca generácia, rázvor s hodnotou 2 660 mm je o 60 mm dlhší. Šírka povyrástla o 25 mm na 1 825 mm a výška pridala 20 mm na 1 575 mm. Novým konceptom vznikol futuristický exteriér zameraný na elektromobily, ktorý zvýrazňuje čisté tvary SUV a vytvára robustný a dynamický dojem.

Zdroj | Hyundai

Koeficient odporu vzduchu má hodnotu 0,27, pričom verzii s elektrickým pohonom pridávajú jedinečný vzhľad predné svetlomety Pixelated Seamless Horizon Lamp a originálna Pixel grafika. Športová verzia N Line je doplnená čiernymi vonkajšími krytmi spätných zrkadiel, krídlovým spojlerom a voliteľnou čiernou strechou.

Vplyvom väčších rozmerov karosérie a využitia platformy určenej primárne pre elektromobil dokáže druhá generácie ponúknuť priestrannejší interiér. Volič prevodových stupňov sa po novom premiestnil zo stredovej konzoly za volant, vzniká tak viac úložného priestoru v oblasti otvorenej konzoly. Ambientné náladového osvetlenia dokážu vylepšiť online aktualizácie OTA prenášané prostredníctvom mobilnej siete.

Nové voliteľné relaxačné sedadlo v prvom rade pomáha zmierniť únavu po jazde. Zadné sedadlá sú plne sklopné a batožinový priestor má objem až 466 litrov. Vstupný otvor batožinového priestoru uľahčuje nakladanie od batožiny až po nákupné tašky.

Akumulátor čisto elektrickej verzie zahŕňa predprípravu teploty batérie, zároveň zaisťuje bezpečné nabíjanie a dojazd v zime a systém ochrany proti zamrznutiu veka nabíjacieho konektora umožňuje používateľovi jeho otváranie aj pri teplote mínus 30 stupňov. Veko nabíjacieho konektora, ktoré je osvetlené zlepšuje viditeľnosť v noci.

Hyundai KONA Electric využíva systém e-ASD, ktorý vytvára virtuálny zvuk čím zvyšuje príťažlivosť elektromobilov pre vodiča. Prináša do kabíny optimálny zvuk závislý od viacerých faktorov, ako sú rýchlosť jazdy, krútiaci moment, stav motora a zrýchlenie. Hlasitosť je možné ovládať priamo v kabíne.

KONA Electric rovnako ako Ioniq 5 využíva Vehicle-to-Load (V2L), takže môže napájať, alebo nabíjať akékoľvek elektrické zariadenie. Vonku je možné pripojiť zariadenia a domáce spotrebiče pomocou adaptéra V2L na napájanie z batérie v čase, keď je auto zaparkované. 

Inteligentná rekuperácia cez nový systém i-PEDAL predstavuje jazdný režim, ktorý umožňuje vodičom zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať iba pomocou akceleračného pedálu. Hyundai KONA možno zamknúť, odomknúť a naštartovať pomocou digitálneho kľúča Digital Key 2 Touch, ktorý využíva technológiu komunikácie blízkych polí (NFC), čo zaisťuje vysokú úroveň bezpečnosti. 

Nová generácia nastavuje novú úroveň aj v oblasti bezpečnosti. Systém Driver Status Monitor (DSM) 8 využíva vnútornú kameru vozidla na analýzu tváre vodiča a v prípade únavy, alebo neopatrnosti ho upozorní alebo aj zasiahne. Druhá generácia HYUNDAI KONA využíva prednosti svojho predchodcu a v novej generácii prichádza s mnohými vylepšeniami. Elektrická verzia bude dostupná v dvoch výkonových verziách. Základná ponúkne výkon 114,6 kW a kapacitu akumulátora 48,6 kWh, výkonnejšia prináša výkon 160 kW a kapacitu 65,4 kWh.

Zdroj