Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bentley ukončuje výrobu legendárneho 12-valcového motora, prednosť má elektrina

Bentley ukončuje výrobu legendárneho 12-valcového motora, prednosť má elektrina
Zdroj | Bentley
Igor Neštrák
Bentley ukončuje výrobu legendárneho 12-valcového motora, prednosť má elektrina
Zdroj | Bentley
Zdroj | Bentley

Britský výrobca luxusných automobilov Bentley Motors sa po dvoch desaťročiach lúči so svojím 12-valcovým motorom W12. Automobily Bentley, ktoré sú už viac ako storočie známe svojím výkonom a najlepším remeselným spracovaním sa v budúcnosti zmenia na elektromobily.

Bentley, ktorá je súčasťou koncernu Volkswagen, oznámila na jeseň 2020 svoj zámer stať sa do desiatich rokov producentom elektromobilov. Do roku 2030 sa chce stať uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou a prestane produkovať spaľovacie motory.

Zmena celej modelovej palety na batériové elektrické vozidlá bude v nasledujúcich desiatich rokoch Bentley stáť približne 3,4 miliardy €. V anglickom Crewe vznikne nová „továreň snov“, ktorá od základu zmení výrobné operácie potrebné k produkcii vozidiel.

Obsah pokračuje pod reklamou

Plány Bentley sú síce ambiciózne, ale automobilka zatiaľ nepredstavila žiadny elektrický model. V ponuke má dva hybridné varianty Flying Spur a Bentayga hybrid. Od roku 2025 v rámci svojho plánu Five in Five plánuje predstaviť každý rok nový elektrický model.

Po ukončení produkcie 12-valcového motora W12, budú v ponuke Bentley len hybridné varianty. Po 20 rokov a viac ako 100 000 ks vyrobených motorov W12 nastal čas, aby túto dnes už ikonickú hnaciu sústavu Bentley vyradil, keďže robí kroky smerom k elektrifikácii.

Ide o významnú správu, pretože Bentley je najväčším výrobcom 12-valcových motorov a teraz plánuje, že v priebehu desaťročia nebude mať žiadne spaľovacie motory. Bentley po viac ako 100 rokoch v automobilovom odvetví plánuje výraznú zmenu smerom k elektrickým vozidlám s nulovými emisiami.

Zdroj