Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BenQ SW321C je právom najlepší monitor pre fotografov

BenQ SW321C je právom najlepší monitor pre fotografov
Števo Porubský
BenQ SW321C je právom najlepší monitor pre fotografov
96 %
BenQ síce v očiach mnohých profesionálov nemusí patriť medzi top výrobcov pre monitory, no už roky dokazuje, že opak je pravdou. BenQ SW321C je tohtoročná novinka, za ktorú taiwanský výrobca získal ocenenie Najlepší profi monitor pre fotografov pre rok 2020 od TIPA.

Výhody

  • USB-C port nabíja výkonom 60 W
  • špičkové podanie farieb
  • bohatá nádielka portov
  • čítačka kariet

Nevýhody

  • vyššia cena
  • ťažšie prístupné porty a čítačka kariet
Zdroj | BenQ

BenQ SW321C je aj vzhľadom na veľkosť zabalený v obrovskej krabici. 32-palcový displej s pomerne hrubým rámom okolo má v balení aj masívnu nohu, ale aj veľmi praktické tienidlá pre ľavú a pravú stranu i vrch. V balení je aj praktická drobnosť – certifikát z kalibrácie, takže o jednu prácu navyše ste ušetrení. Novinka ponúka 100% pokrytie sRGB a 99% pokrytie Adobe RGB. 

Poskladanie monitora trvá iba niekoľko minút, nie je pritom potrebný ani skrutkovač. Ak by ste ale chceli zavesiť monitor na stojan či na stenu, bez neho sa nezaobídete.

Dizajn novinky je strohý, zbytočne nepúta pozornosť. Nepotrebuje to. Toto je profík, ktorý nepotrebuje ukazovať svoje stránky, pre ktoré nebol vyrobený. Všetko dôležité je vo vnútri. Teda takmer všetko. Takmer dokonalá je noha, stojan s dvomi kruhovými otvormi. Prvý, hneď pod displejom, je len pre efekt, druhý ale slúži na odloženie ovládača Hotkey Puck G2, ktorým sa monitor ovláda o čosi pohodlnejšie a rýchlejšie ako klasickými tlačidlami vpravo dole pod displejom.

Novinka podporuje aj funkciu pivot, ktorá sa hodí pri pri práci na výšku, napríklad tvorbe časopisu či iných tlačovín, kedy na displeji môžete mať zobrazené všetko naraz. Vďaka nohe je možné displej polohovať 14 cm horizontálne, nie je ale problém ho natočiť na kolegu, vďaka kĺbu v spodnej časti.

Naopak, veľmi ma potešilo, že BenQ SW321C má USB-C port s Power Delivery a 60 W výkonom. Vďaka tomu som do MacBooku už nemusel pripájať zdroj, stačil USB-C kábel z monitora. 

Druhým plusom je slot na SD karty z bočnej strany. Je síce ťažšie dostupný, no ak váš notebook nemá čítačku, zvyknete si na jeho polohu a obľúbite si ho. Pod týmto slotom sú navyše aj dva USB 3.0 porty. Mať tento kúsok doma, tak na zadnú stenu monitoru nalepím záložné 2,5″ disky a pripojím ich práve tu.

V spodnej časti je k dispozícii USB 2.0 port pre servisné účely, mini DisplayPort, 2x HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, USB-C, 3,5 mm audio port a USB-B port.

Displej má spomínaných 32 palcov, presne 31,97″, je typu IPS LCD, má rozlíšenie 3 840 x 2 160 px (137 PPI) a 10-bitovú farebnú hĺbku a tak BenQ SW321C nemá problém ani s HDR a HDR10 či HLG. Odozva má byť podľa výrobcu na úrovni 5 ms (GtG), obnovovacia frekvencia je 60 Hz a kontrast 1 000:1. Maximálny jas je ale len 250 cd/m2. Pre mňa osobne je veľkým plusom matný povrch krytu displeja. Hoci ten mierne uberá z jasu, minimalizujú sa odrazy.

Novinka ponúka technológie AQCOLOR a Uniformity pre maximálne presné podanie farieb. A verné veru sú. Novinka využíva aj 16-bitovú 3D tabuľku LUT. Pri takomto type monitora nie je ani možné napísať, že by mali byť presaturované alebo mdlé ako pri bežných monitoroch. Jednoducho už kalibrácia z výroby je veľmi presná a kvalitná. Komu by ale nevyhovovala, môže siahnuť po kalibračnej sonde a nastaviť si monitor podľa seba.

Zaujímavá je funkcia BenQ GamutDuo, ktorá zobrazí na monitore dva farebné priestory súčasne. K nej sa rýchlo dostanete práve cez ovládač Hotkey Puck. V režimoch je pritom možné nájsť aj čisto čiernobiele zobrazenie. Zaujímavá je ale aj technológia Paper Color Sync, ktorá má simulovať vytlačený obrázok priamo na monitore. Žiaľ, nemal som poruke žiadnu kvalitnú fototlačiareň na kontrolu.

Cena novinky sa pohybuje okolo 1 800 €. Nie je to rozhodne málo, no vzhľadom na rozmery, rozlíšenie a výbavu, ktorú dokážu oceniť práve tí, ktorým monitor zarába, vedia cenu „oceniť“.

BenQ SW321C je skutočne vydareným profi monitorom s dobrým pomerom cena/výkon. Keby bol ešte o pár stovák lacnejší, odporúčal by som ho všetkými desiatimi. Samozrejme, nie je pre každého, no tých, ktorí ho dokážu oceniť, ich určite poteší.

Aj preto si od nás zaslúži ocenenie: