Banky dvíhajú bezpečnostný limit, od dnes môžete bez PIN kódu platiť až do 50 €

ZDROJ | Andrea Piacquadio

Spolu s prvou fázou uvoľňovania niektorých opatrení proti šíreniu nového koronavírusu sa od dnešného dňa mení aj výška limitu, do ktorého môžeme v obchodoch platiť bezkontaktne aj bez zadania PIN kódu. Dôvodom je snaha o zníženie rizika nákazy a zrýchlenie vybavovania platieb v obchodoch.

Banky reagujú na nové opatrenie Ministerstva financií SR prijaté z dôvodu ochrany obyvateľstva pred šírením nového koronavírusu, ktoré vstúpilo do platnosti práve dnes. Bezpečnostný limit, po ktorého prekročení bolo potrebné pri platbe bezkontaktnou platobnou kartou zadať na termináli PIN kód, sa zvyšuje z pôvodných 20 € až na 50 €.

Spolu s týmto limitom banky zvýšili aj maximálny denný limit pre takéto platby. Denne tak bezkontaktne môžete za tovar a služby namiesto pôvodných 100 € zaplatiť celkovo až 150 € bez toho, aby ste sa dotkli tlačidiel na platobnom termináli. Smartfónov a hodiniek s podporou bezkontaktných platieb sa zmena dotkne iba čiastočne.

Vplyv nového limitu na platobné služby Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a ďalšie závisí od spôsobu, akým tieto služby zabezpečujú bezkontaktné platby. Napríklad služby Apple Pay sa nový limit nedotkne, pretože jej platby overujú zariadenia už vopred pomocou číselného kódu, odtlačku prsta alebo skenu tváre. V prípade Google Pay sa možnosť bezkontaktnej platby so zamknutým telefónom zvýši z 20 na 50 € automaticky bez zásahu zo strany používateľa.

Bezpečnosť

So zvýšeným limitom pre platby bez zadania PIN kódu sú prirodzene spojené aj obavy o bezpečnosť. Ak sa k platobnej karte dostane neoprávnená osoba, aj bez znalosti PIN kódu bude môcť z karty minúť až 150 € denne. Banky by však mali takéto platby stornovať a prostriedky vrátiť na váš účet ešte skôr, ako ju stihnete cez aplikáciu alebo infolinku banky zablokovať. Takýto prísľub dala svojim klientom spomedzi slovenských bánk napríklad Slovenská sporiteľňa.

ZDROJ | Slovenská sporiteľňa

Pri platbách vyšších ako 50 € banky stále odporúčajú svojim klientom použiť radšej smartfón alebo inteligentné hodinky. Vďaka možnosti overenia totožnosti platiteľa aj bez dotyku platobného terminálu tieto zariadenia predstavujú bezpečnejší spôsob, akým môžete v obchodoch platiť bezkontaktne aj pri sumách vyšších ako 50 €.

Trvalá zmena?

Na rozdiel od väčšiny opatrení prijatých z dôvodu celosvetovej pandémie si na túto novinku budeme môcť zvyknúť natrvalo. Limit na bezkontaktné platby kartou bez zadania PIN kódu sa už spätne na pôvodnú sumu podľa dostupných informácií nezníži ani po skončení aktuálnych opatrení spojených s ochorením COVID-19.

Pozrite siOficiálna aplikácia Covid19 ZostanZdravy je už dostupná pre Android a iOS

Aj keď ide o opatrenie prijaté z dôvodu šírenia nového koronavírusu, v skutočnosti sa o tejto možnosti hovorilo už od roku 2012, kedy boli bezkontaktné platby spustené. Pandémia teda iba urýchlila proces, ku ktorému by pravdepodobne v najbližších mesiacoch alebo rokoch došlo aj bez rizika šírenia nákazy.

ZdrojMFSR,SLSP,365.bank

Komentáre k článku