Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bang & Olufsen Beoplay P6 - štýlovka s krásnym zvukom

Bang & Olufsen Beoplay P6 - štýlovka s krásnym zvukom
Števo Porubský
Bang & Olufsen Beoplay P6 - štýlovka s krásnym zvukom
96 %
Bang & Olufsen už dlhé roky vyrába jedny z najkrajších audio/video zariadení na svete. Pomáhajú mu dizajnéri, ktorí dokážu vytvoriť, čo tu ešte nebolo. Do krásneho tela potom inžinieri vložia špičkové komponenty a vzniká niečo nezvyčajné. Taký je aj reproduktor Beoplay P6

Výhody

  • čistý a vyvážený zvuk
  • unikátny dizajn
  • slušná výdrž

Nevýhody

  • vyššia cena
  • chýba NFC a Wi-Fi
  • chýba 3,5 mm audio port

Po minuloročnom modeli Beoplay P2 ma už akosi zo sveta Bang & Olufsen len tak hocičo neprekvapí. Veď ten miniatúrny repráčik do ruky dokázal hrať ako o dušu a pritom krásne čisto. Nebudem ale predbiehať, pozrime sa najskôr na to čo vidieť na testovanej novinke.

Beoplay P6 bol predstavený len v apríli 2018 a už je aj na trhu. Novinka s veľmi úhľadným dizajnom mne osobne pripomína staré prenosné rádiá, len mu chýba volič frekvencií. Dizajn je dokonale symetrický, narúša ho jedine kožený remienok na istejšie prenášanie. Ten ešte krásne vonia po pravej koži. Výrobca o ňom hovorí, že bude starnúť spoločne s reproduktorom.

Ten ale len tak nezostarne. Telo je z oboch strán z hliníku príjemného na dotyk, ktorý umocňujú výrazne zaoblené rohy v hornej časti. V oboch častiach sú vyvŕtané miniatúrne dierky. Reproduktor totiž hrá na obe strany a vytvára 360° zvuk Tru360 od B&O. Hliníkové prvky drží pohromade tvrdý sivý plast, ktorý je schválne inej farby, ako väčšina tela.

Plastový stred plynulo prechádza do spodnej časti, akejsi nohy. Tá má na svojom spodku gumu, takže sa P6-ka nešmýka a zároveň pri hlasom prehrávaní neskáče po stole. Ani by jej to veľmi nešlo, má totiž hmotnosť 1 000 gramov.

V spodnej časti pod koženým pútkom je USB-C port na nabíjanie a malá LED dióda informujúca o procese nabíjania, resp. stave batérie – pri vybíjaní bliká na oranžovo.

Horná strana obsahuje päticu tlačidiel vyfrézovaných do hliníkovej časti reproduktora. Okrem ovládania hlasitosti je tu aj tlačidlo zapnutia či spustenia párovania cez Bluetooth. V strede je nové tlačidlo pre funkciu OneTouch. K tomu sa ale ešte dostaneme.

Na opačnej strane od ON/OFF tlačidla je nenápadná informačná viacfarebná LED dióda. Niekde tu, alebo pod mriežkou je ukrytý aj mikrofón. Ten má byť ale viacsmerový, takže mikrofóny sú tu možno dva. Beopaly P6 je možné využiť aj ako hlasité handsfree, ale aj ako hlasového asistenta.

Ak si spojíte dva kusy dokopy, dostanete tiež perfektné stereo. Na tele mi ale chýba NFC čip pre rýchlejšie párovanie mobilných zariadení či 3,5 mm audio port na pripojenie takých, ktoré nemajú Bluetooth. V novinke je pritom osadený čip s Bluetooth 4.2.

Dizajn bol mimochodom inšpirovaný ikonickým FM rádiom Beomaster 6000 a na vrhla ho dánska dizajnérka Cecilie Manz. Mne osobne ale Beomaster 6000 vôbec nepripomína, jedine tak vyrezané tlačidlá v jednom kuse hliníka. V predaji je mimochodom v striebornej alebo čiernej farbe. Strieborná mu ale svedčí viac. Dizajnu a spracovaniu nemám tak vôbec čo vytknúť.

Takto vznikal dizajn Beoplay P6:

Zdroj | B&O
Zdroj | B&O
Zdroj | B&O

Plusom Beoplay P6 je určite aj odolnosť voči striekajúcej vode a prachu (IP54). Počas leta sa tak nemusíte obávať,  že sa mu niečo nepríjemné stane počas grilovačky či vylihovaní pri bazéne. Do prírody či na vysokohorskú túru by som ho ale nebral. Hmotnosť 1 000 gramov a rozmery 17 x 17 x 6,8 cm by ste určite počas šliapania cítili.

Čo sa týka zvuku, už pri malom Beoplay P2 som bol očarený, čo súdruhovia z Dánska dokázali napratať do tak malého tela. V tomto prípade mali miesta viac, čo sa odrazilo aj na masívnejšom zvuku a nádhernej basovej zložke.

Tá totiž nebúcha ako o život, vôbec nerezonuje, no krásne ju tam cítiť a počuť. Navyše stredné a vysoké tóny P6-ka vykresľuje s maximálnou čistotou. O takýto zvuk sa starajú dva 1,5″ širokopásmové reproduktory a jeden 4-palcový basový reproduktor.

Dva hlavné reproduktory živia dva 30 W Class D zosilňovače, woofer má zas na starosti 36 W Class D zosilňovač. Rozsah systému uvádza Bang & Olufsen na 55 – 20 000 Hz.

Výrobca síce tvrdí, že maximálny výkon je 215 W, no jedine tak pri pripojení USB-C kábla a nabíjačky.

Vo vnútri je 2 600 mAh batéria. Bang & Olufsen tvrdí, že vydrží hrať 16 hodín. Žiaľ, nevydrží, no bez problémov zvládne 10 hodín prehrávania hudby na slušnej hlasitosti. Výdrž totiž ovplyvňuje práve aj hlasitosť. Batéria sa nabíja cez USB-C (USB 2.0) port.

To je pozitívne, keďže mobilný svet prechádza už postupne na USB-C a nebude tak potrebné hľadať alebo nosiť so sebou dva rôzne káble. Tým od mobilu pokojne nabijete aj batériu P6-ky.

Mimochodom, spomínané OneTouch tlačidlo v strede pätice tlačidiel je multifunkčné. Cez mobilnú appku Beoplay App ho je možné zmeniť. Napríklad mu môžete zvoliť funkciu na spustenie hlasovej asistentky Siri alebo Assistant od Google, podľa toho, k akému zariadeniu máte P6-ku pripojenú.

Fungovať môže aj ako tlačidlo na menenie predinštalovaných zvukových profilov ToneTouch. Vybrať je možné ale iba jeden obľúbený a ten počas prehrávania aktivovať.

OneTouch je ale praktickejšie možné využiť ako diaľkové ovládanie – stlačením sa prehrávanie buď spustí, alebo zastaví, dvojitým stlačením preskočíte na ďalšiu skladbu, trojitým zas o skladbu späť. Záleží od nastavenia.

BeoPlay P6 ale nie je dokonalý. K smartfónu alebo inému zdroju hudby sa pripája zásedne iba cez Bluetooth. Tomu chýba na rýchlejšie pripojenie NFC čip. Čo mi chýbalo ale viac, je absencia Wi-Fi modulu. Bez Wi-Fi je takmer nemožné vytvoriť multiroom audio systém. Škoda, práve z takýchto kúskov by bolo zaujímavé vyskladať audio v celej domácnosti.

Bang & Olufsen Beoplay P6 je výborný reproduktor prakticky po každej stránke. Okrem jedinej. Ceny. Tá je až 399 €. Hoci je Beoplay P6 špičkový, má perfektné spracovanie, nádherný zvuk, slušnú výdrž a šikovnú appku, 400 € je pomerne vysoká suma. Navyše ak chcete stereo, vyjde vás to na takmer 800 €.

Na druhej strane, komu neprekáža vyššia cena, dostane do rúk jeden z najlepších Bluetooth reproduktorov, aké sme mali možnosť testovať. Aj preto si od nás vyslúžil ocenenie Tip redakcie.