AutoX spustil verejné plne autonómne taxíky. Musíte však spĺňať podmienky

Robotické taxíky AutoXZDROJ | AutoX

V čínskom Šen-čene (Shenzhen) si môžete zavolať autonómny taxík spoločnosti AutoX, v ktorom vám nebude robiť spoločnosť živý šofér. Budete tam len vy. Napriek tomu nie je táto vzrušujúca možnosť dostupná pre každého. Prečo?

Aby ste mohli využívať túto službu, musíte sa najprv prihlásiť na pilotný program a využiť členské kredity. Až potom si môžete privolať špeciálny taxík Chrysler Pacific.

Na videu vidieť ako si vozidlo poradí v bežnej premávke, dá prednosť chodcovi i automobilom na hlavnej ceste. Chrysler Pacific kombinuje LiDAR a snímače mŕtveho uhla, ktoré zabezpečujú prehľad o dianí v okolí.

Pozrite siAutoX má autonómne taxíky v čínskych uliciach

V prípade potreby sa zákazník môže obrátiť na zákaznícku podporu. Samotnú jazdu potvrdí pasažier klepnutím na dotykovú obrazovku, ktorá ho informuje o priebehu cesty.

Ide o prvú dostupnú službu v Číne, ale nie prvú na svete. AutoX predbehol americký Waymo, ktorý po ôsmich rokoch vývoja priniesol autonómne taxíky, tiež len v rámci jedného mesta.

Autonómne taxíky sú zatiaľ na úplnom začiatku, ale je zrejmé, že ich čaká žiarivá budúcnosť. Dovtedy sa musí zdokonaliť technológia, ktorá zabezpečí bezproblémovú a hlavne bezpečnú jazdu pre všetkých účastníkov premávky. Súčasných taxikárov bude čakať zrejme rekvalifikácia, môžu sa napríklad uchádzať o pracovné miesta v zákazníckej podpore.

ZdrojAutoX,Engadget

Komentáre k článku