Reklama

Audi pripravuje nové modely, ktoré budú komunikovať so semaformi

Marek Šimunek

Pýtate sa na čo by niekomu bol asistent, ktorý komunikuje so semaformi? Dôvodov môže byť okrem bezpečnosti hneď niekoľko, napríklad ten, že by vám auto vedelo odporučiť rýchlosť akou máte ísť k najbližšiemu semaforu, aby ste pri ňom nemuseli čakať na červenú. Samotné autá budú v tomto prípade využívať komunikáciu s centrálou, ktorá riadi svetelnú signalizáciu v meste. Samotná premávka tak môže byť najmä v prípade veľkých miest podstatne plynulejšia.

Audi Traffic Light Assist

Automobilka Audi už testuje funkčný prototyp tohto systému v USA, pričom dispečing odovzdáva vozidlu údaje o aktuálnom a nasledujúcom stave semaforov v meste. Ak sa stane, že zelenú vodič z ľubovoľného dôvodu nestihne, systém mu automaticky na palubnej doske auta poskytne informáciu s odpočítavaním do najbližšej zelenej. Okrem plynulosti premávky by sa mal systém prejaviť aj 15% znížením emisií áut vďaka v súčasnosti už bežným systémom Stop-Štart. Pomocou tohto systému dokáže Audi Traffic Light Assist naštartovať auto päť sekúnd pred zelenou naštartovať auto.

To kedy a či sa vôbec objaví systém aj u nás na Slovensku známe nie je, podľa Audi je však všetko pripravené na nasadenie a čaká sa len legislatívne úpravy, ktoré umožnia nasadenie nového systému.

Audi Traffic Light Assist

Foto: Audi

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.