Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ASUS Zenbo - robot s milou tvárou a šikovnými funkciami

ASUS Zenbo - robot s milou tvárou a šikovnými funkciami
Zdroj | ASUS
Števo Porubský
ASUS Zenbo - robot s milou tvárou a šikovnými funkciami
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

ASUS počas výstavy Computex 2016 nepredstavil len nové smartfóny, tablety či notebooky. Ukázal aj malého robota ASUS Zenbo, ktorý by mal stáť necelých 600 dolárov. Robot Zenbo je pritom celkom múdry a aby nestrašil akýchkoľvek obyvateľov domácnosti, je ako z rozprávky.

Zdroj | ASUS

ASUS Zenbo je zaoblený robotík z dvoch častí. V spodnej guľovitej je nielen batéria a pohon, ale aj mozog celého robota. Na kovovom „krku“ je ploská „tvár“ s displejom. Na ňom sa zobrazuje animovaná tvár.

Celý robot pôsobí ako z animovaných sci-fi rozprávok hollywoodskych štúdií. Dôvodom je určite aj to, aby sa ho nebáli tí najmenší. Dospelým však môže takýto infantilný dizajn trochu prekážať. Ale to je čisto subjektívne.

https://www.youtube.com/watch?v=Gz5bWCna5uM

Zenbo vie chodiť, vidieť, hovoriť, počúvať, učiť sa, byt emotívny, pripájať sa k smart zariadeniam či prehrávať zvuky.

V hlave má zabudovaný fotoaparát, vďaka ktorému vidí, čo sa deje okolo neho. Samozrejme, má aj viacero senzorov, aby všetko v domácnosti nezbúral. Vie komunikovať s kýmkoľvek. Má zabudovaných niekoľko mikrofónov a reproduktor, takže dokáže počúvať aj hlasové príkazy.

Zdroj | ASUS

Pre starších používateľov vie ale aj pripomienkovať dôležité veci, napríklad nezabudnúť na každodenné lieky či návštevy lekára. Hovorí pritom celkom plynulo, no len po anglicky. Zatiaľ. Starším sa tiež hodí, že Zenbo vie upozorniť na možné problémy svojho majiteľa zadaným kontaktom.

ASUS ho bude ešte stále vyvíjať a zároveň čakať na developerov aplikácií, ktorým poskytol SDK kit pre možnú prípravu aplikácií. Vďaka jednoduchej umelej inteligencii sa pritom ale vie aj učiť každodenným návykom.

Zdroj | ASUS

Okrem toho sa vie Zenbo pripojiť na všetky smart zariadenia v domácnosti a na váš príkaz ich ovládať. Pohrať sa tak vie so svetlom, kúrením, žalúziami, klimatizáciou, AV zariadeniami apod. Robot vie ale aj to, ako ísť na deti. Vie im povedať rozprávku, učiť tancovať, čítať atď.

ASUS Zenbo síce vyzerá podivne a mnohí z neho budú mať strach, veď je to kus elektroniky, ktorú bude možné hacknúť, ale asi sa tomuto sci-fi v budúcnosti nevyhneme.

Zdroj