Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ROG Flow Z13: Hybrid, ktorý poteší hráčov aj grafikov

ROG Flow Z13: Hybrid, ktorý poteší hráčov aj grafikov
Tomáš Šmidák
ROG Flow Z13: Hybrid, ktorý poteší hráčov aj grafikov

Herných notebookov je na trhu kopa a vybrať si môže byť pomerne ťažké. Porovnáva sa najmä veľkosť a rýchlosť obrazovky, výkon procesora a grafickej karty, veľkosť SSD a RAM či cena. Čo ak by ste sa však na nič z tohto až tak nezamerali a chceli by ste niečo úplne iné, ako všetci ostatní. Tým zariadením by mohlo byť práve ROG FLOW Z13.

Dizajn a spracovanie tohto herného 2v1 sa za mňa veľmi podaril. Prémiové materiály a kvalitná konštrukcia sú spoločným menovateľom tela aj klávesnice. S váhou približne 1,2 kg sa jedná o príjemného spoločníka na cestovanie či sledovanie obsahu v tabletovom móde. Páčili sa mi tiež prvky herného dizajnu ako RGB podsvietenie s pohľadom na komponenty, ktoré si viete nastavovať podľa seba či umne nadizajnované vetracie otvory.

Obsah pokračuje pod reklamou

Výhradu mám k portom nakoľko sú k dispozícii len dva USB-C z toho jeden Thunderbolt 4, jedno USB-A, jeden kombinovaný 3,5 mm jack, slot na microSD kartu a jeden proprietárny port na zapojenie externej grafickej karty. Potešilo by ma, ak by som mal k dispozícii ešte aspoň jeden USB-A port či plnohodnotnú čítačku SD kariet. Rozloženie a ovládanie tlačidiel bolo bezproblémové.

Klávesnica je vyrobená z kombinácie kože a alcantary. Bol som značne skeptický, nakoľko moje predošlé skúsenosti s týmto typom klávesníc neboli veľmi pozitívne. Klávesnica sa však pri písaní vôbec neprehýbala, rozmiestnenie kláves bolo ukážkové a písanie komfortné. Problémom môže zachytávanie nečistôt a jej následné čistenie, hlavne spodnej strany. Alcantara je síce príjemná na dotyk, no osobne by som zvolil odolnejší materiál.

Páčilo sa mi RGB podsvietenie, ktoré malo niekoľko rôznych módov a nadizajnovať ste si mohli naozaj presne podľa seba. Výborný bol aj trackpad, ktorý fungoval veľmi precízne, no veľkosťou nepatril medzi najväčšie. To je niečo, čo by sa mohlo v ďalšej generácii zlepšiť.

K notebooku sa pripája cez piny na spodnej strane. Za celý čas testovania som s ňou nemal žiadny problém a vďaka tomu som ROG FLOW Z13 používal najčastejšie práve v notebookovom rozložení. Za slabý článok používateľskej skúsenosti považujem dodávaný stylus, nakoľko si ho nemôžete počas nepoužívania na zariadenie magneticky uchytiť a tým ho nabíjať.

Displej má rozlíšenie FHD+, veľkosť 13,4″ a obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Okrem krásneho zobrazenia a hodnoverných farieb teda dostanete ešte aj rýchlu odozvu a vysokú plynulosť. Aby som to skrátil, je to naozaj paráda. Displej je tiež Pantone Validated a podporuje Dolby Vision HDR.

Ovládať ho môžete prostredníctvom dotyku alebo spomínaného stylusu. Oba spôsoby fungujú fajn, no môj preferovaný spôsob ovládania bol prostredníctvom klávesnice. Stylus však bude veľmi schopným spoločníkom pri tvorení grafiky či kreslení.

Poďme k tomu, čo zaujíma všetkých asi najviac, výkon. My sme mali verziu s procesorom Intel Core i9-12900H so štrnástimi jadrami, grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti, 16 GB pamäťou RAM a vnútorným úložiskom 512 GB. Dá sa teda povedať, že takmer to najlepšie čo si môžete v tomto zariadení zaobstarať.

S týmito špecifikáciami zvládal ROG FLOW Z13 takmer všetko, čo som na neho hodil. Či už išlo o editovanie videa, úpravu fotiek či hranie hier. Ocenil som najmä fakt, že aj keď sa zariadenie začalo zohrievať, ja som necítil pod rukami nič, nakoľko cez klávesnicu sa teplo neprenášalo. Zastaviť sa ale musím pri chladení. To má niekoľko stupňov intenzity a funguje veľmi efektívne, no tenké a ľahké zariadenie s takýmto výkonom naň bolo jednoducho príliš.

Počas dlhšieho hrania alebo náročnejšej práce tak počítajte s úpadkom výkonu. Nejde o nič závratné, no treba to spomenúť. Ukázalo sa to napríklad aj pri hraní DOOM 2016, ktorý patrí medzi tie lepšie optimalizované tituly. Po zvýšení nastavení grafiky a približne troch hodinách hrania som ho dostal na limit. Snímky začali klesať a zariadenie bolo na dotyk až nepríjemne horúce, čo ako som už vyššie spomínal by nebol až taký problém, no viac ma trápilo trhanie obrazu.

K ROG FLOW Z13, si môžete v prípade potreby dokúpiť aj proprietárnu grafickú jednotku ROG XG, ktorá bude mať v sebe až NVIDIA GeForce RTX 3080. My sme ju bohužiaľ k dispozícii nemali čo je škoda, nakoľko by mohla celú skúsenosť posunúť na nový level.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mňa však zaujímala aj druhá stránka veci a to klasická práca. Vďaka Windows 11 je celé prostredie príjemné na pohľad a svižné zároveň. Batéria má výdrž približne 5 hodín bežnej práce, čo nie je na herné zariadenie vôbec zlá hodnota. Absolvoval som s ním aj pracovnú cestu do Berlína, kde som na ňom písal články a upravoval fotografie. Batériu som síce musel raz na hoteli nabíjať, no celkovo som bol s jeho výkonom spokojný.

A čo povedať na záver? ROG FLOW Z13 je vďaka výkonnému hardvéru, výbornému displeju a niekoľkým možnostiam vstupu dobrou voľbou pre pomerne širokú skupinu používateľov. Veľmi dobre sa s ním cestuje a zvládne toho naozaj veľa. Jedinou stopkou môže byť cena, ktorá je na úrovni 2 000 €. Avšak, za závistlivé pohľady ostatných to podľa mňa stojí.