Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

EK vyšetruje ASUS, Philips a Valve za protikonkurenčné praktiky

EK vyšetruje ASUS, Philips a Valve za protikonkurenčné praktiky
Zdroj | Wikipedia
Marek Hudák
EK vyšetruje ASUS, Philips a Valve za protikonkurenčné praktiky
Zdroj | Wikipedia
Zdroj | Wikipedia

Európska komisia (EK) vyšetruje spolu až 15 spoločností kvôli podozreniu na nekalé praktiky v internetovom predaji, ktoré obmedzujú spotrebiteľom možnosť voľby.

Komisia vyšetruje v oblasti internetového predaja spotrebnej elektroniky spomínaný ASUS, Philips, no tiež Denon & Marantz a Pioneer.

Spoločnosti mali obmedzovať internetovým predajcom priestor na stanovenie vlastných cien produktov, medzi ktoré patria aj laptopy, domáce spotrebiče či hi-fi zariadenia.

Pozrite si

ASUS ZenBook 3 s mušou hmotnosťou a tenkým telom naživo v redakcii

Zdroj | ASUS

Ďalšie obvinenie sa týka ovplyvňovania cien zariadení. Vo väčšine prípadov používajú online predajcovia automatický systém, ktorý prispôsobuje cenu na základe konkurencie, a teda spomínané spoločnosti mohli umelo navyšovať či znižovať ceny svojich produktov.

V prípade spoločnosti Philips, založenej v roku 1891 v Eindhovene, nie je podozrenie veľkým prekvapením.

Zdroj | Philips

Hovorca firmy sa pre Engadget vyjadril, že spomínané obvinenia siahajú až do roku 2013 a dodal, že plne spolupracujú s vyšetrovateľmi komisie.

Ostatné technologické spoločnosti sa zahraničnému portálu nepodarilo zastihnúť a získať tak cenné informácie k razantným obvineniam.

Taiwanský ASUS podal vyhlásenie verejne, no rutinným spôsobom: ,,Aktívne spolupracujeme s komisiou na vyšetrovaní, no nemôžeme sa vyjadriť  k súčasnému stavu“.

Pozrite si

7 najlepších hororových hier súčasnoti

Nielen technologické, ale aj herné spoločnosti ležia v žalúdku vyšetrovateľov. Konkrétne medzi najväčšie patrí Valve (Steam), následne Bandai Namco, Capcom, ZeniMax, Focus Home a Koch Media.

V tomto prípade sa jedná o obmedzovanie nákupov hier na základe krajiny, z ktorej zákazník pochádza.

Podľa agentúry Reuters ak sa Európskej komisii podarí dokázať porušovanie antimonopolných pravidiel Európskej únie, môže byť spomínaným spoločnostiam udelená pokuta vo výške 10% z ich ročných tržieb.

Zdroj