Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple zacvaká za problematické motýlikové klávesnice

Apple zacvaká za problematické motýlikové klávesnice
Richard Pliešovský
Apple zacvaká za problematické motýlikové klávesnice

Bola to veľká sláva, keď sa v roku 2015 predstavil nový MacBook a o rok neskôr MacBook Pro. Okrem perfektného dizajnu, veľkého touchpadu sa Apple chválil aj novou klávesnicou.

Dlho netrvalo a z butterfly klávesnice sa stal prepadák. Preslávila sa jedinou vecou, totálnou nespoľahlivosťou. Stačilo, aby vám padol do medzierky vlas či mihalnica a mohli ste ísť do servisu. Každou novou generáciou sa Apple pokúšal vyriešiť tento problém, až napokon rezignoval a od roku 2020 predáva MacBooky s novou klávesnicou, ktorá nie je extrémne citlivá.

Apple až po čase priznal problémy a zaviedol výmenný program. Napriek tomu bola na neho podaná hromadná žaloba, v ktorej sa uvádza, že výrobca veľmi dobre vedel o nedostatkoch so spínačmi v modeloch notebookov predávaných v období od roku 2015 do 2019.

Výrobca teraz súhlasí s vyplatením 50 miliónov dolárov na urovnanie skupinovej žaloby. Navrhnutú dohodu o urovnaní ešte musí schváliť sudca, ale zdá sa, že sa spor konečne ukončí.

Zdroj | iFixit

Podľa dohody by používatelia, ktorí museli dať opraviť butterfly klávesnicu, mali mať nárok na nejaký druh odškodnenia – ak žijú v Kalifornii, New Yorku, Floride, Illinois, New Jersey, Washingtone alebo Michigane. Ľudia v iných štátoch nie sú zahrnutí do triedy pre túto žalobu.

Vyrovnanie sa má rozdeliť do trochu úrovní. Tí, ktorí si museli dať vymeniť aspoň dva vrchné diely dostanú najviac. Oprava klávesnice v podstate znamenala rozobrať celý notebook. Najmenej dostanú tí, ktorým bola vymenená jedna, alebo viac kláves. V praxi to bude znamenať odškodné do 50 do 395 dolárov, konečná suma bude závisieť od počtu registrovaných poškodených. Samozrejme, na svoje si prídu aj právnici, tí dostanú 30 % z 50 miliónov (čo znamená 15 miliónov).

Pozrite si

Vzostup a pád 12-palcového MacBooku

Dodávame, že súčasná hromadná žaloba je len jednou z mnohých, na ktoré sa môže Apple „tešiť“. Pre našincov žijúcich na Slovensku to prakticky neznamená nič, naďalej sa budú musieť o svoje Macy starať s láskou a takmer sterilnou čistotou.

Zdroj