Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple „vrátil“ Krym Ukrajine, pre Rusov vytvoril alternatívnu mapu

Apple „vrátil“ Krym Ukrajine, pre Rusov vytvoril alternatívnu mapu
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Apple „vrátil“ Krym Ukrajine, pre Rusov vytvoril alternatívnu mapu
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Hovorí sa, že len hlupák nemení svoje názory. Krvavé udalosti na Ukrajine pokračujú a mnohí menia svoj pohľad na svet. Patrí medzi nich aj Apple, i keď to stále nie je úplne na 100 %.

Po ruskej invázii na Krym v roku 2014 uprednostnil Apple svoje obchodné záujmy a Krym považoval za samostatnú krajinu, ktorá nespadá pod žiaden štát. V roku 2019 (zrejme po nátlaku právnikov z Kremľa) upravil svoj pohľad a Krym priradil k Ruskej federácii. Tak sa to zobrazovalo každému, kto si v Rusku pozrel Apple Mapy alebo Počasie pre iOS. Krym zostal pre ostatný svet ako územie nepatriace žiadnemu štátu.

Pozrite si

Apple dáva stopku Rusku. Nebudú služby ani produkty

Po ruskej invázii na Ukrajinu však Apple prehodnotil svoj postoj. Namiesto toho, aby sa Krym zobrazoval ako nezávislé územie, opäť sa ukazuje ako súčasť Ukrajiny.

Zdroj | Apple

Ak si dnes na Apple Mapách pozriete Krym, uvidíte, že ide o poloostrov patriaci k Ukrajine. Neplatí to však v prípade, že sa nachádzate v Rusku. Vtedy sa vám zobrazí Krymský polostrov ako región Ruska.

Pozrite si

Ruské média si na YouTube a Facebooku už nezarobia ani cent

Apple 1. marca pozastavil predaj svojich produktov, niektoré jeho služby sú tam však stále dostupné. Vyzerá to tak, že na rázny čin sa v prípade veľkých trhov Tim Cook stále nedokáže odhodlať. Je to určite škoda a vzhľadom na sankcie, ktorými svet reaguje na agresiu, môže sa stať, že Apple ostatne v drvivej menšine. Vzhľadom na to, že Apple je známy inovátor, ktorý posúva hranice a mení trendy, tento jeho krok rozhodne trendy nie je.

Apple vraj situáciu priebežne vyhodnocuje s pomocou príslušných vlád, aby v prípade potreby podnikol ďalšie kroky.