Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple údajne pracuje na 32-jadrovom ARM procesore so 128-jadrovou grafikou

Apple údajne pracuje na 32-jadrovom ARM procesore so 128-jadrovou grafikou
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Apple údajne pracuje na 32-jadrovom ARM procesore so 128-jadrovou grafikou
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Nové počítače MacBook Pro a MacBook Air poháňané novým ARM procesorom Apple M1 sú prekvapivo výkonné a prekonávajú aj doteraz najvýkonnejšie MacBooky poháňané procesormi Intel Core. Apple sa však iba rozbieha a na budúci rok pripravuje ešte výkonnejšie procesory určené pre desktopy.

Otázka, či sa Apple skutočne oplatil prechod z procesorov Intel Core na vlastné procesory M-série typu ARM, je už rozhodne neaktuálna. Už aj prvý procesor M1 prekvapuje výkonom a už aj v 13“ modeli MacBook Air, ktorý nedisponuje chladením, dosahule lepšie čísla ako procesory od Intelu v doteraz najvýkonnejšom modeli MacBook Pro 16.

Tento priepastný rozdiel plánuje Apple v priebehu budúceho roka ešte výraznejšie prehĺbiť. Podľa agentúry Bloomberg je v príprave niekoľko rôznych nástupcov procesoru M1, ktoré uvidíme v počítačoch MacBook Pro, iMac a neskôr aj v najvýkonnejšom stolnom počítači Mac Pro.

Zdroj | Apple

Ďalšej várky počítačov od Apple s ARM procesormi by sme sa mali dočkať už na jar a ďalších modelov neskôr na jeseň. Apple bude v tomto prípade zrejme postupovať podľa výkonu a najvýkonnejší Mac Pro si nechá na októbrovú konferenciu, kedy zvyčajne predstavuje svoje najvýznamnejšie novinky pre rodinu počítačov Mac.

Pozrite si

Apple opravuje iPhony. Pozrite sa, či máte nárok na bezplatnú opravu

Aktuálny procesor M1 je postavený na štyroch výkonných jadrách určených pre náročné výpočty a ďalších štyroch jadrách, ktoré pokrývajú menej náročné úlohy a šetria batériu. Ďalšia generácia procesorov má už údajne disponovať 16 výkonnými jadrami a štyrmi šetrnými jadrami.

Zdroj | Apple

Bloomberg odhaduje, že v prvých modeloch možno Apple pristúpi k vypnutiu niekoľkých jadier a ďalší ARM čip uvedie na trh ako 8 či 12-jadrový. Tieto limitované procesory by mohol vyhradiť pre cenovo dostupnejšie modely.

Pozrite si

Apple predstavil najlepšie hry a appky roku 2020

Pre Mac Pro údajne pripravovaný na záver roka 2021 a prepracovaný Mac Pro s polovičnou veľkosťou šasi pripravovaný na rok 2022 údajne Apple testuje procesor s 32 výkonnými jadrami. Dnes Apple pri tomto modeli ponúka maximálne 28-jadrový procesor.

Podobný posun by sme mali vidieť aj pri grafickom výkone, pri ktorom Apple údajne experimentuje s novými grafickými čipmi so 16 až 32 jadrami, ktoré zrejme uvidíme v prenosných počítačoch. Pre stolné počítače pripravuje grafiky s 64 až 128 jadrami. Súčasný model M1 pritom ponúka iba 7-8 grafických jadier.

Zdroj