Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple to má definitívne spočítané, kvôli EÚ bude musieť zmeniť port na iPhone

Apple to má definitívne spočítané, kvôli EÚ bude musieť zmeniť port na iPhone
Zdroj | Lucian Alexe
Stanislav Vinc
Apple to má definitívne spočítané, kvôli EÚ bude musieť zmeniť port na iPhone
Zdroj | Lucian Alexe
Zdroj | Lucian Alexe

Dlhoročný spor medzi spoločnosťou Apple a Európskou úniou sa blíži ku koncu. Legislatívny experti Európskeho parlamentu a Európskej rady prijali predbežnú dohodu o povinnom využívaní spoločného portu pre všetky mobilné zariadenia.

Spoločným portom pre všetky mobilné telefóny, tablety, fotoaparáty, čítačky elektronických kníh, slúchadlá a ďalšie drobné mobilné zariadenia, sa stáva USB-C. Výrobcovia naň budú musieť prejsť najneskôr do jesene 2024, resp. do 24 mesiacov od prijatia legislatívy, k čomu by malo dôjsť už toto leto, upozorňuje portál The Verge.

Európska únia chce týmto povinným krokom zabezpečiť, aby si spotrebitelia nemuseli ku svojim zariadeniam kupovať káble s rôznymi konektormi. Tomuto nariadeniu sa dokonca budú musieť podriadiť aj laptopy a to najneskôr 40 mesiacov po prijatí novej legislatívy.

Nové nariadenie bude musieť ešte prijať Európsky parlament a rada, no predpokladá sa, že pôjde iba o formálny úkon a nariadenie prejde parlamentom bez väčších námietok.

Najväčšie vrásky na čele nové nariadenie spôsobuje spoločnosti Apple, ktorá ako jediná vo sfére smartfónov využíva svoj vlastný proprietárny port Lightning. Paradoxom je, že tento port Apple využíva iba pri smartfónoch, zatiaľ čo jeho prenosné počítače a niektoré tablety na nabíjanie využívajú USB-C.

Kým Európska únia pretláča agendu jediného portu pre všetky zariadenia aj z dôvodu ochrany životného prostredia, podľa Apple tento krok paradoxne vytvorí ešte viac elektronického odpadu. Mnoho zákazníkov totiž bude prinútených vymeniť všetky staré nabíjačky, káble, adaptéry a periférie za nové.

Pozrite si

Na ktoré iPhony nainštalujete nový iOS 16? Apple „zabil“ až 5 modelov

Nová legislatíva má taktiež podľa kritikov zatiahnuť ručnú brzdu v technologickom vývoji. Európska únia však tvrdí, že legislatívu bude priebežne aktualizovať. „Nemyslím si, že niečo tesáme do kameňa na ďalších 10 rokov. Máme štandard, ktorý sa vyvíja, a máme špecializovaný tým, ktorý to všetko bude pozorne sledovať a časom sa prispôsobí. Budeme sa vyvíjať.“, uviedol Thierry Breton, komisár pre vnútorný trh EÚ.

Apple sa ešte stále môže povinnému prechodu na USB-C vyhnúť a to výrobou iPhonu, ktorý sa bude nabíjať iba bezdrôtovo. Pravdepodobnejšia je však kapitulácia a prechod na USB-C, čo potvrdzuje aj známy analytik a informátor Ming-Chi Kuo, podľa ktorého má Apple takýto iPhone predstaviť už budúci rok.

Zdroj