Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple sa obracia k Slnku

Apple sa obracia k Slnku
Juraj Procházka
Apple sa obracia k Slnku

Používanie elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov je pre podniky už nielen imidžovou záležitosťou, ale môže byť zaujímavé aj z ekonomického hľadiska. V určitých prípadoch môže byť dokonca poistkou proti rozsiahlym výpadkom, aj keď rozvodné spoločnosti tvrdia opak. Myslia si, že práve veterné a solárne elektrárne môžu zvyšovať riziko takzvaného blackout-u.

solar-topaz

V každom prípade, v slnečnej Kalifornii sú solárne elektrárne zaujímavou alternatívou pri výrobe elektrickej energie a rozhodne prispievajú k čistote ovzdušia. Tento aspekt zdôraznil aj Apple, keď slovami výkonného riaditeľa Tima Cooka informoval o investícii do obrovskej solárnej elektrárne.

Pozrite si: Solárny obor má výkon vyšší, ako blok jadrovej elektrárne

Fotovoltaickú elektráreň s výkonom 280 MW vybuduje spoločnosť First Solar, jeden z najväčších výrobcov fotovoltaických panelov, na ploche asi 1173 hektárov neďaleko San Francisco Bay v Kalifornii. Apple investuje do výstavby elektrárne 848 miliónov dolárov a vyrobenou elektrinou plánuje zásobovať svoje novobudované hlavné sídlo v kalifornskom Cupertine, kancelárie, 52 kalifornských predajní a počítačové centrum. Na základe 25-ročného kontraktu bude Apple odoberať 130 MW výkonu elektrárne, zvyšok bude odoberať energetická spoločnosť Pacific Gas & Electric.

Solárna elektráreň sa začne stavať v polovici roku 2015 a dokončená má byť do konca budúceho roku. Bude patriť medzi najväčšie energetické projekty tohto druhu na svete, hoci rekordérom nebude. Primát na rebríčku výkonnosti aktuálne patrí elektrárni Topaz v kalifornskom Carrizo Plain. Tá má výkon 550 MW a postavil ju takisto First Solar.

Pozrite si: Solar Impulse 2 – okolo sveta bez medzipristátia

Apple so svojimi environmentálnymi investíciami kráča v stopách Google, ktorý takisto investoval do solárnej energetiky. Google sa spolu so spoločnosťami NRG a BrightSource Energy podieľal na výstavbe najväčšieho termo-solárneho komplexu Ivanpah Solar Electric Generating System. Ten bol spustený do prevádzky vo februári 2014 a elektrinu vyrába pomocou turbín poháňaných parou zo solárneho ohrevu.

Zdroj: First Solar