Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple sa nespolieha iba na ARM, experimentuje aj s open-source alternatívou

Apple sa nespolieha iba na ARM, experimentuje aj s open-source alternatívou
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Apple sa nespolieha iba na ARM, experimentuje aj s open-source alternatívou
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Ešte to nie je ani rok, čo Apple predstavil svoje prvé počítače postavené na jeho vlastnom ARM procesore M1. Podľa najnovšej ponuky práce sa už ale kalifornský gigant obzerá po alternatívnej architektúre, za ktorej používanie by nemusel platiť tučné provízie.

Apple len pred rokom oznámil prechod z čipov x86 od spoločnosti Intel na jeho vlastné čipy postavené na architektúre ARM, ktoré vďaka jeho vlastnému internému vývoji vynikajú vo výkone, aj energetickej úspornosti. Architektúra ARM sa však zrejme v Apple dlho neohreje, z dôvodu licenčných poplatkov.

Portál Tom’s Hardware upozornil na novú pracovnú ponuku spoločnosti Apple, ktorá do svojho tímu Core Operating Systems v Kalifornii hľadá programátora pre RISC-V platformu. Apple podľa popisu pracovnej ponuky počíta s tým, že na novej platforme pobežia všetky jeho operačné systémy od iOS, až po tvOS.

Zdroj | Apple

Na rozdiel od architektúry ARM, za ktorej vývojom stojí rovnomenná technologická spoločnosť, je architektúra RISC-V otvoreným štandardom, za ktorého používanie Apple nemusí nikomu platiť licenčné poplatky.

V súčasnosti Apple platí spoločnosti Arm poplatky za každé jedno jadro osadené v jeho zariadeniach zvlášť. Počet jadier, či už ide priamo o procesor, hardvér smart hodiniek alebo aj radič SSD úložiska, sa pritom z roka na rok zvyšuje a spolu s ním aj výška poplatkov pre Apple. Prechodom na RISC-V architektúru by tak mohol Apple výrazne ušetriť.

Pozrite si

Apple VR Headset nakoniec nebude samostatné zariadenie. Dopomôže mu iPhone

Zatiaľ nie je jasné, ako ďaleko bude Apple ochotný s prechodom na RISC-V architektúru zájsť. V súčasnosti je táto architektúra zameraná na menej náročné úlohy, Apple ju však vďaka otvorenosti štandardu môže pomerne rýchlo vylepšiť a pripraviť napríklad aj na nasadenie do budúcich generácií počítačov Mac.