Apple prinesie inteligentné okuliare s rozšírenou realitou

ZDROJ | iDrop News

Inteligentné okuliare prídu do nášho života skôr či neskôr. Je to len otázka času. Chvíľu to vyzeralo, že s nimi zaboduje Google, ale tomu sa zatiaľ oveľa lepšie darí pri softvéri, ako hardvéri. O Apple sa hovorí už dlhšiu dobu, ale zatiaľ sa nič nepotvrdilo. Až doteraz.

Vývojári našli v interných zostavách beta verzie iOS 13 odkazy na aplikáciu STARTester, ktorá má spínať a vypínať režim inteligentých okuliarov s iPhonom. Pre účely testovania existujú dva stavy, ktoré signalizujú či sú okuliare, resp. headset nasadený na hlave, alebo je v režime spánku.

V systéme iOS 13 sa tiež našiel interný súbor Readme, ktorý popisuje systémový shell StarBoard pre aplikácie podporujúcich stereo AR, čo opäť odkazuje na náhlavnú súpravu. Identifikovaný súbor naznačuje, že Apple vyvíja zariadenie s rozšírenou realitou s kódovým označením „Garta“, pravdepodobne ako jeden z niekoľkých prototypov zastrešeným kódovým označením „T288“.

Pozrite siZabudnite na smart watch, prichádzajú inteligentné okuliare Focals

Portál MacRumors prezrel časť kódu iOS 13 a našiel tam mnohé reťazce týkajúce sa režimu StarBoard, ale aj rôznych pohľadov a scén pre rozšírenú realitu, vrátane ARStarBoardViewController“ a „ARStarBoardSceneManager“. 

Niektoré zdroje (napríklad analytik Ming-Chi Kuo) potvrdili, že Apple plánuje priniesť na trh okuliare s rozšírenou realitou už na budúci rok. Mark Gurman ešte v novembri 2017 napísal, že náhlavná súprava od Apple bude pracovať na vlastnom operačnom systéme. Založený bude na iOS, volať by sa mal rOS (reality operating system).

Isté je, že Apple už desať rokov pracuje na náhlavnej súprave pre AR/VR. V roku 2017 kúpilo spoločnosť Vrvana, ktorá vyvinula náhlavnú súpravu pre rozšírenú realitu pod názvom Totem. Apple získalo spoločnosť Vrvana akvizíciou firmy Akonia Holographics, tá vyrábala šošovky pre inteligentné okuliare AR.

Riaditeľ Apple, Tim Cook, už niekoľkokrát vyzdvihoval rozšírenú realitu, kde vidí veľkú perspektívu, ktorá „zosilňuje ľudský výkon namiesto izolácie ľudí“. Napriek tomu, že AR je v iPhonoch prítomná už niekoľko rokov, nedá sa hovoriť o obrovskom úspechu, možno ide teda  skôr o snahu predať vyvinutú technológiu, než o skutočný záujem zo strany používateľov.

ZDROJ | MacRumors

Apple samozrejme tieto správy nijako nekomentuje, dokonca v minulosti niekoľko zahraničným portálov napísalo, že firma ukončila vývoj inteligentných okuliarov. Nechajme sa teda prekvapiť.

ZdrojMacRumors

Komentáre k článku