Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple predstavil M2 Pro a M2 Max a s nimi aj nový MacBook Pro a Mac mini

Apple predstavil M2 Pro a M2 Max a s nimi aj nový MacBook Pro a Mac mini
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Apple predstavil M2 Pro a M2 Max a s nimi aj nový MacBook Pro a Mac mini
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Špekulácie sa naplnili a Apple mal na dnešok skutočne pripravené uvedenie nového hardvéru. Okrem očakávaného upgradu pre 14″ a 16″ MacBook Pro sa novej generácie dočkal aj počítač Mac mini.

Nové generácie týchto počítačov dostanú do vienka aj novú generáciu ARM procesorov M2 Pro a M2 Max, ktoré posúvajú latku výkonu, ale aj energetickej efektivity. Namiesto tradične naživo vysielanej tlačovej konferencie Apple nové počítače predstavilo v 18-minútovom videu cez YouTube.

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple M2 Pro a M2 Max

Bolo iba otázkou času, kedy Apple rozšíri svoj vlastný čipset M2 o Pro a Max modely podobne, ako to urobil pri prvej generácii svojho ARM čipu. Model M2 Pro podľa očakávaní vychádza z modelu M2 a model M2 Max na oplátku zas z modelu M2 Pro. Čo to znamená v praxi?

Čip M2 Pro bude disponovať až 12-jadrovým procesorom a 19-jadrovou grafikou, k čomu sa v najvyššej konfigurácii môže pridať až 32 GB operačnej pamäte. Model M2 Pro ponúkne až 38-jadrovú grafiku s podporou až 96 GB RAM a dátovú priepustnosť na úrovni 200 GB/s.

Druhá generácia 5nm architektúry umožnila Apple zložiť M2 Pro zo 40 miliárd tranzistorov, čo je dvojnásobok oproti čipu M2, oproti ktorému bude mať aj dvojnásobný bandwith na úrovni 200 GB/s. Spomínaný procesor bude zložený z ôsmich výkonných jadier a štyroch úsporných jadier a oproti 10-jadrovému M1 Pro má byť zhruba o 20 % rýchlejší.

M2 Max bude tvoriť až 67 miliárd tranzistorov, čo je 3-násobok počtu v modeli M2. Oproti modelu M2 Pro ponúkne dvojnásobnú dátovú priepustnosť a oproti modelu M1 Max o 30 % výkonnejšiu grafiku.

Nový hardvér v nových počítačoch

Nové procesory M2 Pro a M2 Max budú ako prvé počítače z porfólia Apple ponúkať 14″ a 16″ prenosné počítače MacBook Pro a čiastočne aj miniatúrny počítač Mac mini. Okrem nových procesorov so sebou však tieto modely prinášajú aj ďalšie novinky a z ponuky zároveň odstraňujú ich predchodcov – Mac mini vybavený procesorom M1, ako aj tie vybavené procesormi Intel.

Nová generácia modelu MacBook Pro v oboch veľkostiach ponúkne okrem spomínaného posunu v maximálnej kapacite operačnej pamäte (a samozrejme výkonu) po novom aj novší port HDMI 2.1 s podporou 8K UHD rozlíšenia pri 60 Hz, resp. 4K UHD rozlíšenia pri maximálne 240 Hz, ako aj nový bezdrôtový modul s podporou Wi-Fi 6E sietí.

Zdroj | Apple

Menší 14″ variant modelu MacBook Pro má na jedno nabitie vydržať 18 hodín, kým 16″ variant taktiež úctyhodných 18 hodín až 22 hodín, čo je doterajšie maximum pre akýkoľvek prenosný počítač od Apple.

Vynovený Mac mini dostane do vienka procesory M2 a M2 Pro, ako aj podporu Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Základný model vybavený procesorom M2 bude v základe spárovaný s 8 GB RAM s možnosťou výberu variantu so 16-24 GB RAM. Model s procesorom M2 Pro dostane v základe 16 GB RAM a vo vyššej verzii až 32 GB RAM.

Zdroj | Apple

Rozdielne procesory ponúknu aj rozdielnu škálu interných pamätí. V základe je k procesoru M2 možné dostať 256 GB, 512 GB, 1 TB a 2 TB internú pamäť. Model M2 Pro dostane v základe 512 GB pamäť, ktorú si je v konfigurátore možné vymeniť za 1 TB, 2 TB, 4 TB a 8 TB pamäť.

Čip M2 Pro so sebou prinesie aj možnosť pripojenia troch externých 4K UHD monitorov, resp. jedného v prípade výberu obnovovacej frekvencie 240 Hz. Tento variant bude mať na zadnej strane aj dva Thunderbolt 4 porty navyše.

Obsah pokračuje pod reklamou

Predobjednávky nových počítačov sú už spustené s tým, že do rúk zákazníkov sa majú dostať 24. januára. Základný Mac mini s čipsetom M2 bude v Spojených štátoch dostupný za cenu od 599 dolárov a s čipsetom M2 Pro od 1 299 dolárov. MacBook Pro 14 s čipsetom M2 Pro začne na cene 1 999 dolárov a 16″ model na 2 499 dolároch.

Zdroj