Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple pred 24 rokmi predstavil prvý iMac

Apple pred 24 rokmi predstavil prvý iMac
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Apple pred 24 rokmi predstavil prvý iMac
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Ako ten čas letí. Pred mesiacom sme boli svedkami predstavenia novej generácie iMacov, modelu, ktorý je tu s nami už takmer štvrťstoročie. Kultový počítač je dobrým príkladom, ako veľmi sa odvtedy zmenili technológie.

6. mája 1997 predstavil Steve Jobs nový produkt, prvý od svojho návratu do Apple. Povedal, že iMac G3 vznikol „spojením vzrušenia z internetu s jednoduchosťou počítačov Macintosh“. Priniesol inovatívny dizajn, ktorý vyšľapal cestu, ktorou sa neskôr Apple úspešne vybral.

Pozrite si

Apple iMac má nový dizajn, nové farby a procesor M1

Jobs po návrate do Apple zrušil neprehľadné portfólio počítačov a rozdelil ich do štyroch kategórií – notebooky a desktopy pre bežných používateľov a pre profesionálov.

Zdroj | Apple

IMac G3 bol určený pre bežných používateľov. Mal 233 MHz procesor s vyrovnávacou pamäťou 512 k, 32 MB RAM-kou a 4 GB harddiskom. V roku 1997 sa verejnosť len opatrne zoznamovala s internetom, napriek tomu Apple iMac nevybavil disketovou mechanikou. Namiesto nej mal používateľ optickú mechaniku (24-rýchlostnú jednotku CD-ROM ), 100 Mbit/s ethernetový port so vstavaným modemom. Konektivitu uzatvárali 2 USB-A porty.

Okrem disketovej mechaniky sa v iMacu nenachádzal ani, v tej dobe štandardne používaný, sériový port ADB (Apple Desktop Bus) a RS422. Apple týmto krokom urobil vrásku na čele mnohým, vrátane hudobníkov, ktorí si nemohli k iMacu pripojiť svoje zariadenia. Dnes máme podobné problémy, zmizol 3,5 mm jack, niekde je Lightning port, inde zase USB-C a už takmer nikde USB-A.

Pozrite si

Apple iMac má nový dizajn, nové farby a procesor M1

Viete, že…

hoci bol iMac počítač určený pre spotrebiteľský i vzdelávací trh, ktorý mal používateľom uľahčiť prístup k internetu, písmeno „i“ znamenalo viac ako internet. Apple uvádzalo ďalšie štyri slová: individual, instruct, inform a inspire.

Zdroj | Apple

Novinka bola prvým modelom typu all-in-one, čo znamená, že všetky komponenty boli umiestnené v jednom tele spolu s 15-palcovým monitorom s rozlíšením 1 024 x 768 px. Ten ešte nebol plochý LCD, ale starý typ CRT. Ďalšou inováciou bolo farebné spracovanie iMacu, namiesto fádnej sivej či bielej farby sa použil priesvitný plast Bondi-blue. Neskôr prišli na trh ďalšie farby (červená, modrá, fialová a oranžová).

Zdroj | Apple

Pôvodný iMac G3 sa dodával s operačným systémom Mac OS 8.1, jeho cena začínala na 1 299 dolároch.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.