Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple Pay vs Google Pay? Rozdiely takmer nie sú!

Apple Pay vs Google Pay? Rozdiely takmer nie sú!
Zdroj | 9to5google.com/bbva.com
Juraj Recký
Apple Pay vs Google Pay? Rozdiely takmer nie sú!
Zdroj | 9to5google.com/bbva.com
Zdroj | 9to5google.com/bbva.com

Porovnali sme horúcu platobnú novinku s tou, ktorá je na Slovensku viac ako rok. Takmer totožné služby vám rozhodne nedajú dôvod na výmenu vášho smart zariadenia.

Slovensko sa po netrpezlivom čakaní zaradilo na zoznam krajín, v ktorých je dostupná služba Apple Pay. Od spustenia službu podrobne sledujeme. Informovali sme vás, že Apple Pay na Slovensku konečne oficiálne spustené, boli sme na tlačovej konferencii jednej z bánk, ktorá službu podporuje, neskôr sme vám ponúkli zoznam všetkých slovenských bánk, vďaka ktorým môžete Apple Pay používať. Neobišli sme ani našu stálu rubriku ČO JE TO, kde sme možnosť platenia pomocou Apple zariadení bližšie predstavili.

Zdroj | Apple

Po prvotnom nadšení sa ale núka otázka, ako je na tom Apple Pay v porovnaní s konkurenčným Google Pay. Zostavili sme pre vás tabuľku s tými najpodstatnejšími informáciami o oboch službách. Zamerali sme sa výhradne na tieto dve služby, nakoľko ide o poskytovateľa z tretej strany. Teda ako do Apple Pay, tak do Google Pay, môžete vložiť ktorúkoľvek platobnú kartu podporujúcich bánk. 

Zdroj | 9to5Google

Na Slovensku sú obdobné možnosti Garmin Pay a Fitbit Pay, ktoré sú zatiaľ výhradnou doménou banky 365.bank. Svoje riešenie ponúka tiež Tatra banka pomocou aplikácie MobilePay.

Apple Pay Google Pay
Kompatibilné zariadenia iPhone SE, iPhone 6 a novší, iPady od 5. generácie, Ipad Pro a Mini, všetky Apple Watch, Mac s Touch ID Android zariadenia s operačným systémom Android KitKat 4.4 a vyšší, Android zariadenia s čipom NFC HCE
Bezpečnostné overovanie Face ID, odtlačok prsta, kód odtlačok prsta, PIN, číselný alebo znakový kód
Ktoré banky sú kompatibilné Slovenská sporiteľňa (iba debetné karty), J&T Banka, mBank, Tatra banka, 365.bank (od 2.7.2019), Boon., Edenred (stravné lístky), Monese, N26, Revolut, Poštová banka (od 2.7.2019) J&T Banka, mBank, N26, Poštová banka, Prima Banka, Slovenská sporiteľňa, VÚB Banka, 365.bank, Revolut, Fio banka, OTP banka (jún 2019)
Kde sa dá použiť s terminálmi NFC, bežne používané v kamenných predajniach, na nákup aplikácií a v aplikáciách, v prehliadači Safari pri nákupe na webe s terminálmi NFC, bežne používané v kamenných predajniach, na nákup aplikácií a v aplikáciách, v prehliadači pri nákupe na webe, vo všetkých službách od Google
Ako aktivujem dvojitým stlačením tlačidla domov alebo tlačidla napájania spiaceho zariadenia do 20€ len priložíte smartfón k terminállu, nad 20€ musíte smartfón zobudiť (vždy musíte mať zapnuté NFC)
Čo potrebujem zariadenie od Apple a natívnu aplikáciu Wallet, do ktorej vložím kartu Android zariadenie s NFC, zapnuté NFC, aplikáciu G Pay
Aké karty môžem pridať Kreditné, debetné, vernostné, predplatené dopravné ak sú na kreditnej alebo debetnej karte Kreditné a debetné, TicketRestaurant Edenred
Dátum spustenia na Slovensku jún 2019 február 2018
Platba možná v zajhraničí áno áno
Cena služby zadarmo zadarmo
Spôsob zabezpečenia Vytvorením jednorázovej sady platobných údajov, ktorá sa nazýva token. Vytvorením jednorázovej sady platobných údajov, ktorá sa nazýva token.
Slovenský web www.apple.com/sk/apple-pay/ pay.google.com/intl/sk_sk/about/

Zásadný rozdiel medzi Apple Pay a Google Pay je v používanom operačnom systéme. Je zrejme aj logické, že spoločnosti svoje služby navrhovali do vlastných ekosystémov. Hľadať rozumný dôvod, prečo by malo byť Apple Pay dostupné aj na Android zariadeniach a opačne, by bolo na veľmi dlho. Ak by sme sa vôbec k niečomu dostali. Ak máte opačný názor pokojne ho napíšte do diskusie.

Pozrite si

5 dôvodov, prečo Apple Pay uspeje

Obe služby sú zabezpečené riešením, ktoré sa nazýva token. Token je balík dočasných osobných informácií, na základe ktorých prebehne platba. Skutočné informácie, ako je napríklad číslo karty, nie sú pri platbách predajcovi dostupné. Dokonca ich nemajú ani spoločnosti poskytujúce služby pre smart zariadenia. So zakódovanými osobnými údajmi operujú len pri zadávaní karty, kedy musia overiť, či vaša banka podporuje Apple či Google Pay.

Zdroj | Twisto

Ak by sme chceli hľadať zásadné rozdiely, zrejme by sme sa nedostali cez nepohodlné drobnosti. Zatiaľ čo platby do 20€ v Android Pay zrealizujete aj bez zobudenia smart zariadenia, v prípade Apple Pay musíte vždy zariadenie zobudiť. Na druhej strane cupertínske riešenie vás neotravuju kontrolou toho či máte alebo nemáte NFC a či ho máte zapnuté. 

Pozrite si

Google Pay už podporuje letenky, vstupenky a posielanie peňazí medzi priateľmi

Zoznamy bánk, ktoré službu platenia smart zariadením ponúkajú, sú takmer totožné. Určite však nejde o finálny či nemenný výpočet. Neoficiálne sa hovorí o tom, že po spustení Apple Pay sa zo strany zákazníkov rozvírili vody záujmu o tento druh služieb. Treba však počítať aj s prvotným nadšením.

Dôvod na to, aby ste kvôli plateniu mobilom prechádzali z Apple na Android alebo opačne, prakticky neexistuje. Rozdiely v službách sú skutočne minimálne, prípadne by ste museli mať veľmi špecifické požiadavky, aby ste vaše smart zariadenie museli meniť.  

Pozrite si

Ako popri Google Pay využívať iné NFC platobné systémy?

Za zmienku tiež stojí riešenie od spoločnosti Samsung, Samsung Pay. To na Slovensku nie je dostupné. Toto riešenie má však svoje špecifiká, ktoré ho pomerne limitujú. Na platenie používa magnetický prúžok, ktorý poznáme z kreditných kariet. Preto je platenie cez Samsung Pay možné len na termináloch pre kreditné karty. NFC technológia použitá v Apple Pay a Android Pay je oveľa rozšírenejšia. Samsung Pay je učená výhradne pre zariadenia Samsung, tak ako Apple Pay pre Apple zariadenia, s tým rozdielom, že Samsung Pay priamo na zariadeniach konkuruje Google Pay.