Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone vám v záruke konečne opravia v celej EÚ

Apple iPhone vám v záruke konečne opravia v celej EÚ
Marek Šimunek
Apple iPhone vám v záruke konečne opravia v celej EÚ

Európska komisia v Bruseli začala na jar tohto roku dve vyšetrovania spoločnosti Apple, týkajúce sa jej obchodných praktík z dôvodu rozhodnutia Apple o tom, že oprava telefónu Apple iPhone sa môže uskutočniť len v krajine v ktorej bol mobilný telefón zakúpený. Apple sa však rozhodlo svoj postoj zmeniť.

Podmienky poskytovania záruky produktov Apple ležali už dlhšiu dobu v žalúdku Európskej komisie, a tak na jar tohto roku začala komisia spoločnosť Apple prešetrovať. Apple sa však rozhodlo zmeniť svoj dočasný postoj a tak spoločnosť vyhlásila, že odteraz bude možné iPhone zakúpený v rámci EÚ reklamovať v ktorejkoľvek krajine Európskej únie. Toto rozhodnutie uvítal Európsky komisár pre hospodárske záležitosti Joaquín Almunia, ktorý sa vyjadril, že Európska komisia má na základe tohto rozhodnutia v úmysle ukončiť vyšetrovanie spoločnosti Apple.

Súčasne s týmto sporom viedla Európska komisia vyšetrovanie Apple z dôvodu požiadaviek spoločnosti, aby vývojári aplikácií používali len programovacie nástroje od Apple. V rovnakom rozhodnutí však spoločnosť Apple zvoľnila podmienky vývoja aplikácií pre platformu iOS, ktoré privítali okrem Európskej komisie aj vývojári samotní. V prípade ak by totižto akákoľvek firma porušila antimonopolné pravidlá Európskej únie, je možné jej udeliť sankciu vo výške až 10% jej celkových príjmov. Pokuty v objemoch miliárd EUR už dostali veľké spoločnosti ako Intel alebo Microsoft.

Apple iPhone