Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone SE 2020 vs iPhone 12 mini. Ktorý je lepší a oplatí sa viac?

Apple iPhone SE 2020 vs iPhone 12 mini. Ktorý je lepší a oplatí sa viac?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Apple iPhone SE 2020 vs iPhone 12 mini. Ktorý je lepší a oplatí sa viac?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple má v súčasnosti dva menšie modely, ktoré sa radia medzi strednú triedu. Ide teda (na pomery Apple) o pomerne lacné a kompaktné zariadenia, v ktorých ale pracujú výkonné čipsety. Už na prvý pohľad je rozdielov medzi nimi viac. Pozrime sa na ne.

Apple tento rok priniesol hneď dva kompaktné smartfóny. Nasledovník populárneho iPhone SE prekvapil nízkou cenou, nadupanými parametrami, ale aj zastaralým dizajnom.

V utorok sme uvideli iPhone 12 mini. Ten má ešte brutálnejší výkon, moderný vzhľad, no aj oveľa vyššiu cenu.

Pozrite si

Komu je určený najlacnejší iPhone a prečo si vybrať model SE?

Rozmery & dizajn

Rozmery a hmotnosť oboch smartfónov sú veľmi podobné. IPhone 12 mini je hrubší o 0,1 mm, užší o 3,1 mm a kratší o 6,9 mm. Jeho hmotnosť je oproti modelu SE nižšia o 13 gramov. Napriek tomu má iPhone 12 mini obrazovku väčšiu až o 0,67 palca.

Nový iPhone sa dá vybrať z piatich farieb, SE len v troch (čierna, biela a červená).

Po dizajnovej stráne ide o jasnú voľbu, predsa len, vzhľad iPhone SE 2020 je už nejaký ten rôčik za zenitom. Čítačka odtlačkov prstov síce patrí medzi najlepšie na svete (a v ére nosenia rúšok je mimoriadne praktická), ale Face ID je jednoducho iná liga.

iPhone SE 0:1 iPhone 12 mini

Zdroj | Apple

Výkon a konektivita

Apple iPhone SE poháňa 7 nm čipset Apple A13 spárovaný s 3 GB RAM, iPhone 12 mini dostal najnovší čipset A14, ktorý je vyrobený 5 nm technológiou. Mini podporuje 5G sieť, SE len LTE. V oboch zariadeniach nájdeme Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 6.

iPhone SE 0:2 iPhone 12 mini

Zdroj | Apple

Displej

Tu ide o veľmi ľahké porovnanie. Okrem toho, že má model SE menší (4,7″) displej, ide o LCD technológiu. Mini má 5,4″ OLED displej, ktorý má lepšie farby, menšiu spotrebu a lepšie rozlíšenie.

iPhone SE 0:3 iPhone 12 mini

Odolnosť

Apple iPohne 12 mini má lepšiu odolnosť voči poveternostným vplyvom, IP68, s iPhone SE sa musíte uskromniť s IP67. Mini má tiež odolnejšiu konštrukciu, o tú sa postarala keramická ochrana (ceramic shield). Telo nového smartfónu má byť vďaka nej až 4x odolnejšie, ako iPhone SE.

iPhone SE 0:4 iPhone 12 mini

Zdroj | Apple

Foto & video

Apple iPhone SE má jeden zadný fotoaparát, iPhone 12 mini dva – majú lepšie clonové číslo, vyššie rozlíšenie a pribudol nočný režim. Zadný fotoaparát má dvojnásobný zoom, čo SE nemá, rovnako ako šikovný Nočný režim či smart HDR 3. Novinka si poradí s videom v Dolby Vision pri 4K videu s 30 obrázkami za sekundu.

iPhone SE 0:5 iPhone 12 mini

Cena

Cena je jediné, čo môže rozhodnúť v prospech staršieho modelu. Rozdiel je naozaj výrazný, iPhone SE stojí so 64 GB flash pamäťou 479 €, iPhone 12 mini 799 €, čo je o 320 € viac.

iPhone SE 1:5 iPhone 12 mini

Pozrite si

Apple iPhone 12 mini hlási príchod. Dokáže konkurovať väčším modelom?

Verdikt

Jednoznačným víťazom sa stáva nový model. Prináša moderný vzhľad, lepší výkon, nočný režim fotoaparátu, ale aj podporu novej nabíjačky MagSafe. Cenový rozdiel je však medzi oboma modelmi natoľko výrazný, že si mnohí z vás položia otázku, či najnovšie vychytávky využijete. Napríklad taká 5G sieť bude v našich končinách ešte pár rokov okrajovou záležitosťou.

Apple iPhone sa začne predávať až 13. novembra. Cena za 64 GB verziu bude 799 €, 128 GB vyjde na 849 € a za 256 GB zaplatíte 969 €.