Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone 7 Plus - dvojica očí vidí lepšie

Apple iPhone 7 Plus - dvojica očí vidí lepšie
Marek Šimunek
Apple iPhone 7 Plus - dvojica očí vidí lepšie
95 %
Pravdou ostáva, že nový iPhone 7 Plus nepriniesol veľké zmeny v dizajne, ale na len do momentu, kým ho neotočíte. Vtedy totiž zbadáte jeho dvojicu očí. To však nie je všetko. Aké vylepšenia teda nový iPhone 7 Plus prináša a oplatí sa zaň vymeniť minuloročný model?

Výhody

  • stereo reproduktory
  • vodeodolnosť
  • nové tlačidlo Home

Nevýhody

  • slabšie využitie duálneho fotoaparátu
  • nepraktická Jet Black verzia
  • uhol záberu FaceTime kamery

Nový iPhone 7 Plus Black s 256 GB pamäťou kúpite za 1 199 €. To už je poriadna pálka aj na takto vybavený smartfón. Čo teda za svoje peniaze dostanete. Zmeny dizajnu, ktoré prichádzajú s novými iPhonmi, už určite veľmi dobre poznáte.

V prípade testovanej Black verzie je potešením aj to, že samotné pruhy pre antény nie je takmer vôbec vidieť. To sa nedá povedať o striebornej, zlatej, alebo ružovo-zlatej farbe. Testovaná čierna farba je navyše podstatne menej náchylná na odtlačky prstov, takže ju jednoznačne odporúčam.

Asi najkontroverznejšou zmenou, ktorú nové iPhony prinášajú je odstránenie 3,5 mm audio konektoru. Pre počúvanie hudby na novom iPhone tak máte k dispozícii už len dve možnosti. Okrem Bluetooth môžete použiť slúchadlá s Lightning konektorom. A práve v nich spočíva asi najväčšie obmedzenie. Ak totiž budete mať Lightning slúchadlá, nepripojíte ich k žiadnemu zariadeniu s 3,5 mm konektorom.

Pozrite si

Tento Apple iPhone 7 chcem, len nie v tejto farbe!

Druhým obmedzením je pripojenie káblových slúchadiel a súčasné nabíjanie smartfónu. Riešením sú rôzne adaptéry od iných výrobcov, ale ako naschvál, keď budete takýto adaptér potrebovať, zaručene ho zabudnete doma.Veľkou novinkou je vodeodolnosť. Priznám sa, že som ju nejako veľmi netestoval, no pocit, že iPhonu sa nič nestane, ak mi náhodou spadne do vody, alebo ak ho budem používať v daždi, mi zatiaľ postačuje.

Obrovským plusom je použitie stereo reproduktorov. Ako druhý reproduktor funguje slúchadlo pre telefonovanie. Aj keď kvalita reprodukcie nedosahuje úroveň známej technológie HTC BoomSound, oproti predchádzajúcemu iPhonu je to poriadny krok vpred. Sledovanie online videí je tak s novinkou podstatne väčšia zábava, ako doteraz.

Apple v prípade novinky popracoval aj na displeji, ktorý je aktuálne najlepším IPS displejom na trhu. Kvalitu zobrazenia OLED panelov však nedosahuje. Aj napriek tomu ponúkne iPhone 7 Plus verné podanie farieb a hlavne ukážkovú čitateľnosť displeja v exteriéri.

Horúcou novinkou iPhonu 7 Plus je nové tlačidlo Domov. Tento pomerne často poruchový prvok sa konečne dočkal vylepšenia. Osobne som sa najprv obával toho, ako sa bude s tlačidlom, ktoré sa v podstate nestláča, pracovať. Nakoniec som bol milo prekvapený.

Za niekoľko hodín som si naň tak zvykol, že aktuálne mi na staršom iPhone 6S takéto tlačidlo chýba. Jeho reakcie sú rýchlejšie a presnejšie. V nastaveniach samozrejme nechýba možnosť zvolenia intenzity odozvy na stlačenie, o ktorú sa stará Haptic Engine. Stredné nastavenie mi prišlo ako ideálne.

Okrem tlačidla však Haptic Engine hrá úlohu aj pri potvrdzovaní akcií priamo v smartfóne. Ak by vám to prekážalo, môžete v nastaveniach túto odozvu vypnúť.

iPhone 7 Plus prináša vylepšenia aj po stránke výkonu. Nový procesor Apple A10 Fusion je v podstate prvým štvorjadrovým procesorom v iPhonoch a v modeli 7 Plus je skombinovaný s 3 GB operačnej pamäte.

Pozrite si

TECHCAST #2 – iPhone 7, vybuchujúci Note 7 a novinky od Google

Reakcie samotného smartfónu sú doslova bleskové a až po týždni s novým iPhonom 7 Plus som zistil, aký je môj iPhone 6S pomalý. Nárast odozvy jednotlivých aplikácií síce nie je až tak závratný, no pri používaní je citeľná vyššia svižnosť.

Samozrejme veľkým prínosom modelu 7 Plus je aj väčšia batéria. Vďaka nej som nemal problém zvládnuť plný deň skutočne aktívneho používania. Pri skromnejšom používaní nebude problém dosiahnuť výdrž na úrovni dvoch dní.

Nové iPhony už prichádzajú s predinštalovaným operačným systémom iOS 10. Ten však dostávajú aj staršie modely, takže novinky si užijú tak majitelia iPhonu 6S Plus, ako aj novej sedmičky.

Asi tou najväčšou inováciou oproti predchádzajúcej verzii je fotoaparát, ktorý neponúka jeden, ale rovno dva snímače. Vďaka tomu sa môže iPhone 7 Plus pochváliť dvojnásobným optickým priblížením. Okrem neho ponúkne aj desaťnásobné digitálne priblíženie.

To je však v podstate rovnako nepoužiteľné, ako v prípade iných smartfónov. Čo sa samotných fotografií týka, za denného svetla nie je badať diametrálny rozdiel oproti predchádzajúcej verzii a fotografie z iPhonu 7 Plus vyzerajú takmer rovnako.

Sila nových snímačov sa prejaví až v slabšom osvetlení, kedy si iPhone lepšie poradí so svetelnými podmienkami a výsledné fotografie sú o niečo menej zašumené. Nechýba ani optická stabilizácia, ktorá je však prítomná len v prípade širokouhlého snímača. Ten ponúkne svetelnosť F/1,9.

Ak použijete dvojnásobný zoom, prepnete sa na snímač so svetelnosťou F/2,8 a bez optickej stabilizácie. Pri slabšom svetle tak veľmi ľahko rozmažete fotografiu. Možnosť dvojnásobného priblíženia nepovažujem za zmenu, ktorá by ma prinútila si nový iPhone 7 Plus kúpiť.

Tou novinkou, na ktorej Apple pri predstavení iPhone 7 Plus staval je nový portrétový režim. Ten je schopný pomocou špeciálneho softvérového algoritmu imitovať rozmazanie pozadia, ako v prípade zrkadlovky.

Pozrite si

SÚBOJ | Ako fotí iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ?

Aj napriek tomu, že sa jedná v tomto prípade len o softvérovú úpravu, výsledky patria k tomu najlepšiemu, čo aktuálne smartfóny ponúkajú. Niekedy sa stane, že orezanie pozadia nie je práve vydarené, ale vo väčšine prípadov toto riešenie veľmi dobre.

Väčší potenciál však vidím v tom, že Apple uvoľnil API k fotoaparátu. V App Store by sa tak mali objaviť aplikácie, ktoré naplno využijú možnosti dvoch snímačov.

Poriadnym krokom vpred je nová FaceTime kamera. Nielenže ponúka vyššie rozlíšenie, ale konečne aj Full HD video. Oproti doposiaľ používanému HD rozlíšeniu je to citeľný rozdiel, a to tak pri natáčaní samotného videa, ako aj počas videotelefonovania pomocou FaceTime, alebo inej aplikácie.

Nový iPhone 7 Plus je len faceliftom minuloročnej verzie, pričom hlavné zmeny sa udiali pod kapotou. Majitelia iPhone 6S Plus by tak mali radšej počkať na ďalší model.

Zdroj