Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone 12 Pro očami majiteľa predošlej generácie

Apple iPhone 12 Pro očami majiteľa predošlej generácie
Richard Pliešovský
Apple iPhone 12 Pro očami majiteľa predošlej generácie

Už niekoľko rokov za sebou majú milovníci technológií na jeseň predčasné Vianoce. Apple vtedy predstaví nový iPhone a mnohí z nich uvažujú, či sa oplatí vymeniť za najnovší model. O iPhonoch je totiž známe, že dokážu spoľahlivo slúžiť dlhšie, ako smartfóny konkurenčných značiek.

Apple iPhone 12 Pro je momentálne najvyspelejší iPhone, ktorý sa dá kúpiť. Na Slovensku zatiaľ síce oficiálne ešte nie, ale v okolitých štátoch áno. Nám sa podarilo získať model iPhone 12 Pro z Českej republiky.

Pozrite si

Máme v rukách Apple iPhone 12 Pro! Naživo vyzerá ešte lepšie!

Keďže sám vlastním iPhone 11, privítal som možnosť vyskúšať novinku a porovnať ho s predchádzajúcou generáciou. Mám teda štandardnú „jedenástku“ a nie vyspelejší model Pro.

Ako sa odlišuje iPhone 12 od iPhone 11?

Čo si budeme nahovárať – iPhony máme radi aj kvôli ich vzhľadu. Novinka prišla s odlišným dizajnom, ktorý Apple s úspechom v minulosti používal na modeloch 4, 5 či SE. Zdá sa, že prišiel ten pravý čas na retro návrat.

Nové zariadenie vyzerá naživo oveľa lepšie, ako na fotografiách. Je to krásny luxusný kúsok, za ktorý sa nebude hanbiť žiaden biznismen alebo celebrita. V porovnaní s ním je môj iPhone beznádejne nemoderný. Nebudem sa vôbec čudovať, ak si každý druhý používateľ zaobstará iPhone 12 len kvôli dizajnu. Ako sa hovorí v Martine, vyzerá fest dobre!

Konštruktérom sa v Apple podaril bravúrny kúsok – zadná strana na iPohne vyzerá ako z hliníku, tak ako to bolo v pôvodných hranatých modeloch. Priznám sa, že som hneď vyskúšal bezdrôtové nabíjanie, ktoré by v prípade kovovej zadnej strany nebolo možné. Samozrejme, fungovalo.

Napriek tomu musím konštatovať, že za tých pár dní, čo skúšam iPhone 12 Pro, mám pocit, že sa mi lepšie pracuje na starom, oblom modeli. Je to trochu divné, pretože novinka je o máličko tenšia (0,9 mm), zrejme som na svoju jedenástku príliš zvyknutý.

Pozrite si

12 TOP noviniek, ktoré prináša iPhone 12

Premiéru si tu odbila podpora 5G. Na Slovensku si to zatiaľ príliš neužijeme, ale o rok môže byť situácia radikálne iná. Ide o budúcnosť  mobilných sietí, či už sa to konšpirátorom páči, alebo nie. S mojim iPhone 11 si musím vystačiť len s podporou Gigabit LTE.

Ďalšou premiérou v iPhonoch je prítomnosť skeneru LiDAR. Táto pokroková technológia rýchlejšie zaostruje, pomáha pri portrétoch v nočnom režime a prináša presnejšie a interaktívnejšie zážitky v AR.

Pozrite si

Apple iPhone 12 Pro alebo 12 Pro Max? Ktorý si vybrať?

Rozdielne sú tu kamerové systémy. V jedenástke som si celkom v pohode vystačil s duálnym 12 Mp širokým (f/1,8) a ultraširokým objektívom (f/2,4). Apple iPhone 12 Pro má o jeden objektív viac, 2-násobný zoom (f/2,0). Nový iPhone ponúka možnosť snímania fotografii v profi režime (Pro RAW) a ponúka Smart HDR 3 (oproti smart HDR v iPhone 11).

Ďalším dôležitým rozdielom je možnosť nahrávania videa v Dolby Vision HDR až do 60 snímok za sekundu.

Oba modely majú 6,1″ displej. Pravdaže, jedenástka má slabší LCD Liquid Retina HD displej, takže keď mám v rukách iPhone 12 Pro so Super Retina XDR OLED displejom, rozdiel je naozaj veľký. Stojí tu totiž proti sebe rozlíšenie 2532 x 1170 px so 460 ppi voči 1792 x 828 px s 326 ppi. Rozdiely pri kontraste sú ešte väčšie: 2 000 000:1 (iPhone 12 Pro) voči 1 400:1 (iPhone 11).

Pozrite si

LiDAR a jeho praktické využitie v Apple iPhone 12 Pro

Nový iPhone 12 je vybavený keramickým štítom, ktorý má zariadenie oveľa lepšie ochrániť počas pádu. Tieto informácie však treba brať s rezervou, ako dobre vieme častokrát stačí naozaj málo a iPhone sa poškodí.

Čip A13 Bionic nahradil A14 Bionic, medzigeneračné rozdiely vo výkone som však ani náhodou nespozoroval.

Kedy sa oplatí meniť iPhone za najnovší model?

Ak ste majiteľom Apple iPhone 11, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám prechod na novinku neoplatí. Samozrejme, ak peniaze nehrajú úlohu, choďte do toho. Prídete o oblé hrany, ale v ostatných aspektoch len a len získate.

Pokiaľ práve používate iPhone Xs, ide o dvojročný rozdiel, ktorý v prípade Apple neznamená veľa. Mne osobne by prekážal fotoaparát, pretože iPhone Xs používa v režime Portrét 2-násobný zoom, čo nie je vždy šťastné riešenie.

Podobne je to aj s modelom iPhone X. Ten má už trojročný interval, to znamená, že ešte dokáže slúžiť dobré tri roky. Ale možno práve teraz je správny čas na jeho predaj. O rok neskôr ho predáte lacnejšie, takže otáľaním priveľa neušetríte.

Ešte je tu low-endový model iPhone SE (2020). Ten je však určený pre iný okruh zákazníkov, ako je iPhone 12 Pro. Ostatné modely by som doporučil vymeniť, ak aj nie za model Pro, tak za klasický iPhone 12, alebo najlacnejší a najkompaktnejší iPhone 12 mini.

Apple iPhone 12 Pro sme zakúpili na alza.cz, novinka sa dá na Slovensku predobjednať od 6. 11., predaj začína 13. 11. 2020.