Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPad má dnes už 10 rokov! Pred rokmi ho predstavil sám Steve Jobs

Apple iPad má dnes už 10 rokov! Pred rokmi ho predstavil sám Steve Jobs
Zdroj | Apple
Števo Porubský
Apple iPad má dnes už 10 rokov! Pred rokmi ho predstavil sám Steve Jobs
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Presne pred 10 rokmi uzrel svetlo sveta prvý plnohodnotný tablet s logom Apple na zadnej strane, Apple iPad. 27. januára 2010 ho s veľkou hrdosťou odbornej verejnosti ukázal ešte Steve Jobs. V tom čase sme pritom riešili tablety, ktoré ledva utiahli operačný systém Android, alebo boli iba čítačkami kníh. Apple iPad to zmenil.

https://www.youtube.com/watch?v=qxWEpp206lg

A čo je na Apple iPade najlepšie? Až na možné pomalšie reakcie hardvéru je iPad je výborný tablet aj na dnešnú dobu. Sledujte: Apple iPad mal rozmery 242,8 x 189,7 x 13,4 mm a hmotnosť bola necelých 700 gramov! Telo bolo z jedného kusa hliníka, ako väčšina produktov Apple tej doby.

Zdroj | Apple

Displej mal uhlopriečku 9,7″ a rozlíšenie 1 024 x 768 px. Displej ale neboj hocijaký. Namiesto vtedy bežne používaného TFT displeja Apple použil na tú dobu špičkový IPS LCD. Vrcholom bola technológia multitouch, dotykový displej reagoval na dotyky viacerých prstov súčasne.

Zdroj | Apple

Dnes síce nepoznáme už tlačidlo Home pod displejom, no na tú dobu bolo tiež revolučné, hoci odkukané z vtedy už úspešného iPhonu. Mnohí si preto z iPadu aj robili žarty, že ide iba o prerastený iPhone. Opak bol pravdou. Apple iPad ukázal, že tablet nemusí byť pomalý, malý a nudný, ako väčšina vtedajších tabletov. Apple to dokazuje dodnes. Koncom minulého roka predstavil už 7. generáciu iPadu (toho základného) a celosvetovo predal stovky miliónov kusov najrôznejších verzií iPadov.

Pozrite si

Apple iPad – 7. generácia má 10,2″ Retina displej

Zdroj | Apple

V hliníkovom tele bol osadený procesor Apple A4 s taktom 1 GHz, 256 MB RAM a PowerVR grafike. Na dnešnú dobu smiešne čísla, ale v tom čase patrili medzi to najlepšie na trhu. Pamäť mala od 16 do 64 GB. Operačným systémom bol iOS, ktorý dlhé roky Apple pre iPady aj využíval. Batéria ponúkala kapacitu 25 Wh a vydržala 10 hodín na jedno nabitie pri neustálom používaní.

Apple iPad by nezaostával dnes ani po zvukovej stránke. Ponúkal stereo reproduktory s vydareným zvukom. Po stranách mal minimum prvkov, no nechýbal mu napríklad 3,5 mm audio port. Na zadnej strane by ste napríklad zbytočne hľadali fotoaparát! Kvitujeme. Na druhej strane, nad displejom by ste objektív hľadali tiež márne, čo je už škoda, keďže na veľkom displeji by sa lepšie pozeralo na videohovory cez Face Time.

Zdroj | Apple

Na nabíjanie síce využíval dnes už starý a smiešny 30-pinový port, no napríklad dizajn nabíjačky sa nezmenil dodnes. V predaji bolo niekoľko verzií iPadu. Základom bol model s Wi-Fi 4 modulom a Bluetooth 2.1, vrcholom bola verzia s podporou 3G a HSDPA a, samozrejme, Wi-Fi 4. Cena začínala na 599 €.

Zdroj | Apple

O Apple iPade sa vyjadril aj Roman Calík, šéfredaktor časopisu TECHBOX, v čase jeho testovania: „Apple iPad je prístroj, ktorý má svoje opodstatnenie. Bude pravdepodobne najväčšou konkurenciou pre súčasné netbooky, nakoľko je to presne zariadenie, ktoré si kúpite ak už vlastníte smartfón aj notebook. Vďaka podpore aplikácií známych z iPhonov cez App Store, ale i kvalitnému spracovaniu, pútavému dizajnu a špičkovému ovládaniu, mu ťažko nájdete konkurenta. Azda najväčšími môžu byť chystané Android tablety, ktorých jednoduchosť ovládania si viem predstaviť. Zamrzí však chýbajúci slot pre pamäťové karty či USB vstup, taktiež kamera na prednej strane, ale tieto nevýhody môžete vyriešiť príslušenstvom. Neriešiteľná je zatiaľ chýbajúca podpora flash, čo považujem za poriadnu ranu pod pás….”

Zdroj | Apple

Kompletnú keynote Steva Jobsa si môžete pozrieť taktiež z archívnych záznamov:

https://www.youtube.com/watch?v=jj6q_z2Ni9M