Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aplikácia Google Lookout pomôže nevidiacim zorientovať sa v okolí

Aplikácia Google Lookout pomôže nevidiacim zorientovať sa v okolí
Zdroj | Google
Richard Pliešovský
Aplikácia Google Lookout pomôže nevidiacim zorientovať sa v okolí
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google predstavil na svojej výročnej konferencii I/O 2018 aplikáciu Lookout, ktorá má šancu veľmi pomôcť nevidiacim a zrakovo postihnutým ľuďom. Nepomýľte si ju však s aplikáciu s rovnakým názvom slúžiacou na ochranu vášho smartfónu pred ukradnutím.

Na svete žije viac ako 253 miliónov ľudí, ktorí sú nevidiaci, alebo zrakovo postihnutí. Google tak prichádza s ďalším príspevkom, ako im v ich neľahkom živote pomôcť.

Aplikácia Android Lookout bola navrhnutá tak, aby mohli byť zrakovo postihnutí nezávislejší tým, že im poskytuje hlasové informácie a upozornenia o okolí, v ktorom sa práve pohybujú. Napríklad, že hlas v smartfóne povie napravo na troch hodinách sa nachádza lavička. Aplikácia dokáže aj čítať texty.

Lookout ponúka na výber štyri režimy: Home, Work & Play, Scan a Experimental. Oznamujú aplikácii, na ktoré prvky sa má zamerať. V Home môže napríklad používateľom povedať, kde je nábytok keď upratujú a potrebujú presunúť zriedene bytu z obvyklého miesta. Pri Work & Play navigujú ľudí k výťahu, alebo pomôžu s umiestnením a nájdením rôznym predmetov, ktoré potrebujú pri práci.

Zdroj | Google

Program používa strojové učenie, aby zistil, čo používatelia považujú za dôležité a potrebujú byť o tom informovaní. Záujemcovia si tieto funkcie už môžu vyskúšať v beta verzii.

Pozrite si

Čo prinesie tohtoročná Google I/O 2018 konferencia?

Pri používaní Google odporúča, aby mal používateľ smartfón s fotoaparátom v púzdre na šnúrke okolo krku, objektívom nasmerovaným dopredu, prípadne aby bol vložený do vrecka na košeli.

Zdroj | Google

Spočiatku bude táto funkcia prístupná v zariadeniach Pixel. Predpokladá sa však, že neskôr pribudne podpora na ďalšie zariadenia s Androidom, ako aj s iOS. Kedy príde aplikácia do obchodu Play spoločnosť Google neuviedla, vyjadrila sa len, že to bude v priebehu tohoto roku.

Pozrite si

Google Mapy budú aj pre invalidné vozíky v hromadnej doprave

Toto je presne ten druh aplikácií, ktoré dokazujú, že múdre zariadenia vedia byť naozaj šikovnými pomocníkmi v dennodennom živote a uľahčujú život celej populácii. Nielen tým bohatým a zdravým.

Zdroj