Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

AOC AGON 27 Porsche Design - najkrajší herný monitor na trhu?

AOC AGON 27 Porsche Design - najkrajší herný monitor na trhu?
Michal Spiegel
AOC AGON 27 Porsche Design - najkrajší herný monitor na trhu?

Výrobca monitorov AOC v minulosti priniesol dva modely, o ktorých vizuálnu stránku sa postaral Porsche Design. Najnovšie to spoločnosť skúša v segmente herných monitorov v podobe AOC AGON 27 Porsche Design. My sme mali jedinečnú možnosť ho otestovať.

Na stôl mi pristála obria krabica. Až sa mi nechcelo veriť, že toto je herný monitor. Kým som ho z krabice vybral, prešlo 30 minút, ale výsledok stál za to. Čakal ma jeden z najkrajších herných monitorov na trhu.

Pozrite si

AOC prekvapuje, hráčom ponúkne herné headsety za slušné ceny

Masívna konštrukcia a nádherný dizajn vám napovedia, že toto nebude monitor za 200 €. Monitor podopiera pevná konštrukcia z nerezovej ocele, ktorá bola navrhnutá podľa kovovej klietky z Porsche 911 RSR. Žiadne plasty ani kývajúci sa stojan. Tento monitor bude pevne stáť na nohách a navyše bude pôsobiť uceleným dizajnovým dojmom.

Pred kúpou si však rozmyslite, či máte dostatok miesta na stole. Tento monitor nie je zrovná kompaktný a zaberie vám dosť veľký priestor práva vďaka masívnemu kovovému stojanu. Na malé stoly tak nie je AOC AGON 27 Porsche Design stavaný.

Zo zadnej strany nájdeme posuvnú časť, kde si viete nastaviť výšku podľa potreby. Potom už tu je iba tlačidlo na spustenie a skryté konektory po oboch stranách. Nájdeme tu 2 x HDMI 2.0 port, DisplayPort 1.4, port pre mikrofón a slúchadlá či až 4 USB porty. V balení tiež nájdeme HDMI kábel. Škoda len, že výrobca nepribalil aj redukciu na pripojenie k MacBookom cez Thunderbolt alebo USB-C.

Po zapnutí vás privíta dokonca úvodná znelka ako pri herných konzolách. Pri monitoroch sme sa s takýmto niečím zatiaľ nestretli.

27″ zahnutý LCD monitor je v prvom rade určený pre profesionálnych hráčov, no na svoje si prídu aj grafickí dizajnéri či tvorcovia videí. AOC AGON 27 disponuje takmer bezrámčekovou obrazovkou s obnovovacou frekvenciou až na úrovni 240 Hz, odozvou iba 0,5 sekundy a rozlíšením 2 560 x 1 440 pixelov. Taktiež nechýba funkcia FreeSync na synchronizáciu s kartami AMD.

Hráči e-športov, ale aj casual hráči tak budú nadšení. Práve toto je ideálny herný monitor na multiplayerové zápasy. Monitor je primárne určený pre PC hráčov, no nemá problém ani s prepojením s hernou konzolou.

O zvuk sa stará dvojica 5 W reproduktorov. Tie dokážu poskytnúť aspoň základ, no tento monitor si vyslovene pýta hráčske externé reproduktory, prípadne kvalitné slúchadlá či headset.

Čo sa týka samotného fungovania monitoru, stačí ho cez HDMI kábel alebo DisplayPort prepojiť s vašim zariadením a môžete užívať. My sme ho vyskúšali prepojiť ako s MacBookom, tak s hernou konzolou a výsledok bol výborný. Pri hernej konzole si navyše môžete spustiť podporu pre HDR pre dynamickejšiu čiernu.

Dodatočné ovládanie monitora zvládnete cez diaľkové ovládanie, s ktorým sa tiež vyhrali po dizajnovej stránke. Nájdeme tu niekoľko tlačidiel, ktorými si viete dodatočne nastaviť vlastnosti monitora. Výrobca však mohol do hlavného menu pridať jednoduchšie používateľské prostredie. Nevýhodou je napríklad ovládanie hlasitosti, ktoré musíte neintuitívne hľadať v hlavnom menu. Práve ovládanie hlasitosti mohol výrobca pridať na diaľkové ovládanie. Na druhej strane tu nájdete tri tlačidlá, na ktoré si viete zvoliť prednastavený režim.

Samotné menu monitoru tiež nie je zrovna intuitívne a pôsobí veľmi lacným dojmom oproti celkovému spracovaniu tohto prémiového monitora. Nájdete tu niekoľko farebných štvorcov, medzi ktorými musíte ťažkopádne prepínať.

Okrem diaľkového ovládača, môžete browsovať v menu aj cez tlačidlo spustenia/vypnutia na zadnej strane. Keďže je mierne vystúpené, slúži ako joystick. Toto ovládanie však nie je zrovna pohodlné a taktiež sa vám môže stať, že pokiaľ ho podržíte o niečo dlhšie, monitor si vypnete.

Aby ste si zbytočne nekazili oči, monitor AOC AGON 27 je vybavený filtrom modrého svetla. Samozrejmosťou je tiež štýlové podsvietenie, ktoré oceníte najmä vo večerných hodinách. Okrem farebných variácií, bude monitor premietať aj logo Porsche Design priamo pod kovovú konštrukciu. Farby aj svietiace logo si viete prispôsobiť, prípadne vypnúť cez menu monitora.

Pozrite si

AOC rozširuje ponuku herných monitorov o štyri zakrivené Full HD modely

Čo sa týka nevýhod, profesionálni hráči môžu byť sklamaní nemožnosťou odmontovania stojanu, ktorý je napevno pripevnený k monitoru. Záujemci si tak nebudú môcť monitor pridať na iný stojan. Taktiež tu absentuje G-Sync, čo mnohých hráčov môže odradiť.

Celkovo pôsobí AOC AGON 27 Porsche Design veľmi dobrým prvým dojmom a to ako po dizajnovej a konštrukčnej stránke, tak po stránke vlastností. Na druhej strane tu nájdete niektoré detaily, ktoré výrobca nie úplne dotiahol k dokonalosti. Okrem ťažkopádneho menu a samotného ovládania, nepoteší absencia možnosti monitor odpojiť od masívneho stojanu. Potenciálnych záujemcov tiež môže odradiť vysoká cena, ktorá je nastavená na 650 €, čo z AOC AGON 27 Porsche Design robí jeden z najdrahších herných monitorov na trhu.