Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Antik ponúka nové formy zdieľanej dopravy vrátane motoriek a kajakov

Antik ponúka nové formy zdieľanej dopravy vrátane motoriek a kajakov
Michal Spiegel
Antik ponúka nové formy zdieľanej dopravy vrátane motoriek a kajakov

Antik Telecom rozširuje svoje služby zdieľanej dopravy. Po bicykloch prichádzajú elektrické kolobežky, motorky či dokonca kajaky.

Antik ponúka svoju flotilu zdieľaných bicyklov najmä v Košiciach, no tento rok sa začal rozširovať aj do hlavného mesta, kde bicykle pribudli zatiaľ len v mestskej časti Rača.

Čo sa týka bicyklov, tie dostanú rozšírenie v podobe dvoch nových elektrických bicyklov – mestského a horského. Tie by mali postupne pribúdať do miest vrátane rozšírenia v Bratislave.

Efektívnu prevádzku bude zabezpečovať sieť nabíjacích staníc, ktorá by mala eliminovať verejný neporiadok v mestách, ktorý ostáva pri zdieľanej doprave a zároveň sa budú šetriť náklady na zbieranie vybitých kolobežiek či bicyklov.

Elektrický mestský bicykel ponúkne dojazd 50 kilometrov, bezdušové pneumatiky a výkon 250 W. Horský bicykel ponúkne odolný rám, 27 prevodov, kotúčové brzdy, odpruženú prednú vidlicu a dojazd až 70 kilometrov.

Zaujímavé sú aj štatistiky, ktoré si spoločnosť Antik Telecom vedie. Za tohtoročnú sezónu bol verejný mestský bicykel využitý priemerne 1 000-krát denne a 80 000-krát za celú sezónu 2020. Celkovo boli ukradnuté iba 4 bicykle, z ktorých jeden bol vypátraný a poškodených bolo 21 bicyklov, z ktorých boli 3 utopené.

Pozrite si

Antik Telecom spustil v Košiciach požičiavanie smart e-skutrov

Motorky od Antiku budú ponúkať elektrický skúter a tiež elektrickú motorku, na ktorú však bude stačiť bežné vodičské oprávnenie AM. Súčasťou motorky je aj ochranná prilba. Elektrický skúter ponúkne dojazd 65 kilometrov a miesto pre dvoch ľudí. Elektrická motorka ponúkne dojazd 70 alebo 140 kilometrov na jedno nabitie v závislosti od režimu jazdy.

Novinkou sú aj elektrické kolobežky, ktoré budú konkurovať populárnemu Boltu. Na rozdiel od Boltu však budú Antik kolobežky disponovať aj nabíjacími stanicami, ktoré budú motivovať používateľov, aby ich tam parkovali tak, že budú mať znížený poplatok za používanie. Výsledkom by mali byť zodpovední používatelia, ktorí nebudú nechávať kolobežky v strede chodníka či na neprístupných miestach.

Kolobežky od Antiku tiež disponujú odpruženým predným kolesom, ktoré zvyšuje bezpečnosť pri jazde. Dojazd týchto kolobežiek by mal byť 70 kilometrov na jedno nabitie.

Pozrite si

Televízny kanál Corona Virus Info TV od slovenského ANTIKu je už v prevádzke

Hlavným lákadlom je však zdieľanie kajakov, ktoré spúšťa Antik na začiatok na rieke Hornád. Do budúcna sa však plánuje rozšírenie aj na ďalšie rieky a stojace vody. Zdieľanie kajaku funguje nasledovne: na rieke sú umiestnené dve lodenice, z jednej sa kajak požičiava a do druhej sa vracia.

V každej lodenici je 8 dokov pre 8 kajakov, ktoré sa odomykajú cez QR kód a cez aplikáciu Antik SmartWay. V kajaku zároveň nájdete prilby a vesty. Pri stojatých vodách do budúcna bude postačovať iba jedna lodenica, kde sa budú kajaky požičiavať aj vracať. Ide o prvý projekt zdieľanej lodnej dopravy na Slovensku.

K dispozícii bude na začiatok 2-miestny kajak spolu s miestom pre dieťa alebo 3-miestny. Do budúcna by mali tiež pribudnúť 1-miestne a tiež populárne paddleboardy.

Dĺžka pilotnej trasy po rieke Hornád je približne 1,5 hodiny čo je ideálne na výlet s rodinou. Samozrejmosťou je podporná infraštruktúra v okolí rieky, kde pri lodeniciach nebudú chýbať bicykle či motorky od Antiku. Systém zároveň zabezpečí, aby sa kajaky nedali požičať v prípade nepriaznivých podmienok.

„V mesiaci august máme v prevádzke už 60 nabíjačiek v Košiciach, pričom máme už zabezpečené miesta pre ďalších približne 200 kusov v metropole Východu a ďalších mestách“, vyjadril sa Matúš Digo, manažér pre zdieľané služby Antik Telecom.

Aby toho nebolo málo, Antik tiež spúšťa v rámci vybraných miest požičanie 5 000 mAh power bank nabíjačiek pre smartfóny. K dispozícii je predbežne 50 miest od Bratislavy po Bardejov. Všetky miesta nájdete v spomínanej aplikácií Antik SmartWay a každá nabíjačka disponuje tromi najpoužívanejšími konektormi na nabíjanie vrátane Lightning, USB-C a Micro USB.

Pozrite si

Verejný bicykel od Antiku prichádza do Bratislavy

Bicykle a elektrické skútre by mali začať pribúdať v najbližších dňoch. V Košiciach  na prelome augusta a septembra pribudnú elektrické motorky Antik SuperSoco TS za cenu 10 centov za minútu pre klientov Antiku. Začiatkom roku 2021 pribudnú kolobežky, elektrické bicykle a horské elektrické bicykle.