Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Anonymous údajne prenikli do ruskej centrálnej banky, zatiaľ ale chýbajú dôkazy

Anonymous údajne prenikli do ruskej centrálnej banky, zatiaľ ale chýbajú dôkazy
Zdroj | YourAnonTV
Stanislav Vinc
Anonymous údajne prenikli do ruskej centrálnej banky, zatiaľ ale chýbajú dôkazy
Zdroj | YourAnonTV
Zdroj | YourAnonTV

Kontroverzná hackerská skupina Anonymous sa pochválila ďalším úspechom. Preniknúť mala tentokrát do ruskej centrálnej banky, z ktorej mala odcudziť zhruba 35-tisíc súborov. Niektoré vetvy skupiny však dávajú od týchto tvrdení ruky preč, pričom útok zatiaľ nepotvrdila ani samotná banka.

Médiami sa v posledných hodinách prehnala správa o údajnom úspešnom preniknutí skupiny Anonymous do ruskej centrálnej banky, z ktorej serverov mali získať údajné tajné dohody. Celkovo sa má jednať o zhruba 35-tisíc súborov, ktoré má zverejniť do 48 hodín od oznámenia úspešného útoku.

Ako sme už spomínali vo viacerých článkoch, skupina Anonymous nie je riadená centrálne a pod jej hlavičkou môže vystupovať prakticky každý – od profesionálnych hackerov až po amatérov či dokonca deti, ktoré zaťažujú webové stránky a servery opakovanými požiadavkami (DDoS).

Informácie o útoku na ruskú centrálnu banku zverejnil jeden z mnohých údajne oficiálnych účtov skupiny Anonymous na sociálnej sieti Twitter. Problémom však je, že takýchto profilov sú desiatky a napr. profil známy pod nickom @YourAnonNews, ktorý v minulosti publikoval informácie o viacerých legitímnych útokoch, dal zatiaľ od útoku na ruskú centrálnu banku ruky preč.

Kým neexistuje legitímny dôkaz, že došlo k preniknutiu do systému/hacku, ide iba o tvrdenie, ktoré nie je ničím podložené. Nezverejníme žiadne vyhlásenia o útokoch, ku ktorým nemáme žiadne dôkazy. Aj keď to nabudí vojakov, určite neohrozíme reputáciu Anonymous takýmito „tvrdeniami“, uviedol profil na sociálnej sieti Twitter.

Britský denník Independent požiadal o potvrdenie útoku aj ruskú centrálnu banku, tá však na túto žiadosť do uzávierky nereagovala.

Pozrite si

Ako pomôcť ľuďom z Ukrajiny? Ponúknuť môžete ubytovanie, aj dobrovoľníctvo

Problémom pri takýchto vyhláseniach je okrem chýbajúcej kredibility skupiny Anonymous aj fakt, že ruská strana takéto útoky nepotvrdí, ak by k ním aj skutočne došlo. Príkladom toho je útok na ruskú vesmírnu agentúru, ktorý hackeri podložili aj dôkazmi. Roscosmos však tento útok aj napriek tomu vyvrátil s tým, že by šlo o jednoznačný „akt vojny“.

Pokiaľ je útok na ruskú centrálnu banku skutočný, v najbližších hodinách by mal pôvodný zdroj tejto informácie zverejniť sľubované dáta, ktoré by teoreticky mohli odhaliť aj zaujímavé pozadie fungovania ruskej centrálnej banky a entít priamo napojených na jej štruktúru. Stať by sa tak teoreticky malo už v sobotu na obed.

Zdroj